Hayat bu, dünya dönüyor. Selam hepinize, herkese. Günaydın, tünaydın, hayırlı günler, hayırlı işler bereketli olsun, iyi akşamlar belki de hayırlı geceler. Sade T.C vatandaşı olarak hepiniz, başımın t...

Hayat bu, dünya dönüyor. Selam hepinize, herkese. Günaydın, tünaydın, hayırlı günler, hayırlı işler bereketli olsun, iyi akşamlar belki de hayırlı geceler. Sade T.C vatandaşı olarak hepiniz, başımın tacısınız. Merhaba ile yazıma başlamak istedim. İçimden geldi. Sağlıklı, huzurlu ömür diliyorum. Biliyorsunuz, yaşıyoruz. Değişik bir sürecin içine girdik. Felaketi yaşadık. Çok canımızı yitirdik. Bir tane zaten, bize özel ve de tek. Oyumuz var, kullanmak hakkımız. Şart. 'Aman gitmeyeceğim gitsem ne değişecek, bir benim oyumla mı her şey değişecek beni güldürmeyin' demeyin, valla darılırım. Bu bir siyasi yazı, parti, siyaset, politika iması, mesaj kaygısı da değildir. O parti, bu parti değil önemli olan, işin o kısmı teferruattır. Aslolan vatandaş, halk, millettir. Bizleriz, sizleriniz, hepimiziz yani. Bu nedenle de parti isimlerini yazmayacağım. Burası yeri değil, zamanı hiç değil. Spor sayfası o kadar, hakkını vermek gerek. Zaten yıllardır 'sporun içine siyaset girmesine' karşıyım. Ama 'spor siyasetin için mutlaka girmeli'. Bu şart. Güzelleştirir zira.

YENİ OY YENİ ŞANS

Geçmiş dönemlerde siyasete atılan, milletvekili seçilen, aktif olarak görev yapan sporcu, antrenör, hakem, futbolcular, basketbolcular gördüm. Destek de oldum. Çoğu seçilince değişti, spor adına da bir şey yapmadılar, yapamadılar. Az sayıda da olsa sporumuza emek veren, bir şeyleri değiştirmeye çalışanı, düzeltme gayretlerini de gördüm. Nankörlük etmeyeyim. MV etiketi alınca selamı sabahı keseni de gördüm. Canları sağ olsun. Ee 'O kadar insan içinden bir bu garip Meto'yu mu hatırlayacak ? '. Komik olmayayım. Unutmayanlara selam olsun. Unutulmamak deyince de lütfen aklınıza başka şeyler gelmesin. Kapağı atmak, gelirin artması, koltuk, makam beklentimiz hiç olmadı, olmayacak. Bir selamı esirgediler. Kafasını çeviren de oldu. Olsun varsın. Alışkınız, en önemlisi de vatan sağ olsun.

GÖKHAN, FİSUN, ARİF, SELÇUK, ÜNAL

14 Mayıs Anneler günü önemli bir tarih. Seçimler var malum. Bizlerin vekili sıfatıyla, sözcümüz olarak, bizler için çalışacak kişileri seçeceğiz. MV aday adayları başvurularını yaptı. Sporcular var içlerinde. Geçmişte daha çoktu sayı. Ne oldu da sayı azaldı. Tespit ettiğim isimler bu kadar. Varsa başka, adı geçmeyen kusura bakmasın. Partileri önemli değil. Koskoca ülkede 4 isim tespit ettim. 1'i de şüpheli. Liste geniş, hele bir aday olsunlar da. Ünal Karaman, Gökhan Zan, Selçuk Çebi, Arif Kocabıyık, Fisun Şenuzun Aykar, o kadar. İlk ikisi Milli futbolcularımız tanınmış simalar. Düzgün insanlar. Üçüncüsü Milli güreşçimiz çok başarılı maşallah, madalyaya doymuyor. Gökhan deprem felaketi yaşayanlardan, çabaları yalvarışları yakarışları gözümün önünde. Çok çabaladı, Allah razı olsun. O bir hanımefendi. Yüksek mevkilerde olması gerekenlerden. Sporcu, sporsever, sporu seven yönetici, sağlıkçı, hemşire, akademisyen. Sahadaki sporculara ilk yardımı yapan, hayat kurtaran, sağlık sorunlarını, travmalarını, kazaları en başta, zorlaştırmadan kolaylaştıran saha sağlık görevlilerine destek olan bir isimdir Fisun hanım. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Fisun Şenuzun Aykar. Aday adaylarımıza hayırlı uğurlu olsun diyorum, başarılar diliyorum. Allah utandırmasın.

