NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Samanyolu galaksisinin kalbine bakarak, gökbilimcilerin erken evren hakkında daha fazla ayrıntıyı çözmelerine yardımcı olabilecek kaotik bölgedeki yeni özellikleri ve gizemleri ortaya çıkardı. Teleskobun, evreni insan gözüyle görülemeyen kızılötesi ışıkta görüntüleme yeteneği, NASA tarafından yeni yayınlanan görüntüde daha önce hiç görülmemiş ayrıntıları yakaladı. 

Gökbilimciler, galaksinin merkezi süper kütleli kara deliği Sagittarius A'dan yaklaşık 300 ışık yılı uzaklıkta bulunan aktif bir yıldız oluşum bölgesi olan Sagittarius C'yi görüntülemek için James Webb teleskobunu kullandı.

Apple Müzik fiyatı zamlandı! İşte yeni abonelik ücretleri Apple Müzik fiyatı zamlandı! İşte yeni abonelik ücretleri

Bir ışık yılı, 9,46 trilyon kilometreye eşdeğer bir ölçü birimi olarak kullanılıyor. 

"EVRENİN SIRLARI ORTAYA ÇIKIYOR"

Virginia Üniversitesi'nden gözlemlerin baş araştırmacısı Samuel Crowe, "James Webb'den gelen görüntü oldukça çarpıcı. Büyük kütleli yıldızlar nükleer çekirdeklerinde ağır elementler üreten fabrikalardır, bu nedenle onları daha iyi anlamak evrenin büyük bir kısmının köken hikayesini öğrenmek gibidir." ifadelerini kullandı. Crowe’a göre Samanyolu'nun merkezini Webb ile incelemek, orada kaç yıldızın oluştuğu ve büyük yıldızların galaksinin sarmal kolları yerine galaktik merkezin yakınında oluşma olasılığının daha yüksek olup olmadığı hakkında bilgi sağlayabilir. Crowe, "Bu bölgede Webb ile elde ettiğimiz çözünürlük ve hassasiyet düzeyinde kızılötesi veri hiç olmadı, bu nedenle burada ilk kez birçok özellik görüyoruz. James Webb inanılmaz miktarda ayrıntı ortaya koyuyor ve bu tür bir ortamda yıldız oluşumunu daha önce mümkün olmayan bir şekilde incelememize olanak tanıyor." diye konuştu.  

YENİ GÖRÜNTÜDE YAKLAŞIK 500 BİN YILDIZ BULUNUYOR
 

NASA'dan paylaşılan yeni görüntüde; büyüklükleri ve yaşları farklı olan yaklaşık 500 bin yıldız bulumuyor. Bunların arasında bir protostar kümesi ya da hala gelişmekte ve tam teşekküllü yıldızlara dönüşmekte olan yoğun toz ve gaz kütleleri de yer alıyor. 

Kaynak: NTV