İsrail ordusu, günlerdir kuşatma altında tuttuğu Gazze'deki Şifa Hastanesi’nde bulunan sığınmacıların tamamını ve hastaların çoğunu zorla hastane dışına sürdü.

Guterres, Gazze'de insani ateşkes için baskı yapmaya devam edecek Guterres, Gazze'de insani ateşkes için baskı yapmaya devam edecek

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı kaynakları, İsrail ordusunun, hastaların, yaralıların, yerinden edilmiş kişilerin ve sağlık personelinin bulunduğu Şifa Hastanesi’nin boşaltılmasını istediğini duyurdu. İsrail ordusunun hastaneye yönelik kuşatmasının devam ettiği ve hastane içinde arama ve kazı çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi. Hastane yetkilileri, dışarıda bombardıman sürerken yüzlerce sivili, ağır hastaları ve prematüre bebekleri taşımanın imkansız olduğunu, ambulansların hastaneye dahi yaklaşamadığını vurguluyor. 

BASKINDA CEPHANELİK BULUNMAMIŞTI

İsrail ordusu, Gazze’de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu, bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesine 15 Kasım’da baskın düzenlemişti. İsrail’in, baskının ardından tüneller ve cephanelikler yerine binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve birkaç kamerayı kanıt olarak sunması, eleştirilere neden olmuştu. Hamas, İsrail ordusunun Gazze’deki Şifa Hastanesine düzenlediği baskında “katliam” yapmasına karşı uyarıda bulunarak, sağlık personeli, yaralılar ve hastanede yerinden edilmiş binlerce Filistinlinin güvenliğinden İsrail’i, ABD’yi ve uluslararası toplumu sorumlu tutmuştu.

Kaynak: Sözcü