HALKIN TA KENDİSİ ARİF ABİ

5 demiştim, 4+1 yani. O isim de Arif Kocabıyık. Bir zamanların ünlü futbolcusu, tanırım, çok severim. Halkın ta kendisi. Gönül adamıdır, halkın adamıdır. Büyüğümdür, ağabeyimdir, kaptanımdır, 1958 model. 1976 yılında İzmirspor'da spor okulunda, alt yapıda başladı. Gelmiş geçmiş en büyük futbolculardan diyebilirim. Allah vergisi üstün bir yetenek, meziyet. Boş konserve kutusu verin onunla bile harikalar yaratır. İzmirspor, Rizespor, Fenerbahçe, Galatasaray, Göztepe, Bursaspor, Elazığspor kulüplerinin formasını giydi, sahalarda döktürdü. Bu gözler şahiT. Kendine biraz dikkat etse, bazılarının esamesi bile okunmazdı. Neyse nasip, kısmet diyelim. 2 kez Ümit Milli, 7 kez de (A) Milli Takım formamımızı giydi. Gol atmayı sevmezdi, attırırdı. Futbolumuzun profesörü, dansözü, cambazıdır, Arif abi. Dansöz dediysem kıvraklığından ötürü. Karakter, kişilik olarak dönenlere, döneklere de o ifade, kelime kullanılıyor. Aslında ayıp, ayrımcılık. O bir meslek. Ekmek parası, helalinden kazananlara fiziksel dansözlerimize de selam olsun. (A) Milli Takımızda tek golü var. Galibiyet golü Arnavutluk'a, 1-0 yenmiştik. Adaletli adamdır. Hak yemez. O nedenledir ki. GS'de de FB'de de aynı sayıda forma giydi. 4'er sezon. Donanma, TSYD, Federasyon, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve de lig şampiyonlukları kazandı, kupaları ikişer ikişer kaldırdı.

BU KOCABIYIK, BAŞKA KOCABIYIK

Derken, keşke olsa tabi. Siyaseti sevmez, siyaset de onu sevmez. Üstte bahsettiğim Arif Kocabıyık bizim İzmir'imizin sembollerinden de. Milletvekili aday adayı olan Arif Kocabıyık, başa bir isim. Denk geliş yani ad soyad benzerliği o kadar. Aday adayı olan sokak röportajlarının konuşkanı, yorumcusu. Bizim diyorum çünkü. Buna hakkım var. Bizim Arif Kocabıyık gerçek, öz, has, hakiki, esas oğlan bir İzmirsporlu. İzmirspor çocuğudur, sevgili canım ağabeyim. Siyasete girmesin tamam da. İzmirspor'a bir el atsa keşke. Diğer efsane isimler de. Siyasetin bilmediğim tarafını hiç anlamam. Garip bir ifade de mi, aynı siyaset gibi. Ama sporcu, sporun içinden gelen ve olmaya devam eden ilçe başkanlarım Akın Küçükoğullarından ile Mehmet Sait Başdaş'tan aday adaylık bekledim. Siyaseten gereksiz bir dilekse, lütfen okumamış sayın. Gönlüm istedi sadece.

OYUM BAL'I KALDIRANA

BAL denilen Bölgesel Amatör Lig var, hem de 14 yıldır. Dile kolay, kahır kahır hep kahır. Tam bir karın ağrısı, Gayya kuyusu sanki. Ne amatör ne de profesyonel. Hem amatör hem de profesyonel. Ya da ikisi de hiç değil. Öyle bir şey işte. Karmakarışık bir yer. Bir üstte yer alan 3.Lig'de bile o kadar paralar kazanılmıyor. Nedense BAL'da ganimet. Bir de küme düşme olayı var ki, tam bir fiyasko. Spora, üstelik yarışmacı branşa ihanet. Sözüm ona futbolcu yetiştirme yeriymiş. Amaç buymuş, çok komik, trajikomik. Üst liglerde umduğunu bulamayan, oralara gidemeyenlerin daha fazla ücretle oynadıkları bir yerdir BAL. İllerinde son sırada yer alan küme düşüyor, SAL'a yani adındaki o S harfi de süper anlamında. Nasıl süperse. BAL, Süper Amatör Lig üstünde ise, çok mu süper, daha da mı süper yani. Neymiş efendim, küçük yer takımlarına destekmiş amaç. Karda sıcakta kışta ayazda 34 puan alan küme düşüyor, 60 gol yiyen 5 gol atabilen 6 puanlı takım, düşmüyor. Seneye de devam. Futbolcu kardeşim harika, fevkalade, süperin süperi olmazsa. Böyle bir takımda futbolcu mu yetişir. Sporcularımıza önce aday adaylık yolunda şans diliyorum. Aday olurlarsa, sonra da seçilirlerse, ''BAL'ı kaldırana'' oyumu vereceğim. Profesyonel lig olan 4.Lig'i getirsinler de görelim. Hadi bakalım, sandık başına. Hayırlısıyla.