Kartopu etkisi!

dunya-genelinde-kovid-19-vaka-sayisi-1-milyon-700-bini-asti
Işıl ÖZTÜRK BULUT
13 Ocak 2021

Uzmanlar hep uyardılar ve uyarıyorlar…

Biz de bu sütundan ifade etmeye çalışıyoruz ama gelinen noktada görünen köyde durumumuz gerçekten vahim.

Önlemler var amabelli ki yetersiz.

“Eyvah” bile diyemeyeceğimiz bir durum bu.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer’in yaptığı açıklama ise gelinen noktanın daha da üzücü sonuçlara götüreceğinin habercisi gibi…

Son dönemde korona virüs aktif hasta sayısı ile ilaca dirençli ağır hastaların arttığını belirten Başer, “Aktif vakalar özellikle 4 Ocak sonrası arttı. 0.85’lere inen salgın üreme hızı yükseldi, yaklaşık 1 seviyesine kadar geldi. Aktif vakalar artmaya başladı, iyileşenlerin sayısı da daha düşük” dedi.

Kartopu etkisi kavramına da dikkat çeken Başer “Korkumuz 1 ay içinde hasta sayısının 7.5 katına ulaşabileceği yani kartopu etkisi” diye konuştu.

Mutasyonlu virüsün görüldüğü ülkeler arasında hastalığın bulaşıcılığının yüzde 60’lara dek çıktığını anımsatan Başer, “Bu nedenle biliyorsunuz çok katı kapanmalar yapılıyor ve hızlı aşılanmaya gidiliyor. Almanya örneğinde olduğu gibi. Çünkü mutasyona uğramış virüsle ilgili bir kartopu etkisinden bahsediliyor. Eğer önlem alınmaz ve salgın üreme hızı 0.7’lerin altına indirilmezse çok hızla bir vaka artışına gebe kalınabilir. Onun için mutasyon çok dikkatle izlenmeli” dedi.

İş kontrolden çıkmadan…

Toplumda çok sıkı kapanma yöntemleri ile kontrollü nüfus etkileşiminin azaltılmasına gidilmesi ve hızlı aşılama yapılması gerektiğini kaydeden Prof. Başer, şöyle devam ediyor; “Aksi takdirde işin daha kontrolden çıkması kaçınılmazdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi salgın yayılım hızı 0.7’nin üzerinde ise çok hızlı kapanın ve çok hızlı aşılamaya gidin. İsrail bunu çok yoğun bir şekilde yapıyor. Kapanma yapıldı ve toplumun yüzde 80’i bir-bir buçuk ay gibi bir sürede aşılayarak Mart ayına kadar biz ölümlerin önüne geçeceğiz gibi bir matematik modelleme iddiaları var. Dünyada en hızlı aşılayan bir ülke ve çok iyi takip etmek gerekiyor; en iyi takip edilebilecek İsrail’dir. Kötü örnek ise İngiltere’dir. Her ikisini de çok iyi takip etmek gerekir.”

“Google hareketlilik raporu yılbaşı öncesi ve sırasında bir hareketlilik olduğunu göstermiş. 4 Ocak sonrası vakaların artışında bunun etkisi olabilir” diye konuşan Prof. Dr. Başer, aşılamada geç kalındığını da sözlerine ekliyor.

Yani önlemler yeterli olmazsa ortaya çıkan acı sonuçlar hepimizi üzecek.

Başkalarının veya birilerinin dikkatsizliği birçok cana ve acıya sebep olacak.

Ne diyelim ki…

İyi haberler vermek, iyi giden gelişmeleri yazılara dökmek dileğiyle.

guzellik

İlk görüşte ‘unutulmaz’ olun!

izmirde-vaka-sayisi

İzmir’e özel gündem