Pandemi çocukları

pandemi-cocuklari
Hatice SAYILGAN
30 Eylül 2020

Tüm yaşam biçimimizi değiştiren korona virüs hayatlarımıza adeta bir bomba gibi düştü.
Pandemi yaşam biçimimizi değiştirirken tüm insanlığı psikolojik açıdan da son derece olumsuz etkiledi.
Biz yetişkinler bile adaptasyon sürecini güçlükle atlatırken takdir edersiniz ki çocuklarda bu daha zor oluyor.
Peki, çocukları korkutmadan ve ruh sağlığını bozmadan korona virüsü anlatmanın yolu nedir?
Öncelikle uzmanlara göre bu süreçte ciddiyeti azımsamak, riskleri görmezden gelmek ve çocuğa kaçamak cevaplar vermek yanlış.
Çocukların anlayamadığı ve zihninde somutlaştıramadığı soruları büyük bir sabır ve şefkatle yanıtlandırmaya çalışmak gerekiyor.
Yetişkinler için şefkat ve sabır bu sürecin iki anahtar kelimesi olmalı.
5 yaş altındaki çocuklar alışık olunmayan durumlardan (maske takmak ve minimum temas gibi) ve özellikle konuşulanlar ile haberlerden olumsuz anlamda etkilenebilir, endişe maksimum seviyeye çıkabilir.
Bunu aşmanın temel yolu çocuklara güvende olduklarını hissettirmekten geçiyor. Bu süreçte çocukların virüsü zihninde somutlaştırmaları için öyküler, resimler, çocuklar için yapılmış uygun videolardan da yararlanılabilir.
Ancak uzmanlar bu noktada minik bir dipnotla uyarıyor.
Eğer çocuğunuz bu konu hakkında konuşmak istemiyorsa konuşmaya zorlamamalı, gereksiz kaygılanmalarına sebebiyet vermemelisiniz.
İlgililere göre 6-11 yaş aralığındaki çocuklar ise daha bilinçli oldukları için süreç onları daha farklı etkileyebiliyor.
Aşırı endişenin beraberinde getirebileceği dikkat dağınıklığı ile çocuklarda kalıcı ruhsal bozuklukların olmaması için ebeveynlerin kontrolü olabildiğince sağlaması gerekiyor.
Pandemi sürecinde minimum dışarı çıkmak zorunda kalan çocuklarınızla normalden fazla zaman geçirip; eğlenceli aktivitelerle zihinlerini boşaltmasına katkı sağlamalısınız.
Yine diğer yaş gruplarında olduğu gibi, resimlerle duygu ifadesine olanak sağlayabilir, duygularını ifade edebilecekleri yazılar yazabilirler.
Ancak tüm bu dikkat ve özeninize rağmen hala bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuz strese karşı daha hassas ise ya da bu süreçten daha yoğun etkilenecek bir grupta ise örneğin sağlık çalışanı ya da covid-19 pozitif yakını olmak gibi, bu durumda profesyonel yardım almanız faydalı olabilir.
Ve son olarak unutmayın ki çocuklar sözlerden ziyade davranışlara odaklanır. Çocuklarınıza temkinli olmasını ancak endişeli olmamasını anlatırken siz de bu şekilde davranmalısınız…

meral-aksener-koronavirus-asisi-oldu

Şimdi başkanlar düşünsün!

İslam, siyaset, ahlak