in ,

Mülteciler için yaşam zorlaştı!

İzmir’deki çok sayıda mülteci, kötü hava koşullarına ve hayatlarına mal olabilecek pek çok risk altında yaşam mücadelesi vererek hayatta kalabilmenin yolunu arıyor

multeciler-icin-yasam-zorlasti

Irk, din, sosyal konum, siyasi düşünceleri nedeniyle ülkelerini terk edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ege Denizi’ndeki Yunanistan adaları üzerinden Avrupa’ya geçmek isteyen düzensiz göçmenler İzmir’i tercih ediyor. Farklı sebepler nedeniyle İzmir’de yaşam mücadelesi veren düzensiz göçmenlerin sorunları kış aylarının gelmesiyle artış gösterdi.

ONLAR DA İNSAN’

Farklı kategorilerde ülkelerini terk eden önemli bir kesimin İzmir’deki zorluklara göğüs gerdiğini belirten İzmir Mültecilerle Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Saleh Ali, “Bazıları ülkelerini savaş veya savaş riski nedeniyle terk etmiş durumda. Ölüm riski hayati tehlike nedeniyle yaşam alanlarını terk etmişler. Bazıları ırkları, bazıları dinleri veya sosyal konumları nedeniyle doğup büyüdükleri toprakları terk etmek durumunda kalmış. Yaşam hakkı kutsaldır. Her insanın evrensel hakları vardır. Bu yaşam haklarını kullanma noktasında kentimizdeki çok sayıda düzensiz göçmen, mülteci ve sığınmacı sıkıntılar yaşıyor” dedi.

Mohammed-Saleh-Ali

ŞARTLAR AĞIRLAŞTI’

Kış mevsimiyle birlikte yaşam şartlarının ağırlaştığını vurgulayan İzmir Mültecilerle Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Saleh Ali, “Bu kesim zaten zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Barınma sorunları var, giyinme sorunları var. Eğitimden, iş problemlerine kadar sorunlarla karşı karşıyalar. Onların bu sorunları kış aylarının gelmesiyle katlanmış durumda. Derme çatma bir çatı altında hayatlarını geçiriyorlar. Isınamıyorlar, bu soğukta tir tir titriyorlar. Yiyecekleri yok. Soğuktan ve gıdasızlıktan hasta oluyor, sağlık problemleri yaşıyorlar. Yaşam şartlarının ağırlaştığı şu günlerde önemli desteğe ihtiyaçları var. Çok az bir kesim gündelik işlerde çalışıyor. Bazı anne babalar çocuklarıyla birlikte atık kâğıt toplayıp katık yapmaya çalışıyor. Ama tüm bu çabalar yetersiz kalıyor” diye konuştu.

DESTEK OLUNMALI’

Çok sayıda ihtiyaç sahibi olduğunu belirten Ali, “İhtiyaçlı insanların durumunu çevremizdeki kişi ve kurumlarla paylaşıyoruz. Yardım vermek, destek olmak isteyenlerle ihtiyaç sahiplerini buluşturuyoruz. Tamamen gönüllülük esasına dayanıyor. Bu hafta İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gidip ağırlaşan kış şartlarında çok sayıda insanın ihtiyaçlı olduğunu anlattım. Bize az gıda paketi verdiler. Uzak Doğu ve Afrika ülkelerinden çok sayıda ihtiyacı olan insan İzmir’de yaşamaya çalışıyor. Bizim dernek olarak imkanlarımız kısıtlı. Hayırsever İzmirliler’den bu zor şartlarda yaşam mücadelesi veren insanlara destek olmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Nihat AK-ÖZEL HABER

ekokirima-karsi-birlik-olma-vakti

‘Ekokırıma karşı birlik olma vakti’

soylu-jandarma-ve-sahil-guvenlik-akademisi-2022-2023-akademik-yili-acilis-toreninde-konustu

Bakan Süleyman Soylu, İzmir’e geliyor