Tatlı krizini yatıştırın!

firinlarda-bayram-tatlisi-hareketliligi
Yasemin EKREN
29 Mart 2022

Hepimizde olmasa bile pek çoğumuzda tatlı ve şeker bağımlılığı var ne yazık ki… Özellikle kadınlarda erkeklere oranla sayı iki kat daha fazla. Son yıllarda artan paketli gıdalaraı sık tüketme alışkanlığımızda bu durumun tuzu biberi oluyor maalesef.
Yaz kapıda, havalar ısınmaya başladı hal böyle olunca hepimizi bir kilo verme talaşı sardı.
Şeker alışkanlığını bırakmak zor olsa da, sonuçları için katlanmaya değer diye düşünüyorum; daha düz bir karın, daha fazla enerji, daha güzel bir cilt ve daha sağlıklı olmak hepimizin hayali.
Tatlı krizlerinin aslında pek çok sebebi olabilir… Hipoglisemi yani kan şekerinin hızlı düşmesi durumunda; düşen kan şekerine bağlı olarak, kişinin tatlı krizine girmesi çok yüksek olasılıktır. Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri ya da bağırsak parazitleri nedeniyle, kişinin iştahı açılır ve tatlı isteği artar. Gece uyurken salya akıntısı olanlarda bağırsak paraziti ihtimalini göz ardı etmemek gerekir. Adet öncesi senndromu da tatlı krizinin sebeplerinden biri olabilir. Polikistik over hastalığı olan kadınların bir çoğunda insülin direnci de eşlik ettiğinden, POS’u olan kadınlar, tatlı krizlerini diğer kadınlara göre çok daha sık yaşarlar. Duygu durumunuz, üzüntü, mutsuzluk, stres, depresyon gibi sebepler; tatlı isteğinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Kızgınlık, öfke, mutsuzluk hisleri de tatlıya düşkünlük yaratır. Soğuk havalarda tatlı krizleri yaşayabilirsiniz. Tatlı yemek acıktırır, tatlıya düşkünlüğünüz artar. Rafine şeker içeren besinler kan şekerinde ani bir dalgalanmaya neden olur. Tatlı yenildikten bir süre sonra kan şekeri aniden yükselir, sonrasında düşer ve tekrar tatlı yeme isteği doğurur.
Yapılan araştırmaların gösterdiğine göre; canı tatlı isteyen kişiler eninde sonunda o tatlıyı tüketirler. Bu nedenle, canınız tatlı istediğinde az miktarda yer ve nefsinizi köreltirseniz daha fazla yeme isteğinizi engelleyebilirsiniz.
Tatlı yemeden gününüzü geçirmek istiyorsanız özellikle kahvaltıda yağsız protein ve kompleks karbonhidratlar ile daha tok ve daha enerjik olursunuz. Kahvaltıda dört çorba kaşığı tarçınlı yulaf ezmesi, bir avuç dolusu ceviz ve yarım muz yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinde tam tahıllı iki dilim ekmeğin arasına iki ya da üç dilim hindi göğüs, marul, domates ve avokado koyup sandviç yapabilirsiniz. Eğer öğleden sonra saat 16.00’da hala tatlı krizi yaşıyorsanız bir parça meyve atıştırabilirsiniz. Meyvelerdeki doğal şeker ile kendinizi daha iyi hissedersiniz.
Uzun süre aç kalmak, ana öğünleri atlamak gibi beslenme yanlışları tatlıya olan isteğinizi artırabilir. bu nedenle öğün saatlerine dikkat edin ve asla uzun süre aç kalmayın.
Kahvaltınızda mutlaka yumurta, peynir, zeytin, tereyağı olsun. Biraz balın da zararı yok. Böylece şekerli bir şey yeme isteğini uzun süre bastırmış, aynı zamanda da metabolizma hızını artırmış ve vücudunuza enerji pompalamış olacaksınız.
Öğünlerinizde sebze ve meyvelere yer verin ve ara öğünlerde mutlaka kuruyemiş tüketin. Böylece hem gereksiz kalori almazsınız hem de sağlıklı yağlardan zengin beslenmiş olursunuz.
Ama en nemlisi bol bol su tüketin.

Gördünüz mü adaleti? Adaleti gördünüz mü?

Bağışıklığımızı güçlendirelim!