Hem Batı’ya, hem Doğu’ya…

İbrahim KOÇBAŞ
31 Aralık 2020

Bütün vücudu kanser kaplamış, alnımızdaki sivilceyi mi kapatmaya çalışacağız?
Gerçekçi ve kalıcı çözümlerle 30 yıl sonrasının temellerini mi atacağız?
Seçim zamanı…
İngiltere, benim boşanma davasına benzettiğim Avrupa Birliği ile vardığı ‘Brexit’ anlaşmasının ardından ilk ticaret anlaşmasını Türkiye ile imzaladı.
Serbest Ticaret Anlaşması…
Peki, ne anlama geliyor bu anlaşma?
Öncelikle iki ülke arasındaki ilişkileri derinleştirme yönünde önemli bir adım. Küresel finans, üretim ve pazarlama konusunda İngiltere’nin gücünü dünya biliyor zaten. Türkiye de iyi bir üretici ülke. Birleşik Krallık, Almanya’dan sonra Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ikinci, Ege Bölgesi’nin en çok ihracat yaptığı üçüncü pazar konumunda. İki ülkenin avantajları bir araya geldiğinde ekonomik bütünleşme sağlanabileceği gibi derin bir işbirliğinin önü de açılmış oldu.
Ya Avrupa Birliği ile ilişkiler?
Türkiye, o zamanki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun (AET) 1958 yılında kurulmasından kısa süre sonra, 31 Temmuz 1959’da topluluğa ortaklık başvurusunda bulundu. Bulundu da ne oldu?
Üzerinden 61 yıl geçti.T ık yok, tık! Britanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler iki ülkenin de menfaatine olursa Türkiye, Avrupa ülkeleri ile ilişkilerini ikili çerçevede genişletmeye devam edebilir.
Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, İngiltere ile yapılan anlaşma Türkiye’nin yeni yol haritası olabilir.
Batı’da durum böyle. Bir de Doğu’ya bakalım…
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi. sıklıkla dile getirse de Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının öneminin henüz kavranamadığını gözlemliyorum.
RCEP, dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması…
Aralarında Çin, Japonya, Güney Kore, Endonezya, Avustralya ve Malezya’nın da yer aldığı 15 Asya Pasifik ülkesi tarafından 8 yıl süren müzakereler sonrasında imzalandı. 15 ülke sınırlarını kaldırdı.
Türk ihracatçıları da boş durmuyor tabii…
Türkiye, RCEP ülkelerine 2019 yılında 7 milyar 168 milyon dolar ihracat yaparken ithalatı 36 milyar 108 milyon dolara ulaştı. Aynı yıl 29,5 milyar dolar dış ticaret açığı veren Türkiye bu dış ticaret açığının 28 milyar 940 milyon dolarlık büyük dilimini bu RCEP ülkelerine verdi.
Türk firmalarının bu ülkelerde yatırım yapmaları hayati öneme sahip. Malezya, Singapur ve Güney Kore ile zaten Türkiye’nin serbest ticaret anlaşmaları var. RCEP ülkelerinde yatırım yapacak ve o ülkeler için üretim ve ihracat yapacak Türk firmaları için yeni bir devlet destek mekanizması acil hayata geçirilmeli.
RCEP anlaşmasının salgın nedeniyle daralan küresel ekonominin canlanmasına katkı sağlayacağına inancım tam. İngiltere ile yaptığımız Serbest Ticaret Anlaşması’nın yanında Asya Pasifik ülkeleriyle de kuracağımız güçlü bağlantıların ülkemize gelecek yıllarda büyük avantajlar sağlayacağına inanıyorum.
Ezcümle…
Yüzümüzü hem Batı’ya, hem de Doğu’ya çevirerek yarınlar için güçlü temeller atabiliriz…

2021 felaketsiz bir yıl olacak mı?

Yeni yıl