Canlı müzik neden hala yasak!

muzik-kisitlamasina-karsi-danistayda-dava-acildi-anayasaya-aykiri
İbrahim KOÇBAŞ
28 Nisan 2022

Maskelere veda (!) ettik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Korona virüs tedbirleri kapsamında yaklaşık üç yıldır uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına, vaka sayısı 1000’in altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecek…

İyi oldu’ diyen var, ‘Zaten artık kimse takmıyordu’ diyen de…

Başka sesler de yükseliyor…

Kaldırılmasın’

Boşuna aşı olduk’

Battı balık yan gider’

Bıkmıştık zaten’

Daha yeni bir kutu almıştım, boşuna para ödedim’

Eylülde tekrar takın derler’

Demek pandemi bitiyor, demek tehlike kalmadı. Madem artık maskeler çıkıyor, korkulacak bir durum yok, canlı müzik yasağı ne olacak?

Müzik yasağı henüz kalkmadı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gece 12’den sonra uygulanan müzik yasağına ilişkin “Türkiye pandemiyle ilgili çok önemli tedbirler aldı. Türkiye netice itibarıyla önemli bir bölümünü geride bıraktık. Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olarak bir çalışma yapıyoruz, bu çalışmanın sonucunu paylaşacağız. Teknik ekiplerimiz çalışıyor, ses, desibel nasıl olacak? Bize bir öneri getirecekler ve bunu değerlendireceğiz” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

2 yıl öncesine gidelim; 30 Mayıs 2020’de yayımlanan 8556 sayılı genelge ile lokanta, restoran, dernek lokalleri ve çay bahçeleri gibi mekanlarda bu yasak getirilmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca hazırlanan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi. Yönetmelik değişikliğiyle, eğlence yerlerinin çevresel gürültü kriterlerine ilişkin düzenleme yapıldı. “Çok hassas” kullanım alanlarındaki mevcut açık ve yarı açık eğlence yerlerinin tüm cepheler ile tavanının kapalı hale getirilmesi gerekiyor. Açık ve yarı açık yeni eğlence yerlerinin kurulmasına izin verilmiyor. 24.00-07.00 saatlerinde canlı müzik yayını yasak. Canlı müzik yayınına izin verilen saatlerde ise yönetmelikle belirlenen sınır değerleri sağlayacak şekilde faaliyetler sürdürülebiliyor.

Falan filan…

En başından beri canlı müzik yasağının salgınla ilişkisi olmadığını tahmin ediyorduk. Son gelişmeler tahminlerimizi doğrular nitelikte.

Turizm sezonu açılıyor, binlerce insanın ekmek yediği bu sektörün haklı isyanının giderilmesi için umarım doğru bir adım atılır.

Merakla bekliyoruz…

44 MİLYAR SAYDI

Twitter 44 milyar dolara Elon Musk’a satıldı. Satış Twitter tarafından duyuruldu, NewYork Borsası’nda hisse satışları durduruldu.

44 milyar dolar saymış Elon Musk. Bana göre, iyi de bir laf etmiş; “Artık kimlik doğrulama olacak. Anonim hesap olmayacak. Tüm bot hesapları temizleyecek bir sistem getireceğiz.”

Güzel…

Bu kararın, sosyal medya mikserlerinin manipülasyonlarına ket vuracağını düşünüyorum. Ancak ben ve benim gibi düşünenlerin asıl beklediği sosyal medya yasası.

Merakla bekliyoruz…

gevrek-ve-boyoza-zam-geliyor

İzmir’in lezzetleri

vaka-sayisi

Bayramla sezon açılıyor