in ,

Ötekinin de ötekisi salgında ne yapıyor?

Türkiye’de, ‘Koruma Statüsü’nde olmayan yaklaşık 1,5 milyon mülteci ücretsiz sağlığa, iyi gıdaya ve hijyene ulaşamıyor. Virüse yakalansa hastaneye gidemeyecek durumdaki bu ötekinin de ötekisi olan insanlara verilmeyen hizmet hem onların hem de tüm ülkenin canını riske atıyor

otekilestirme-risk-kapimizda

Türkiye’de resmi rakamlara göre yaklaşık 5 milyon mülteci barınıyor. Bu sayının yaklaşık 3.6 milyonunu Suriye’den gelen kayıtlı mülteciler oluştururken kalan 1.5 milyon insan Afganistan’dan, Lübnan’dan, Irak’tan, Afrika ülkelerinden ve başka birçok yerden geliyor.

İzmir de barındırdığı sığınmacı sayısı bakımından bu insanlara ev sahipliği yapan kentlerin başında. Korona virüs salgını nedeniyle tüm dünyanın kırıldığı bu günlerde insanlara önerilen ilk şey sosyal mesafe, hijyen ve kaliteli gıda. Ancak ne Uluslararası ne de Geçici Koruma Statüleri altında olan bu insanların hiçbirinin ücretsiz sağlık hizmetlerine, ilaca, dahası kaliteli gıdaya ve hijyen maddesine ulaşımı yok. Dolayısıyla bir odalı evlerde kimi zaman 10 kimi zaman 15 kişi yaşamak zorunda kalan insanlar virüse karşı en açık, en savunmasız durumda olma niteliği taşıyor. Dahası bu insanlara verilmeyen yardım ve ücretsiz sağlık hizmetleri nedeniyle hem bu insanların hem de tüm toplumun kalanı için büyük bir risk oluşuyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) MYK Üyesi ve Ege Bölge Temsilcisi Mehmet Aker, bu ötekinin de ötekisi konumuna olan milyonlarca insanın durumunun insani olarak da toplum sağlığı açısında da gözden geçirilerek acil harekete geçilme çağrısı yapıyor.

mehmet-aker

‘SAĞLIĞA ULAŞIMLARI YOK!’

Suriyeliler dışında kalan Afganistan, Irak, Lübnan ve Senegal gibi ülkelerden gelen mültecilerin Geçici ve Uluslararası Koruma statüsü altında olmaması nedeniyle sağlık hizmetlerine ve ilaca ulaşım haklarının olmadığının altını çizen Aker, “Hatırlayacağınız gibi Suriye’den mülteci akını başladığında, onların da böyle bir yasal statüsü yoktu. Daha sonra Bakanlık kararıyla bu kapsama alındılar yani şuan aslında onlara da yetmese de belli haklara ve yardımlara ulaşımları sağlanabiliyor. Ancak Suriyeliler dışında kalan milletlerden ya da ülkelerden, Türkiye’ye gelen insanların bu anlamda hiçbir hakları yok. Dahası bu statüde olmadığı için söz konusu fonlardan bu kişilere yardım etmek istediğiniz de yasal olarak da alıkonabilirsiniz. Dolayısıyla bu kitle sağlığa, gıdaya ve hijyene ulaşımda şuan ülkede en büyük sorun yaşayan kitle ve bu salgın döneminde en çok riske açık olanla da bu insanlar” dedi.

‘YAKALANSALAR HASTANEYE GİDEMEZLER’

Söz konusu mültecilerin bir odada 10’dan fazla kişi yaşamak zorunda olduğunu, maddi gelirleri olmaması sebebiyle kaliteli gıdaya ve hijyene ulaşıma sorunlar yaşadıklarını belirten Aker, insanların virüsten korunmak için gerekli olan hiçbir şartı temin edemediklerinin altını çizdi. İHD Ege Bölge Temsilcisi kiraların daha uygun olması sebebiyle İzmir’de Kadifekale, Basmane, Eskiizmir, Gürçeşme gibi bölgeleri yaşamak için seçtiklerini aktararak, “Tek odalı evlerde 10’dan fazla kişi yaşıyor. Yaşam şartları bu anlamda virüsün bulaşmaması için gerekli sosyal mesafeyi bırakmaya ister istemez müsait değil. Ekonomik olarak baktığımızda, el becerisi ve bilgisi olanların tekstil atölyelerinde, inşaatlarda ara eleman olarak çalışıyor. Bu tür bilgi ve becerisi olmayanlar da kağıt toplayıcılığı, çöp toplayıcılığı gibi işler yapıyor. Örneğin, Altay Mahallesi’nde görüştüğümüz iki kişi, ailelerinde bulunan 8 kişiye, tekstil atölyesinde çalışarak bakmakla yükümlüydü. Ancak bu atölyeler kapandı, kağıt toplayıcılığı yasaklandı ve dahası meydana geldi. Bu insanların maddi gelirleri de şu an yok. Tüm dünyayı saran bir virüs salgınıyla karşı karşıyayız. Ve bu salgına karşı durabilmenin en önemli yolu sosyal mesafe, iyi beslenme ve hijyen. Ee bakıyoruz, bu insanlar 10 kişi bir odada yaşıyor. Sosyal mesafe bırakmaları mümkün değil. Hijyene ulaşımları pek mümkün olmuyor. Zaten kaliteli gıdayı temin etme şansları oldukça sınırlıyken, işlerin durması dolayısıyla tamamen iyi beslenme şartları ortadan kalktı. Dahası virüse yakalansalar hastaneye gidebilecek durumları yok” diye konuştu.

