in ,

Özel çocuklara ‘yoldaş’ oluyorlar

Çocuklar, farklı kültürel ve gelişimsel özelliklere sahip olmaları, farklı yaşam olaylarıyla karşılaşmaları gibi pek çok nedenden dolayı çeşitli sorun ve gereksinimle karşı karşıya gelebilmekte. Engelli çocukların sorun ve gereksinimlerinin belirlenerek çözümü kavuşması adına İzmir’de çok özel bir çalışma başlatıldı. Bu özel çocuklarla köpekli terapilere başlandı.

ozel-cocuklara-yoldas-oluyorlar

Özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların gelişimini hızlandıracak son teknikleri kullandıklarına dikkat çeken Erke Özel Eğitim Merkezi Kurucu Temsilcisi Gizem Kaya, “Biz özel çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu eğitim çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Gelişimleri ve bu sürecin hızlandırılması yönündeki projeleri yakından takip ediyoruz. Avrupa, Amerika, Kanada ve İspanya’daki uygulamalar dikkatimizi çekti. Terapi köpekleri, dünyanın birçok ülkesinde özellikle engelli çocuklarda sık kullanılıyor. Engelliler ile moral ve motivasyona ihtiyaç duyan herkese sevgi, rahatlık ve mutluluk veriyor. Türkiye’de yeni başlayan terapi köpekli uygulamaların ilkini İzmir’de ilk olarak biz başlattık” dedi.

HERKESE ÖRNEK OLACAĞIZ’

Yeni başladıkları terapilerde olumlu ilerlemeler kaydettiklerini belirten Kaya, “Gelişmiş ülkelerde başarıları ispatlanan köpekli terapinin kentimizdeki ilk uygulamasını gerçekleştirdiğimiz için çok dikkatli davranıyoruz. Uzman ekibimiz nezaretinde köpekli terapi gerçekleşiyor. Terapideki amacımız hedeflediğimiz eğitim programında gelişimi hızlandırmak. Uzman arkadaşlarımız bu hedefler doğrultusunda önemli ilerlemelerin kaydedildiğini belirtiyor. Özel çocuklarımızla bu çalışmayı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Örnek çalışmamızın diğer eğitim kurumlarında da uygulanması için uygulamamızın her aşamasını kaydediyoruz” diye konuştu.

ozel-cocuklara-terapi

ÖZEL GEREKSİNİMLİLERE’

Özel çocuklarla başlatılan terapilerde görev yapan Köpek eğitmeni Volkan Akdeniz, “Köpek destekli terapi ülkemizde yeni başladı. Değeri yeni anlaşılan bir çalışma. Köpek destekli terapinin kullanıldığı yerlerin başında özel gereksinimli bireyler, doğum sonrası kayıp yaşayan insanlar, uzuv kaybı yaşayan insanlar, kaygı bozukluğu olan bireyler, hiperaktivite, alzheimer, rahatsızlıkları, yaşlı insanlar ile köpek destekli terapi çalışmalar yapılıyor. Bunun dışında da duygusal destekli köpek çalışmalar var. Burada da tanısı konmamış bir rahatsızlığı oralar dikkate alınıyor. Tanısı konmayan ama psikolojik olarak rahatsızlığı olan kişilerde de duygusal destek köpekleri kullanılıyor. Terapi köpeklerinde, köpek destekli terapide amaç özel gereksinimli çocuklarda empati kurabilme, sıra alabilme, öz güvenle hareket edebilme, iletişim kurabilme gibi konularda birçok kazanım sağlanıyor” dedi.

BU BİR EKİP ÇALIŞMASI’

Terapinin uzman bir ekip tarafından yapılması gerektiğine vurgu yapan Köpek Eğitmeni Volkan Akdeniz, “Burada tek başına köpek veya köpek eğitmeni değil özel eğitim uzmanı psikolog işbirliğinde bir kazanım programı uygulanıyor. Belirli sürelerde ve belirli frekanslarda tekrar edilen programlı bir çalışma gerçekleşiyor. Bu çalışmada amaç bireyleri topluma daha rahat kazandırabilmek, farklı canlı formlarıyla iletişim kurabilmek. Bu uygulamayla normalde hedeflenen kazanımlara daha farklı bir bakış açısıyla rahat bir şekilde ulaşılabiliyor. Bu okulda da bu çocuklarla köpeklerle bu çalışmalar desteklenmektedir. Yurtdışında Avrupa’da birçok örneği var. Birçok makalede örnekleri var. Bu çalışmaların faydası kanıtlanmıştır. Biz de bu çalışmaların uygulamasını bu okul bu köpeklerimizle yapıyoruz” diye konuştu.

NİHAT AK-ÖZEL HABER