Etiket okumayı öğrenmeliyiz!

karsiyakaya-sanal-market-acildi
Yasemin EKREN
20 Nisan 2021

Söz konusu sağlıklı beslenme olduğunda mümkünse organik, mevsiminde, işlenmemiş gıdaları tercih ediyoruz. Sıra paketli gıdalara geldiğinde bazen vakitsizlikten bazen anlamadığımızdan, kafa karıştırıcı veya zor olduğunu düşündüğümüzden vazgeçebiliyoruz. Oysa ki doğru seçimler yapabilmenin anahtarları gıda etiketini okumaktan geçmektedir…
Gıda etiketlerini anlamak için bazı basit ayrıntılara dikkat etmekte fayda var. Örneğin; beşten az malzeme içeren yiyecekleri seçin. Bu minimum düzeyde işlendikleri anlamına gelir. Etikette yazan kelimeleri telaffuz edemiyorsanız satın almayın / yemeyin. Kimyasal maddelerden, koruyuculardan, yapay tatlandırıcılardan ve renklendiricilerden kaçının. Şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve trans yağ, msg içeren paketleri almayın. Malzemeler, en çok bileşen miktarı ilk sırada yer alacak şekilde miktar sırasına göre listelendiğini bilin. İlk üç sıradakinin önemli olduğunu unutmayın. Örneğin listenin ilk üç sırasında şeker yazıyor ise o gıdadan kaçının. Etiketin üzerindeki bilgi paketin tamamına göre değil, bir porsiyona veya gramaja göre değerlendirmeye dayandığını unutmayın.
Besin etiketlerinde şeker için kullanılan yirmiden fazla isim vardır. “Oz” kelimesiyle biten maddeler, fruktoz, sukroz ve dekstroz, glikoz… şekerin farklı biçimleridir. Diğer şeker kaynaklarından bazıları, yüksek fruktozlu mısır şurubu, agave, baldır. Yapay tatlandırıcılar da farklı formlarda paketli gıdaların içinde yer alabilir. Sükraloz, Sakarin, Aspartam, Asesülfam K en yaygın olanlarıdır. Tüm bu tatlandırıcılar kimyasallarla doludurlar ve tatlılara olan arzunuzu artırabilirler.
En doğru yaklaşım, sınırlı tüketmek ve şekeri dolaylı yoldan aldığımız gıda ve içecekleri de tamamen kesmektir.
Paketli gıdalarda kullanılan trans yağlar maliyetleri düşürmek amacıyla gıda endüstrisi tarafından tercih edilmektedir.
Trans yağlar sağlıklı yağların katı maddelere dönüştürülmesinde ve bunların bozulmasını önlemede kullanılan hidrojenasyon adı verilen bir sürecin bir yan ürünüdür. “Kötü” kolesterolü (LDL) artırır ve “iyi” kolesterolü (HDL) düşürür ve birçok hastalığa davetiye çıkartır. Güvenli bir tüketim düzeyi yoktur. Bu nedenle, bazı ülkelerde kullanımları yasaklanmıştır.
*Besin değerleri etiketi bir yiyeceğin “0 g” trans yağ içerdiğini, ancak içerik listesinde “kısmen hidrojene yağ” olduğunu yazıyorsa, bu, yiyeceğin bir miktar trans yağ içerdiği, ancak porsiyon başına 0,5 gramdan az olduğu anlamına gelir. Yani, birden fazla porsiyon yerseniz, gereğinden fazla trans yağ yemiş olabilirsiniz.
İşlenmiş gıdalarda raf ömrünü uzatmak için koruyucu madde kullanımı yaygındır. Alerjik reaksiyonlarla ilişkilendirilirler ve vücut yağında depolanırlar yani, onlardan kurtulmanın zor olduğu anlamına gelir…
Bütün bu bilgiler kadar, son tüketim tarihi, nerede üretildiği, saklama koşullarının yerine getirilip getirilmediğine dikkat etmek önemlidir.
Bilinçli bir tüketici olmak istiyorsak etiket okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz…

Önce adaletli ol da sakalından bana ne

“Her mübadil başlı başına bir romandır”