Hayalini kurduğunuz saçlara kavuşun…

Özgen YILDIRIM
18 Nisan 2021

Çok az kadın kendi saçından memnundur. Günümüzde saçlarımız çevre, özellikle hava ve su olmak üzere yoğun bir şekilde kirlenmektedir, sık stres, sinir gerginliği ortaya çıkmakta ve iyi bir uyku alamamak bizleri rahatsız etmektedir. Bütün bunlar, elbette, doğal güzelliği büyük ölçüde etkiliyor. Saçlar vücutta meydana gelen değişikliklerden ilk etkilenen bölgelerdendir. Saç problemlerini önlemek, mevcut sonuçlarla mücadele etmekten çok daha kolaydır, ancak çok az kişi koruyucu önlemlere başvurur. Ancak buklelerin durumu önemli ölçüde kötüleşirse, saçlar dökülmeye başlarsa insanların o zaman akılları başlarına gelir. Bu sorunların çözümü için saçlara mezoterapi gibi çeşitli kozmetik yöntemler kullanılabilir.

Saç Mezoterapisi, saç için gerekli olan vitamin, mineral ve aminoasit karışımlarının saçlı deriye enjekte edilmesi yoluyla uygulanan tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile saç köklerini besleyen bileşenlerin kolay bir şekilde saçta yerleşmesini sağlar. Bu yöntem ile saç dökülmesi tedavi edilebileceği gibi, incelmiş olan saçları kalınlaştırır, dökülmeleri durdurur, saçın daha canlı ve parlak hale gelmesini sağlar.

Peki, saç mezoterapisi nasıl yapılır?

Hızlı saç dökülmesi olan kişilerde önce haftada bir, dökülme azaldıktan sonra 15 günde bir 8-10 seans yapılır. Seanslar 30-60 dakika sürer ve genellikle hastalar tarafından ağrısız bir işlem olarak algılanır. İşlem sırası saçlı derinin ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller, saç hücrelerini canlandıran ilaçlar aynı anda verilir. Saçtaki mevcut kılların anajen fazındaki kıllar olumlu etkilenir. Amaç yeni oluşacak kıl foliküllerini etkilemektir. Olumlu etki 4-6 hafta sonra görülmeye başlanır. Mezoterapi ne kadar erken başlarsa başarı o kadar iyidir. Mezoterapi sonrası saç ve saçlı derinin sağlıklı kalması için ek olarak şampuanlar ve tonik etkili maddeler kullanılabilir.

Saç Mezoterapisi Endikasyonları:

 • Çok saç dökülmesi;
 • Yağ bezlerinin bozulması ile ilişkili kafa derisinde meydana gelen sebore;
 • Kepek görünümü;
 • Çizik ve kuru kafa derisi;
 • Saç kırılganlığının artması ve bölünmüş uçlar;
 • Bazal bölgede hacim eksikliği

Şu anda, uzmanlar hastalara saçları tedavi etmek için çok çeşitli yöntemler sunmaktadır. Maddi durumlara ek olarak, seçimler uygulamanın beklenen sonucundan da etkilenir. Mezoterapi, etkinin anında fark edileceği allopatiktir (iyileştirme biçimidir), ancak bizim istediğimiz kadar sürmez. Aynı zamanda homeopatiktir (saçların kendini kendine iyileştirmesine yardımcı olan bir tedavi yöntemidir), uzun süreli bir etki için tasarlanmıştır, bu yüzden sonuç anında fark edilmeyecektir.  Bu uygulama genellikle ağrılı bir tedavi yöntemi olarak bilinse de günümüzde ağrısız mezoterapi uygulaması da yapılmaktadır.

Tüm tıbbi uygulamaların çeşitli kontrendikasyonları vardır ve mezoterapi de bundan istisna değildir:

 • hamilelik ve emzirme;
 • kompozit bileşenlerin bireysel olan allerjisi;
 • menstruasyon;
 • endokrin sistem problemleri;
 • iyi huylu ve kötü huylu tümörler;
 • çeşitli enfeksiyonların cildine zarar verir.

Hepinize sağlıklı haftalar dilerim…

 

Sırtında ne yazıyor?

Üniversite meselesi