A. Buğra TOKMAKOĞLU/EGE TELGRAF- Her ne kadar ticari bir anlayışın temsilcisi ve kapitalizmin dayatması gibi görülse de her yıl 14 Şubat’ta kutlanan Sevgililer Günü, modern dünyanın en hareket dolu dönemlerinden biri. 

Sevgilisine, eşine, sevdiklerine hediye almak, sürpriz yapmak, birlikte yemeğe çıkmak ya da seyahat etmek gibi onlarca farklı ‘hareketliliğe’ konu olan Sevgililer Günü, dünyanın dört bir yanında insanların bir araya gelebilmek için bahane yarattığı fırsatlardan.

Sevgililer Günü, aşkın ve romantizmin kutlandığı özel bir gün olarak anlam yüklenen Sevgililer Günü’nde birçok kişi sevdiğiyle birlikte seyahat etmeyi planlıyor ya da düşünüyor. 

Sevgililer Günü'nde romantik bir destinasyona gitmeyi aşkını kutlamak ve sevgisini pekiştirmek için fırsat olarak gören çiftler yeni yerler ve mekanlar arayışında. 

Sevgililer Günü’nde Türkiye’de her daim popüler olan destinasyonların başında Kapadokya geliyor. Kapadokya'da gün doğumunda balon turu yapmak muhteşem fotoğraf ve video karelerine hayat veriyor.

İzmir’in en popüler köylerinden Şirince'de tarihi doku içinde gezmek, Mardin'de tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etmek, Yeşilyurt Köyü'nde doğa yürüyüşü yapmak veya Muğla'nın sahillerinde romantik bir akşam yemeği yemek gibi aktiviteler, Sevgililer Günü’nde en çok tercih edilen seyahat aktivitelerinden.

Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en popüler turizm merkezlerinden biri olan İstanbul’da ise Sevgililer Günü’nü değerlendirmek için yüzlerce seçenek var. Müzelerden açık hava aktivitelerine, romantik bir akşam yemeğinden nitelikli kahveye kadar onlarca farklı seçenek arasından seçim yapmak Sevgililer Günü sürprizini hazırlayan kişiye düşüyor.

Phuket Adası'nda tatil rüyası! Phuket Adası'nda tatil rüyası!

Türkiye’nin Batı’ya açılan modern kapısı İzmir de her daim sevgi ve aşkla özdeşleştirilen şehirlerden. İzmir kent merkezi başta olmak üzere çevre ilçe ve kasabalarda Sevgililer Günü organizasyonu yapmak için sayısız fırsat bulunuyor. 

İzmir’de özel gün kutlamak için ilk akla gelen yerler kent merkezinde Bostanlı, Mavişehir, Bornova, Alsancak, Güzelbahçe, kent dışında ise Şirince, Selçuk, Çeşme, Alaçatı, Foça, Seferihisar, Urla ve Karaburun.

Bu özel günü sevdikleri ile birlikte unutulmaz kılmak isteyenler için Türkiye'de gidilebilecek birbirinden güzel ve romantik destinasyonlar bulunuyor. Bu destinasyon ve etkinlik önerileri ile sizler de Sevgililer Günü programınızı yapabilir, sevgiliniz olmasa bile sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek için bir bahaneyi hayata geçirme şansı bulabilirsiniz.

ROMANTİK DURAKLAR

Kapadokya: Kapadokya, Türkiye'nin en romantik destinasyonlarından biri olarak biliniyor. Peribacaları, vadileri, yeraltı şehirleri ve balon turları ile aşkın ve romantizmin sembolü haline gelmiş durumda. 

Sevgililer Günü'nde Kapadokya'da balon turu yapmak, gün doğumunu yamaç paraşütüyle izlemek veya Göreme Açık Hava Müzesi'nde tarihi ve kültürel bir gezi yapmak unutulmaz anılar için muhteşem fırsatlar sunuyor.

Şirince: İzmir'in Selçuk ilçesinde yer alan Şirince, şirin sokakları, tarihi evleri ve mis gibi bağları ile aşkın ve romantizmin öne çıkan duraklarından. 

Sevgililer Günü'nde Şirince'de tarihi doku içinde gezmek, Şirince’nin yüksek rakımında yer alan patikalarda romantik bir yürüyüş yapmak veya Şirince’nin öne çıkan mekânı Nişanyan’da konaklayarak keyifli bir akşam geçirmek mümkün.

Mardin: Tarihi ve kültürel zenginliği ile öne çıkan Mardin, aşkın ve romantizmin şehri olarak kabul ediliyor. Süryani kiliseleri, Mardin Müzesi, Dara Antik Kenti ve Ulu Camii gibi tarihi ve kültürel mekanlar, sevgililer için unutulmaz bir gün geçirme fırsatı sunmaktadır. 

Yeşilyurt Köyü, Kazdağları: Balıkesir'in Edremit ilçesinde yer alan Yeşilyurt Köyü, Kazdağları'nın eşsiz doğası ile aşkın ve romantizmin hissedilebileceği duraklardan biri. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Kazdağları'nda doğa yürüyüşü yapmak, göletlerde yüzmek veya köyün doğal güzellikleri içinde romantik bir akşam yemeği yemek mümkün.

İstanbul: Dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olan İstanbul, tarihi ve kültürel zenginliği ile aşkın ve romantizmin başkenti olarak kabul ediliyor. Galata Kulesi, Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi mekanlar, sevgililer için eşsiz bir deneyim sunuyor.

Kaynak: EGE TELGRAF