in ,

2021 yılı asgari ücret açıklandı!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerini tamamladı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 2021 yılı asgari ücreti açıkladı

asgari-ucret

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yılın son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı net asgari ücretini 2825 TL olarak açıkladı. Brüt asgari ücret ise 3577 TL oldu.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamaları;

“2020 yılı tüm dünyayı etkisi altına alan salgına karşı mücadele ile geçti. Bu vesile ile salgınla mücadelemizi etkin bir şekilde sürdürebilmemizi sağlayan çalışan mesai arkadaşları olmak üzere tüm emekçi kardeşlere bir kez daha teşekkür etmek isterim. Hükümet olarak bu süreçte önceliğimiz vatandaşlarımızın sağlığını korumak oldu. Çalışma hayatını salgın önemli ölçüde etkiledi. Hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız liderliğinde ilk aydan itibaren birçok teşvik ve destek programı başlattı. Biz de bakanlık olarak sosyal koruma kalkanını hızlı bir şekilde hayata geçirdik.

Kısa çalışma ödeneğinin kapsamını geliştirdik. Çalışan sayımız her ay değişmekle beraber 23 milyar lirayı aşkın kısa çalışma ödeneği ödedik. 31 Ocak 2021’e kadar uzattık. Başvuruları e-devlet üzerinden almaktayız. Sözleşme fesihlerine kısıt getirdik. Nisandan bugüne 6,5 milyar lira nakdi ücret desteği verdik. Kısa çalışmadan çıkıp normal çalışma için normalleşme desteği verdik. 3 milyondan fazla çalışan için 2,5 milyar liralık primlerini karşıladık. 3 aydan 6 aya çıkarıldı. “

28-yasindaki-yusuf-hamarat-baca-temizligi-icin-ciktigi-5-katli-apartmanin-catisindan-dusup-oldu

28 yaşındaki Yusuf, baca temizliği için çıktığı 5 katlı apartmanın çatısından düşüp, öldü

karsiyakada-pozitif-vaka-sayisi-14e-cikti

Karşıyaka’da pozitif vaka sayısı 14’e çıktı