in ,

1 Mayıs’ta yasak tanımayan kutlama programı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlamaları bu yıl korona virüsün gölgesinde kaldı. Kutlamalar bu yıl bir gün erkene çekilirken, balkon kutlaması çağrısı yapıldı

1-mayista-yasak-tanimayan-kutlama-programi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, korona virüs salgını ve hafta sonunda getirilen sokağa çıkma yasağı sonrasında akıbeti merak konusu olan 1 Mayıs İşçi Bayramı için önemli bir açıklamada bulundu. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, yasaklar nedeniyle hazırladıkları özel programın detaylarını Ege Telgraf ile paylaştı. Her yıl geleneksel olarak kutlanan ve İşçi Bayramı olarak bilinen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlamaları bu yıl korona virüsün gölgesinde kaldı. İzmir’de yapılacak kutlamalar bu yıl bir gün erkene çekilirken, DİSK yapılacak simgesel etkinliklerin yanı sıra 1 Mayıs akşamı 21.00’da balkonlardan işçilere alkış beklediklerini duyurdu.

‘ES GEÇMEYECEĞİZ’

Sarı yıllardır kutlanan 1 Mayıs’ı es geçmeyeceklerini ve tüm engellere karşın simgesel boyutta da olsa işçilerin sesini duyuracaklarını belirterek şunları söyledi: “Üreten biziz, işçiyiz, kamu emekçisiyiz, köylüyüz, çalışmak zorunda bırakılan emekçileriz, dört duvar arasında sığdırılamayacak ev işçileriyiz. Üretmenin nar çiçeğini ellerinde büyütmek isteyen işçileriz, Türkiye halklarıyız. Üreten biziz, yasaların sınırına sığmayan, çocuklarımızın hayallerini egemenlere teslim etmeyecek, buyuran sese boyun eğmeyen demokrasi mücadelesinin neferleriyiz. Eşit bir yaşamı savunan, kardeşin duymazsa yoldaşının sesini duyduğu, dayanışmayı var eden, savaşa karşı barışı savunanlarız. Üreten biziz, insanlar evde kalabilsin diye mal ve hizmet üreten işçi, canı pahasına sağlık hizmeti veren kamu emekçisi, yani evde kalmayanlarız, çalışanlarız.”

Sarı, kurum temsilcileri olarak kısmi kutlamanın yanı sıra İzmir genelinde yapacakları etkinlik için de vatandaşlardan destek talep etti ve “Salgın sebebiyle alanda, sokakta, sahada çalışan işçilere 1,2 ve 3 Mayıs’taki sokağa çıkma yasağıyla birlikte yıllardır alanlarda ve sokaklarda kutlanan İşçi Bayramı’nı da yasak etmek istiyorlar. Ama biz İzmir Emek ve Demokrasi güçleri olarak bu haftayı “Emek Haftası” ilan ettik. İşyerlerimizden başlayarak 1 Mayıs’ı halaylar ve coşkular ile kutlamaya başladık. Bu kapsamda ilk olarak 30 Nisan tarihinde saat 14.00’da, 114 yıl önce kutlanan ilk İşçi Bayramı’nın adresi olan Basmane‘deki çınarın altında, aynı yerde, aynı alanda olacağız. Kurum temsilcileri olarak, sosyal mesafe kurallarına da uyarak ortak bir açıklama yapmayı planlıyoruz. 1 Mayıs’ı kutlayabilmek için özel bir program daha planladık. İzmir Valiliği’ne ve İzmir İl Emniyet Müdürlüğü‘ne bu konuda dilekçe verdik. Sokağa çıkma yasağı olsa da, bu bir bayramdır, işçilerin ve emeğin bayramıdır. 1 Mayıs, birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. 1 Mayıs’ta yine Gündoğdu‘da sembolik olarak, kurum temsilcileri olarak toplanmak ve bir bildiri okumak istiyoruz. Bu hafta emek haftası olduğundan ötürü sahada, alanda çalışan arkadaşlarımız çeşitli etkinliklerle kutlamalar yapacak. Ayrıca, 1 Mayıs’ta saat tam 21.00’da balkonlardan marş, ıslık ve alkışlar eşliğinde sesimizi duyurmak istiyoruz. Bu etkinlik için İzmirlilere de çağrıda bulunuyoruz. İşçiler bu yıl 1 Mayıs’ta balkonlarda olacak. Halkımızdan bu etkinliğe destek vermelerini bekliyoruz. Sloganımız da “Eski düzen iflas etti, şimdi emekle ve bilimle yeni toplumsal düzeni kurma zamanı” olacak. Yaşasın 1 Mayıs” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

yargitay-cumhuriyet-bassavciligi-kadir-sekere-verilen-cezayi-yuksek-buldu

Kadir Şeker’in korona virüs testi pozitif çıktı: Mahkeme kararını verdi

saglik-calisanlarina-bir-destek-de-ekonomi-universitesinden

Sağlıkçılar atıyor, gönüllü ekip çeviriyor