in ,

İzmirli servisçi esnafı: ‘Kontak çeviremedik tek çaremiz öteleme’

Servisçiler pandemi nedeniyle 10 aydır kontak çeviremedi. Odaya kayıtlı 7 bin esnafın yüzde 90’ı bankalara borçlu. Servisçiler borçlara bir yıl erteleme istedi

izmirli-servisci-esnafi-kontak-ceviremedik-tek-caremiz-oteleme

Pandemi nedeniyle alınan önlemler kapsamında uzun süredir çalışamayan ve çektikleri kredi ödemelerinin başladığını söyleyen İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı,  “İzmir’de odaya kayıtlı 7 bin servis aracı var. Yüzde 90’ının bankalara borçları var. Dolayısıyla bu borçların bir yıl faizsiz ötelenmesini istiyoruz. Servisçi esnafı çok zor durumda. Yahut ödemeler tıkandığı için ayrıca can suyu olacak kredi imkanları bekliyoruz” diyerek taleplerini dile getirdi.

‘KİMSE ÖDEYEMİYOR’

Türkiye genelinde bir ekonomik kriz yaşandığını ve mağdur olduklarını söyleyen Bostancı , “Bu hayatın gerçeği fakat en fazla mağduriyet yaşayan kesimlerden bir tanesi servisçi esnafı. Türkiye’de yüzde 90’ının bankalara borçları var. Dolayısıyla bu borçların bir yıl faizsiz ötelenmesini istiyoruz. 10 aydır hiç bir iş yapmıyorlar. Şuan ödemeler tıkandı. Kimse ödeyemiyor. Bu sebepten sicillerinin bozulmaması açısından, bu can suyu kredi gibi önem arz ediyor. Bir yıl faizsiz ötelenmesi kısmen dahi olsa 10 aydır kontak çalıştırmayan esnafa rahat bir nefes aldıracak” dedi.

‘AYAKTA DURABİLİR’

2021 yılı içerisinde motorlu taşıt vergisinden muaf tutulma taleplerini ve nedenlerini açıklayan Bostancı, “2021 yılında motorlu taşıt vergisinden muaf tutulmak istiyoruz. Avrupa’da örnekleri var. Araç trafiğe çıkmıyorsa, vergilerimiz ve sigortalarımızın ödenmemesini istiyoruz çalıştığımız süreyle orantılı ilerlemesini istiyoruz Bir kereye mahsus sistemin getirilmesini istiyoruz. Okul iş günü 180 iş günü çalışılıyor. 185 gün fazladan vergi veriyoruz. Ekonomi kötü durumda. Esnaf beş yıl geriye gitti. Verilirse  kredi ile toparlayamaz ama kısmen ayakta durabilir” ifadelerini kullandı.

‘ZAM GÖZDEN GEÇİRİLSİN’

Küçük esnafın ekonominin omurgası olduğunu söyleyen Bostancı, “Biri lokomotif görevi yapar. Diğer iş kolları da birbirinden etkilenir. Hepimiz aynı gemideyiz. TUVTÜRK’ün yürüttüğü araç muayene bedeline yüzde 9,11 oranında zam gerçekleşti. İzmir’de 7 bine yakın servis aracı toplan ticari araç sayısı ise 15 bin civarında. Ticari araçlar her yıl vizeye giriyor. Ülke ve dünya olağanüstü bir durumdan geçiyorsa, herkesin bu olayda taşın altına elini sokması gerekiyor. Bu konuda zammın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini en azından ticari araçlar için bazı yaptırımlar uygulanabilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

ayvalik-zeytinine-hasret-kalabiliriz

‘Ayvalık zeytinine hasret kalabiliriz!’

Türk kahvesinin eşsiz tadına ‘sağlık’ karıştı!