Nihat AK/EGE TELGRAF- HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu, İzmir’de yeni seçilen belediye başkanları ve ekiplerinin karnesini tutmaya hazırlanıyor. Geçmiş dönemlerde oluşturdukları karnelerin etkili olduğuna dikkati çeken HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu İzmir Temsilcisi Esin Önder, kimin çalışıp kimin çalışmadığının objektif kriterlerle ortaya çıkacağını söyledi.

‘CERRAHİ DENEYİM ŞART’

Sokak hayvanları konusunda önemli çalışmaların yapılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Önder, “Patili dostlarımızın hayat standartlarının yükselmesi gerekir. Hayvan hakları ihlalleri devam ediyor. Şiddet bitmiş değil. Hayvanların da toplumun bir parçası olduğu unutulmaz; insan-hayvan çatışması yaratacak tüm müdahalelerden kaçınılması gerekir. Sokak hayvanları için, yasaya göre zorunlu olan kısırlaştırma operasyonlarında sadece cerrahi deneyimi olan veteriner hekimler çalıştırılmalı, cerrahi prosedürler tam anlamıyla yerine getirilmelidir. Hayvanların barındırıldığı tesislerde, hayvanlara sevgi ve saygı duyan insanlar istihdam edilmelidir. Ülke genelinde baktığımız zaman yerel yönetimlerin sokak hayvanlarına farklı yaklaşım sergilediğini görüyoruz. Avrupa standartlarının üzerinde bir yaklaşımı ülkemizde görmek istiyoruz. Yerel seçimlerin ardından yeni bir dönem başladı. Bu dönemin iyi değerlenmesinden yanayız” dedi.

‘KARNELERE BAŞLIYORUZ’

Düzenlenen karnelerin fark yarattığını belirten Önder, “Geçtiğimiz dönemde belediyelerin sokak hayvanları konusundaki çalışmaları hakkında karneler düzenledik. Listeye bakıldığında birçok belediyenin karnesinin zayıf olduğu görüldü. Kimi belediyeler de "hayvan dostu" unvanını kazandı. Federasyonumuz listeyi yaparken sokak hayvanlarının bakım tedavi kısırlaştırma tedavi, STK'larla iş birliği içinde çalışma bütçeyi uygun kullanma, ani denetimlerde elde edilen gözlem liyakatli personel çalıştırma gibi kıstasları baz aldı. Aynı kriterler kapsamında yeni dönemin karnelerine başlıyoruz. Belediye başkan aday adaylıklarından başlayan seçim kampanyalarında çok sayıda can dostlarımız için proje duyduk. Projeler hayvan sevenlerimizin ilgisini çekti. Ayakları yere basan projelerin hayata geçmesi için ilgili başkan adaylarına destek verdiler. Bu seçim vaatlerinin yerine getirilip getirilmediğinin takipçisi olacağız” ifade etti. 

Resmi Gazete’de yayımlandı! 7 üniversiteye rektör atandı Resmi Gazete’de yayımlandı! 7 üniversiteye rektör atandı

‘YENİ SAYFA AÇIYORUZ’

Yeni seçilen başkanlar ve A takımlarını yakında ziyaret etmeye başlayacaklarını belirten Önder, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’dan başlamak üzere kentimizdeki 30 ilçe belediyesini tek tek ziyaret edeceğiz. Projelerinin süreçleri hakkında bilgi alacağız. Geçmiş dönemlerde gözümüze çarpan eksikler hakkında biz de kendilerine bilgi vereceğiz. Belediye STK iş birliği ile can dostlarımızın hayat standartlarının yükseltilmesi için var gücümüzle çalışacağız. Bu çalışmalarda belediyelerin gösterdiği performansın notlarını tutacağız. Beş yıl sonra tamamlanacak belediye karnesinin gidişatı hakkında zaman zaman kamuoyunu bilgilendireceğiz. Deyim yerindeyse ara karneler vereceğiz. Çalışan belediye ile çalışmayan veya az çalışan belediye ortaya çıkacak. Biz yeni dönemin geçmiş hataların tekrarlanmadığı yeni bir sayfa açıldığını düşünüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: EGE TELGRAF