Limonun vücuda etkileri

Ege Telgraf Admin
12 Eylül 2022

Sonbaharın gelmesiyle beraber tüketimi artan besinler arasında şüphesiz limon var. İçilen bitki çaylarının içine, salatalara, çorbalar bol bol koyulduğu gibi direkt yemeyi veya içmeyi tercih edenler de olabiliyor.
Limonun herkes tarafından en çok bilinen özelliği C vitamininin iyi bir kaynağı olduğudur. C vitamini dışında birçok vitamin, mineral ve fitokimyasal bileşikleri de içeren limon özellikle bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bunun yanı sıra C vitamininin vücuttaki yağın metabolize edilmesinde rol oynadığını belirten bazı araştırmalar vardır. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada ise egzersiz sırasında alınan C vitaminin yağ yakımını destekleyici etkilerinin olduğu belirtilmiştir. Ancak tek başına zayıflatmada etkili olduğundan bahsedemeyiz.
Zayıflama üzerine direkt etkili olduğunu söyleyemesek bile limonun kalorisi oldukça düşüktür. Tariflerinize limonu ekleyerek yağı, şekeri ve tuzu aza indirebilirsiniz. Yine içerisindeki faydalı bileşikler olan flavonoidler vücutta oluşabilecek iltihaba karşı koruyucu etkilidir. Kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri düzeylerine de olumlu etkileri olabilir.
Limonun tansiyon düşürücü etkisi olduğu için normalde düşük tansiyon yaşayan kişilerin limonlu sudan uzak durmaları gerekebilir. Aksi halde farklı sağlık problemleri yaşayabilirler. Limonun kan sulandırıcı etkisi de vardır. İlaç kullanan kişilerin de kendi uzmanlarına danışmalarında fayda vardır.
Tüm bu özelliklerin dışında limonun toksinlerden arındırarak vücudun temizlemede de etkisi vardır.
Çocuklar tüketebilir mi?
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede etkili olması ile özellikle okul çocuklarında grip, nezle gibi hastalıklardan korunabilmek için çocukların beslenmesine limon eklenilmelidir. Eğer ki çocuklar direkt limonu yiyemiyor veya suyunu içemiyor ise bal ile şerbet haline getirilerek içirilebilir, çorbasına eklenebilir.
Gebeler dikkat!
Limonun kan sulandırma etkisi vardır. Herhangi bir risk var ise gebeler kendi uzmanlarına danışarak limonu ve limon suyunu kontrollü miktarlarda tüketmelidir. Yine gebeler mide ekşimesi problemi yaşayabilirler limon tüketimi de bu durumu tetikleyebilir ve daha rahatsız hissetmesini sağlayabilir. Bu nedenle bu problemi yaşayan kişiler mutlaka limonu beslenme programlarından çıkarmalıdır.
Uzman Diyetisyen Deniz ZÜNBÜLCAN

Binali Yıldırım’ın sözleri!

Kültür mirası