Ahmet Buğra Tokmakoğlu- EGE TELGRAF/ Uyku, tüm canlılar için hayati bir süreçtir. İnsanlar ve beyni olan diğer canlılar, beyinlerinin normal işlevlerini sürdürebilmesi için uykuya ihtiyaç duyar. Uyku, sadece dinlenme ve enerji yenileme süreci değil, aynı zamanda beynin ve vücudun bir dizi karmaşık biyolojik ve psikolojik süreçten geçtiği önemli bir dönemdir. Beynimizin dinlenmesi ve yenilenmesi, bellek konsolidasyonunun işleyebilmesi ve hafızanın güçlenmesi, hormonların düzenli salgılanması, bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ve enerjimizin yenilenmesi için önemli olan uyku anına geçemezsek ne olur? İşte detaylar…

UYKU BOZUKLUĞU NEDEN OLUR?

Sağlıklı bir insan gece başını yastığa koyduğu gibi uyuyabilir. Ancak bazı durumlarda uykusuzlukla karşı karşıya kalırız. Uykusuzluğa neden olan birçok faktör vardır. Bunlar arasında kalıcı stres, alkol, sigara, kafein, çalışma saatleri, egzersiz eksikliği, uyku hapları, fazla sesli ortam ve ışık gibi etkenler yer alır. Ancak bunların yanında tüm dünyada kabul edilen 85 uyku bozukluğu türü vardır.

Eğer uyku sorunları haftalarca veya aylarca sürüyorsa, mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Aile hekiminden alınacak yönlendirmelerle ilgili uzmana gidilmelidir. Uyku bozukluğu, ev veya iş ile ilgili sorunlardan kaynaklanıyorsa, kısa süreli ilaç kullanımı veya bu sorunlara yönelik tedavi yeterli olabilir. Uzun süreli uyku sorunları için uyku merkezlerine veya deneyimli bir psikiyatriste başvurulması gerekmektedir.

UYKU BOZUKLUKLARI TEDAVİSİ

Uyku bozukluklarının tedavisi, bozukluğun türüne, nedenlerine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişir. Psikiyatrik bozukluklara bağlı uyku sorunlarında öncelikle bu bozukluklar tedavi edilir. Uyku apnesi gibi fiziksel nedenlere bağlı bozukluklar ise ilgili uzmanlar tarafından tedavi edilmelidir. Psikolojik sorunlarla ilgili uyku problemlerinde ise psikiyatrist ve psikolog işbirliğiyle tedavi gerçekleştirilir.

YETERLİ UYKU SÜRESİ NEDİR?

Yeterli uyku süresinin ne olduğuna ilişkin uzmanlar şu bilgileri paylaşıyor:

Kemik sağlığını korumanın 5 basit yolu: Uzmanlar ne diyor? Kemik sağlığını korumanın 5 basit yolu: Uzmanlar ne diyor?

“Dinlendirici bir uyku için uyku süresi ve kalitesi önemlidir. Her insanın ihtiyaç duyduğu uyku süresi genetik olarak belirlenir ve kişiden kişiye değişir. Kimi insanlar 3-4 saat, kimileri ise 8-12 saat uyuyabilir. Bu nedenle, herkes kendi uyku ihtiyacını belirleyerek düzenli uyku alışkanlıkları geliştirmelidir.”

Kaynak: EGE TELGRAF