Gelir İdaresi'nden yeni genelge: Vergi cezaları için kritik bir karar alındı! Gelir İdaresi'nden yeni genelge: Vergi cezaları için kritik bir karar alındı!

Nihat AK/EGE TELGRAF- Dünyaca ünlü liman kenti Şangay'da yapılacak Çin Uluslararası İthalat Fuarı için Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından Ticaret Bakanlığı desteğiyle milli katılım organizasyonu düzenliyor. Altı gün sürecek fuar için katılımcı firmalara Çin'den vize kolaylığı sağlanacağı müjdesi geldi. 5-10 Kasım tarihleri arasında yapılacak fuarın tanıtım toplantısında EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık ve EİB Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz basını bilgilendirdi.

‘BİR ÜRKEKLİĞİMİZ VAR’

Türkiye'nin Çin'e 3,3 milyar dolar ihracatına karşılık bu ülkeden 45 milyar dolara yakın ithalatının bulunduğuna dikkati çeken EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Çin’den yapılan ithalatta hammadde ve yarı mamuller ağırlıkta. Bizim bir ürkekliğimiz var. 'Bu pazara mal satamayız' diye yanlış bir algı var. Aslında çok mal satabiliriz. Bizim ürünlerimizi sağlıklı ürünler olarak görüyorlar. Ancak yaptığımız ihracatın üçte ikisi çelik ve mermer. Bunu mutlaka gıda ve tekstille artırmamız lazım. Sağlık ve turizm alanında hizmet ihracatını da ileri götürme şansımız var. Çin ile yaklaşık 42 milyar dolar olan ticaret açığını zaman içinde hiç olmazsa yarıya düşürmemiz lazım. Pekin Büyükelçiliğimiz Ticaret Müşavirliği'nin çok güzel bir çalışması var. Çin'in ithalatında bizim birim fiyatlarımıza göre ihraç edebileceğimiz ürünler listelenmiş. Çin'in ithalatınının yüzde 27'sinde rekabetçi olabiliyoruz, 416 milyar dolarlık pazara tekabül ediyor. Toplam 1781 çeşit üründe rekabetçiyiz. Bu çok yüksek bir rakam. Çin'e iş yapmak isteyenlere bu listeyle yardımcı olabiliriz” dedi.

EİB GÖREVLENDİRİLDİ

Asya ülkelerindeki ticari ilişkilerin, kültürel ilişkilerin ardından geldiğine vurgu yapan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık Işık, "Bu fuar, hem mal satmak hem de mal almak isteyenlerin bölgesel pazarı. Çin, dünyaya açılma noktasında bu fuarı kültürel ilişkilerini geliştirmek için düzenliyor ve Türkiye’ye ayrı bir önem veriyorlar. Bizim de bu fırsatı iyi kullanmamız gerek. Bu fuara çok önem veriyoruz ki TİM, fuarın organizasyonu için EİB’i görevlendirdi. Geçen yıl 15 firmayla katıldığımız fuara bu yıl 18 firmayla katılmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

ÇİN HEDEF PAZAR

Çin’deki nüfusun önemli bir bölümünün Avrupa standartlarında yaşadığına vurgu yapan EİB Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz, “Dünya ticaret hacmi 30 trilyon dolar civarında. Çin bu ticaretten 5 trilyon dolar pay alıyor. Türkiye'nin bir yılda yaptığı ihracatı Çin, 1-2 ayda yapıyor. Çin nüfusunun yüzde 10’una denk gelen 100 milyon kişinin geliri Avrupa Birliği standartlarında ve biz bu kesime her türlü ürünü rahatlıkla satabiliriz" diye konuştu. Fujara yüksek nitelikte 30 civarında firmanın katılması hedefleniyor. Katılımcılar en düşük 15 metrekarelik yer alabilecek. Katılımcılar nakliye dahil stadının metrekaresi için bin 195 dolar ödeyecek. Devlet desteği ise yüzde 50 olacak. 

Kaynak: EGE TELGRAF