‘TÜM TÜRKİYE’Yİ SARABİLİR’

Zaten bu kadar insanın sağlığa, gıdaya ve hijyene ulaşımı bunca yıl sağlanmalıydı diyen Mehmet Aker, korona virüs salgını sürecinde 1.5 milyonluk mülteci grubuna temin edilmeyen sağlık hizmetlerinin tüm ülkeyi riske soktuğunu hatırlattı. Aker şunları söyledi : “İnsanı açıdan bu konunun ele alınması gerekiyor. Ancak baktığımızda bu anlamda gerekli merkezi düzenlemeler yapılmıyor. Ancak bugün önümüzde herkesi ilgilendiren bir süreç var. Karşımızdaki virüs nedeniyle herkes potansiyel taşıyıcı ve hasta. Dolayısıyla bu insanların sağlık hizmetlerinden faydalanması gerektiğini her fırsatta söylüyoruz ama bugün bu durum belki de 10 kat daha önem kazanıyor. Bu insanlar mahallelerde yaşıyor. Yani bunların birisinin hastalığa maruz kalması demek tüm bölgenin virüse yakalanması demek, birlikte yaşıyoruz çünkü. Oldukça geniş bir alandan bahsediyoruz. Dolayısıyla siz bu insanlara sağlığa ulaşımı tanıyarak sadece onları değil tüm İzmir’i hatta tüm Türkiye’yi korumuş oluyorsunuz. Çünkü risk artık, gerekli iyi şartların sağlanamadığı bu insanların deri hastalığı olmasının çok ötesinde. Karabağlar’ın bir mahallesine virüs yayılsa bu kenti sarar ve üstesinden gelinemeyecek bir hal alır. Ayrıca önleyici hizmetler, tedaviden her zaman daha az maliyetlidir. Bugün verilmeyen sağlık, beslenme gibi maddi yardımlar nedeniyle Türkiye yarın, binlerce lirayı tedavi için harcamak zorunda kalabilir.”

‘ACİLEN HAREKETE GEÇELİM’

Aker yerel ve merkezi yönetimin acilen harekete geçmesi çağrısında bulunarak, “STK’lar bu anlamda ellerinden geleni yapıyor ancak yetmiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin mülteci komisyonuna konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bilgilendirme sağladık. En azından bu insanların sağlığa ulaşım hakkı çerçevesinde bugünlerde acilen yardıma ihtiyaçları olduğunu aktardık. Mevzuatlar ve yasalar yerel yönetimlerin de bir anlamda elini kolunu bağlıyor. Ancak ne olursa olsun bu insanların sağlık hizmetlerine erişilmesinin sağlanması gerekiyor. Göç idaresine gittiğinizde bunların nerede oturduğu belli. Mahalle muhtarlarına sorsanız gösterir tek tek. Acilen yerel ve merkezi yönetim tarafından Afgan, Afrikalı, Iraklı, İranlı ve diğer milletlerden gelen mülteciler belirlenerek bu insanlara sağlık hizmeti götürülmeli, bu insanlara korona virüs testi uygulanmalı, hijyenik malzeme temin edilmeli ve gıda yardımında bulunulmalı. Bu işin beklenecek hem insani açıdan, hem bu insanların canları açısından hem de toplum sağlığı açısından beklenecek hiçbir tarafı yok” ifadelerini kullandı.

UTKUCAN AKKAŞ/ÖZEL HABER

 

 

ak-gencliken-cevap

AK Gençlik’ten cevap gecikmedi!

saglik-calisanlarina-konakalama-destegi

Sağlık çalışanlarına konaklama desteği