Bir yastıkta kocayın!

bir-yastikta-kocayin
Semra ÖNDER
12 Haziran 2020

Dünya içinde binlerce renk, renklerin içinde milyonlarca düş, düşleri kalbinde onlarca insan yaşatırmış… Zira sadece çok özel insanlar renkli düşler kurarmış… Bana hayallerini anlatır mısın?
Ama sadece çok istediğin arabanın yahut borçsuz bir yaşamın izlerini değil… Ayak basılmamış toprakların mesela adını bile bilmediğimiz dünyaların… Uçsuz bucaksız hayaller kurdun mu hiç?
Henüz yazmadığın kitabın karakterlerine aşık oldun mu? Ya da bindin mi bileti nereye kesildiği belli olmayan bir uçağa? Korkularına inat, atladın mı Everest’in tepesinden? Bütün sırları açığa çıkardığın, denizleri ateşe verip közünde çay demlediğin oldu mu hiç? Ben bazen kendimi mavi bir şelalenin tam ortasında dans ederken buluyorum, başkasının hayallerine de giriyor, bazen Julia olup Winston Smith’e göz kırpıyorum… Çok sevdiğim insanlar var hep çevremde huzursuzluk yok, yani mavinin yedi türü alabildiğine yeşil… Turuncular ‘Buradayız’ diyor…
Bakıyorum çevreme, herkes bir hayat telaşında. Kimi ödenmemiş faturalarından dert yanıyor
Kimi ‘akşam ne pişireceğim’ telaşında… Sorsan ‘Hayat çok zor’muş… Dünyanın yükü herkesi epey yormuş…
Yok ya!
‘Kocaman bir dünya var’ dersen yanılırsın, kafanın içindeki evreni keşfedersen mutlu olmaya hak kazanırsın!
***
Şimdi biraz da gerçek olabilen hayallerden bahsedelim… Ünlü filozoflardan biri ‘En saf hayaller uçları bozulmuş olsa bile kırmızı ojelerle kurulur…’ demiş!
Senin hayalinin gerçek olmasına kaç gün kaldı?
Uzun zamandır beklediğin haber geldi değil mi?
Hadi iyisin! İlmek ilmek işlediğin, kuyruklarda beklediğin ‘Ah o benim olmalı’ dediğin, hayallerinin gerçek olmasına çok az kaldı.
Haydi kızlar düğüne gidiyoruz!
Uzun zamandır yakın çevremdeki eş dost akrabanın düğün telaşını izliyorum. Onca hazırlık yapılmış. Evler alınmış, eşyalar yerleşmiş.
Sonra bir bakmışlar ki korona gelmiş! Salonlar kapatılmış, gelinlikler moda evlerinde tozlanmış… Hayaller toz duman, organizasyonları da sel almış…
Ama şimdi! Düğün zamanı…
En büyük topuzları yaptıracak, yüzümüzü simle boyayacağız
Sonra…
Led bir’ vele diştiri
Vela di seau diftiri
Led bir’ vele diştiri
Vela di seau diftiri
Dil esvuayyini murra (murra)
İl esvuayyeni (murraaaaaaa)
Haydi, bir yastıkta kocayın!

Değerine sahip çıkmak

inek-parasiyla-okudu-birlesmis-milletlerin-en-genc-savcisi-oldu

‘İnek parası’yla okudu! Birleşmiş Milletler’in en genç savcısı oldu…