Gazetecilikte, spor yazarlığında nasıl başlarsan öyle gider. Böyle derdi ustalarım, çok doğruymuş. Magazinle, ekonomiyle, kongrelerle, tarihle, araştırmayla, özel haberle başlarsan o yöne gidersin. Haberlerin, toplum, yazıların geleceğini belirler, yön verir. Psikiyatri Uzmanı Dr.Gülseren Budayıcıoğlu kitabında yazdı ya, dizi filmi de yapıldı; 'Doğduğun ev kaderindir'. Naçizane şahsım olarak diyorum, işte buraya yazıyorum 'İlk yazdığın kaderindir'. İlk haber yani. Evet, evet. Hürriyet'te ilk müdürüm Avni Erboy, ustalarım Zafer Ertem, Yılmaz Coşkun ile Suavi Yardımoğlu. Yazı İşleri'ndeki çok değerli ustalarım Levent Bimen ile İbrahim Irmak'ın teşvikiyle bu yöne kaydım. Bülten, duyuru değil araştırmaya dayalı haberlerle ilgilenmeyi, yazmayı, çok hem de pek çok seviyorum. Bu aşktır, sevdadır, 40 yıldır. Çocukluğuma götürüyor, yazdıklarım, yazacaklarım. Konuşmayı değil, yazmayı severim. İşte böyle bir haber. Derinleştirdikçe neler neler çıkıyor. Benim jenerasyondan başka yok, yazan yok, kalmadı. Oysa İzmir'im haber kaynıyor, yetişemiyorum. Rekabet kalmadı, gazete kalmadı ki. Son nefesime kadar etmek istiyorum. Kaçmak, sıvışmak yok. Çamdibi Altınok kulübünde Bayram ailesini, daha doğrusu maailesini yazayım dedim, dedelerime atalarıma gittim.

ZİNET BAYRAM OLMASA

1954'de İzmir'de gayrifedere olarak kuruldu, Umurbey İstiklal. Umurbey Altınok oldu. Umurbey'in adı yok oldu. 80 darbesi kulübü de mahvetti. Gel git, adı Zübeyde Hanım Kolejleri Çamdibi Altınok oldu. Zübeyde Hanım Kolejleri sponsor olayım dedi, 1 yıllık anlaştılar ama. 7 yıldır öyle görünüyor. İlla para vermen gerekmez ki, ilgi hani. Bazı resmi yerde Z.H.K olarak da geçiyor. Üzülüyorum. Başımın tacı Zübeyde Hanım Z.H diye geçiştirilemez. Kolej adı değil sadece, mübarek bir zat adı, Zübeyde Anamız. Ötesi berisi yok. Farkındaysanız, sadece bir spor kulüp değil, müze adı gibi. Atalarımızdan gelen. Tüylerim diken diken oluyor.  Peki kimdir Umurbey ?  Tam adı Aydınoğlu Gazi Umur Bey, vefat tarihi 1948. Aydınoğulları Beyliği'nin ikinci beyi, denizci olarak tanınan, Türk askeri, devlet adamı. Umurbey kurucu da ilki kim ? Aydınoğlu Mehmet Bey. Tüm vefat edenlerimize rahmetle, şükranla. Babamın adı da Mehmet Aydınoğlu. Birgi'deki aynı adı taşıyan camiyi 'Ben yaptırdım' deyince deyip gülüşmüştük. Tee o günlere gittim, geldim. Bunu bana yaşatan Bayram maailesi. Ödemiş ve civarı kökenli olduğumuz için dedem Hamdi Aydınoğlu, bu soyadı aldığımızı, nüfus memurunun da onayladığını söylerdi. Aman dikkat, belli etmesem de Bey torunuyum, Beylik soyundanım.

ASLINDA 23 KİŞİLER

Çamdibi takımı olduğunu bilen biliyor. Umurbey Altınok veya Zübeyde Hanım Altınok olarak devam etmeli, derim. Kongre yapmak da çok pahalı oldu. Zaten destek olmayan sponsora da gerek yok. İşte böyle aileler de olmasa. İsim dediğin bir kongreye bakar. İşte böyle bir kulübün 35 yıldır başkanıdır. Bayram ailesinin en büyüğüdür, eş, dede, amca, dayı, ağabeydir Yahya Bayram başkanım. Kardeşi Âdem Bayram da asbaşkan. Devam ediyoruz. Kardeşi Fikri Bayram, oğlu İlbey Bayram, yeğenleri Emre Bayram ile Tolga Bayram, damadı Hakan Bozkurt, gelin Damla Pekcan Bayram, yeğen eşleri İpek Bayram ile Bircan Bayram, yengem Zinet Bayram, Elif Bayram Bozkurt, Mustan Girit, Nurettin Güneş, İsmet Pekcan, Tufan Karadeniz ile Nazmi Gül yönetimde. İyi bakın fotoğrafa muhteşem aile fotosu değil mi ? Gülen yüzler, hep gülsün. 20 kişi var görünürde. Kadınlı, erkekli, çocuklu, torun tombalak derler ya. Aslında 23 kişi var. Göremiyoruz. Üç hamilemiz var, 15 gün arayla doğumhaneye girecekler. Üç erkek evladımız daha bu kervana katılacak. Nasipse, kısmetse, inşallah, maşallah. Çiftleri heyecan sardı, Elif Bayram Bozkurt - Hakan Bozkurt, Bircan Bayram - Tolga Bayram, Berfu Bayram Çeliker - Kutluhan Çeliker. Daha doğmadan haber oluyorlar, spor sayesinde. Hayırlı uğurlu olsun. Yengem, Yahya başkanımın hayat arkadaşı, eşi Zinet ablama. Bugünlere gelinmesinde çok yararı, emeği var. Sağ olsun hep var olsun.  Özele girer belki ama, herkes bilsin. Zinet ablam,  kulüp kapanmasın, Çamdibi çocukları mağdur olmasın, kötü yola düşmesin diye. Bileziklerini 'Bozdur bunları kulüp elektriksiz, susuz kalmasın, diğer borçları öde' diyebilen, asil Türk kadını, asil göçmen kadını. Türk sporuna böyle hizmet veren her bireye, aileye, kadınlarımıza selam olsun...