Yüz ifadeleriniz kimliğinizdir…

Özgen YILDIRIM
21 Şubat 2021

İnsanların ilk bakışta karşısındaki hakkın belirli yargılara sahip olduğunu ve bu kararların o kişiyle ilişkisini derinden etkilediğini biliyor muydunuz? O yüzden yüz ifadeniz aslında sizin kimliğiniz… Kişiler, son yıllarda kaşlarının ideal yapıda olmadığı için kendilerini sinirli, yorgun, üzgün ya da gergin gösterdiğinden şikayet ediyor. Siz de onlardan biri misiniz? O zaman başlayalım…

Öncelikle, ideal kaş nasıl olmalıdır?

Elbette herkesin yüz şekline ve görünüşüne uygun bir kaş şekli vardır, ama genel beğenilerden yola çıkarak “ideal kaş” kavramından da bahsetmek mümkündür. Yüz tiplerine göre ideal kaşlar bulunmaktadır. Çoğu yüze uygun olan, kaşın ilk üçte ikilik iç kısmının yukarıya doğru olması, üçte birlik dış kısmının hafiften aşağıya doğru olması ve iç kısımdaki başlangıç noktasının, dış kısımdaki bitiş noktasından daha aşağıda olmasıdır. Yuvarlak yüzü olan kişilerin keskin açılı kaşlara sahip olmaları, oval yüze sahip olanların hafif açılı kaşlara sahip olmaları, uzun yüzlü kişilerin düz kaşlara sahip olmaları, kare veya köşeli yüzlü kişilerin de yay şeklinde kaşlara sahip olmaları önerilir. Kaşın uzunluğu da kaşın tipi kadar önemlidir. Doğru bilinen yanlışlardan biri de hiç kuşkusuz kaş ne kadar kalkıksa o kadar iyi görüneceğidir. Bu inanış doğru değildir ve kalkık kaş her yüze yakışmayabilir.

O yüzden son yıllarda yüzünüzü istediğiniz görünüme kavuşturmak için kaşlar üzerinde uygulanan birçok ayrı yöntem var. Bunlar; kaş alımı, kalıcı makyaj, botoks, askı ile kaş kaldırmak ve ameliyat ile kaş asmak…

Kaşları alarak bir seviyeye kadar kaldırıp şekil verebilirsiniz, veya kalıcı makyaj ile şekillendirebilir, kaşı kaldırabilirsiniz. Ancak kalıcı makyaj ömür boyu değiştirilemeyecek bir yöntem olduğundan, karar vermeden önce iyi düşünmek gerekir. Çünkü kalıcı makyaj diğer dövmelere göre daha zor silinmektedir.

Botoks doğru uygulandığı takdirde kaşların dış kısımlarını havaya kaldırarak istenilen sonucu ortaya çıkabilir. Botoks yüzdeki mimik kaslarını geçici olarak fonksiyon dışı bırakan bir maddedir. Bu nedenle kırışık tedavisinde de kullanılır. Uygulaması basittir. Enjeksiyon yapılacak bölgeye ağrıyı azaltması için bir süre buz uygulandıktan sonra ağrısız bir şekilde uygulanır. Etkisini üç ila dördüncü günlerde göstermeye başlar yedi ila 10’uncu günlerde etki belirginleşir, bazen 10’uncu günde rötuş amaçlı bir enjeksiyon daha gerekebilir. Etkisi geçicidir. 5 ya da 6 ayda bir tekrar edilmesi gerekir.

Son yıllarda ise en çok tercih edilen yöntemlerden biri askı ile kaş kaldırmak. Çok basit ve çabuk uygulanabilen bir yöntemdir. Lokal anestezi ile yapılabilir. Saç içinden ve kaş üzerinden yapılan 2 ila 3 milimetrelik kesilerden, iğneler yardımı ile erimeyen ipler geçilerek, kaşlar mümkün olduğu kadar kaldırılır. Etkisi 8 ay ile 1 yıl arasında devam etmektedir. Aynı gün işinize dönebilirsiniz.

Eğer kaşlarınızdan memnun değilseniz bu yöntemlerden birini seçerek ideal görünümünüze kavuşabilirsiniz… Kaş kaldırma için uygulanan yöntemlerden size en uygun olanını uzman doktorunuzla beraber seçmeniz ve uygulama sürecinde doktorunuzun tavsiyelerine uymanız önerilir.

Sağlıklı günler dilerim…

gara-sehitleri-icin-cenaze-namazi-kilindi

Teröristleri sevindirmeyin!

izmir-normallesme

Normale döner miyiz?