Otizmli çocukların sosyal gelişimde önemli adım: Yaşıtlarıyla bir arada olmak Otizmli çocukların sosyal gelişimde önemli adım: Yaşıtlarıyla bir arada olmak

Berna SEVER- EGE TELGRAF/ Yaşlandıkça ortaya çıkan beyaz saç görüntüsü, acaba gerçekten yaşlandığımız için oluyor yoksa önlenebilir mi? Saç beyazlaması, yaşlanma sürecinde sıkça karşılaşılan bir durumdur ve birçok faktörden etkilenebilir. İşte saç beyazlaması ve melanin üretimi üzerine bilinmesi gerekenler:

ÇEVRESEL FAKTÖRLER VE SAÇ BEYAZLAMASI

Yaş ve genetik faktörlerin yanı sıra, çevresel faktörler ve saça zarar verebilecek toksinlere maruz kalma da saçın beyazlamasını hızlandırabilir. Dengeli beslenme ve saç sağlığının korunması ise bu süreci yavaşlatabilir.

BEYAZ SAÇLARIN ÖNLENEBİLİRLİĞİ

Eğer saçlardaki beyazlar genetik veya yaşlanma kaynaklı ise bu süreci engellemek mümkün değildir. Ancak altta yatan bir tıbbi durum varsa, pigmentasyonun geri dönmesi için tıbbi müdahaleler yapılabilir.

BEYAZ SAÇLARIN GEÇİCİ GERİ DÖNÜŞÜ

Yapılan araştırmalar, saçlardaki grileşmenin en azından geçici olarak tersine çevrilebileceğini göstermektedir. Melanin üretiminin artmasıyla, saçların eski rengine dönebileceği belirtilmektedir.

SAÇTAKİ MELANİN ÜRETİMİNİN ARTIRILMASI

Saçtaki melanin üretimini artırmak için baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, yumurta sarısı gibi besinler tüketmek önemlidir. Ayrıca, B12 vitamini alımı da melanin üretimini teşvik eder.

PİGMENT BOZUKLUĞU TEDAVİLERİ

Pigment bozukluklarına yönelik tedaviler arasında topikal kremler, haplar ve lazer tedavileri bulunmaktadır. Bu tedaviler etkili olabilir ancak sonuçların ortaya çıkması zaman alabilir.

BESLENME VE EGZERSİZ ÖNEMİ

Taze sebzeler ve sağlıklı yağlar içeren bir beslenme tarzı ve düzenli egzersiz, östrojen seviyelerini düşürerek melanin üretimini azaltabilir. Dolayısıyla, sağlıklı yaşam tarzı saç sağlığı için önemlidir.

Saç beyazlamasıyla ilgili bu bilgilerin dikkate alınması, saç sağlığının korunması ve pigmentasyonunun desteklenmesine yardımcı olabilir.

Kaynak: EGE TELGRAF