Norveç hükümeti, ülke basınında yer alan haberlere göre Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı. Başbakan Jonas Gahr Støre yaptığı açıklamada kararı doğruladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de bugün, İspanya'nın Filistin'i 28 Mayıs'ta resmen devlet olarak tanıyacağını duyurdu.

İrlanda Başbakanı Simon Harris ise, aldıkları kararı resmen ilan ederek daha fazla ülkenin Filistin devletini tanımasını beklediklerini söyledi.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, üç ülkenin kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Bakanlık "İspanya, İrlanda ve Norveç’in, Filistin devletini tanıyacaklarını açıklamalarından büyük memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Filistin'in tanınmasının uluslararası hukukun, adaletin ve vicdanın gereği olduğunun altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

İsrail'de savaş kabinesi feshedildi İsrail'de savaş kabinesi feshedildi

"İşgal altındaki Filistin halkının gasbedilen haklarının geri alınması ve Filistin'in uluslararası camiada hak ettiği statüye kavuşabilmesi bakımından son derece önemli bir adımdır. Türkiye olarak, daha fazla ülkenin Filistin'i tanıması yönünde çaba harcamayı sürdüreceğiz." 

İSRAİL ELÇİLERİ GERİ ÇAĞIRIYOR

Bu açıklamaların ardından İsrail, karşı adım olarak İrlanda ve Norveç'teki elçilerini geri çağırma kararı aldı.

Dışişleri Bakanı Israel Katz, Filistin devletini tanıma kararının İsrail'in kendini savunma hakkını ve Gazze'deki esirlerin bırakılması çabalarını tehlikeye attığını savundu. 

İsrail'in Gazze'ye saldırıları sürerken bazı ülkeler Filistin'i devlet olarak tanıma kararı almış ya da bu yönde adım atacaklarını açıklamıştı. 

Kaynak: Sözcü