in ,

65 yaş üstü isyanda ‘Salın bizi artık!’

65 yaş ve üzeri sokağa çıkma yasağı ile ilgili hazırlanan düzenlemeye ilişkin son haberler özellikle yasağa takılan vatandaşlar tarafından heyecanla karşılandı

65-yas-ustu-isyanda-salin-bizi-artik

Korona virüs salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkması yasaklanan 8 milyona yakın vatandaşın gözü kulağı Ankara‘dan gelecek habere çevrildi. Hafta sonlarında kısıtlamanın kaldırılması gündeme gelirken, yaşlılar kararın tümden iptalini ya da hafta içinde de dışarı çıkma hakkı talep etti.
Uygulanan izolasyon tedbirleri nedeniyle yaklaşık bir aydır evde kapalı kalan yaşlılar, çarşıya, pazara, alışverişe, yürüyüşe ve daha birçok sosyal aktiviteden mahrum olurken, yakınlarıyla akrabalarına da hasret kaldı. Getirilecek yeni izinlerle birlikte yasakla birlikte sağlık açısından da çeşitli sıkıntıları gündeme gelen ve birçok ihtiyacını gidermekte güçlük çeken yaşlıların, hafta sonları üçer saatlik özel izinlerle dışarı çıkabileceği planlanıyor. Korona virüs nedeniyle esas mağduriyeti yaşlı kesimin yaşadığını belirten Tüm Emekliler Sendikası yetkilileri, kısıtlamadan ötürü çok sayıda şikayet aldıklarını ve yapılacak bu düzenlemeyi heyecanla beklediklerini duyurdu.

İZİN Mİ GELİYOR?

Tüm Emekliler Sendikası Konak Şube Başkanı Ayşe Ekşioğlu Ege Telgraf’a yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti; “65 yaşın üstünde olup da evde kalmak zorunda kalan çok sayıda arkadaşımız ve üyemiz var. Sokağa çıkma yasağı geleli neredeyse bir ay oldu. Şimdi yapılacak yeni düzenleme ile hafta sonlarında kısıtlı da olsa, tedbirleri almak koşuluyla üç saat sokağa çıkma hakkı verilecek diye bekliyoruz. Ancak bize verilecek bu izin hiçbir işe yaramaz. Çünkü hafta sonunda dışarı çıktığınızda yine her yer kapalı olacak ve hiçbir şey yapamayacağız. Elbette kafeteryaya, restorana, gezip tozmaya gitmekten bahsetmiyoruz. Ancak hepimizin ihtiyaçları, yapması gereken rutin işleri var. Mesela bankalar hafta sonunda kapalı. Marketler kapalı. Bizim de ihtiyaçlarımız var, illa birilerini bulmak, başkasını uğraştırmak zorunda değiliz. Fikir çok güzel ama yetersiz. En azından hafta sonunda bir gün versinler, bir gün de hafta içi izin versinler. Evimizde çok sıkıldık, artık bizi dışarı salın. Günlük hayatta çok zorlanıyoruz. Tabii biz de gereken önlemleri alacağız, elbette verilen bu izinlerin kuralları olacak. Maskemizi, eldivenimizi takacağız, mesafe kuralarına uyacağız. Ne kendi sağlımızı, ne de başkasının sağlını tehlikeye atacak kadar bilinçsiz değiliz. Zaten çıkıp otobüsle şehir turu yapacak halimiz yok. Sonuçta toplu taşımalar da, hayat da eski düzeninde değil. Olağanüstü bir durumla karşı karşıyayız. Keşke bu izin daha önceden gündeme gelseydi. Çok geç alınmış bir karar. Bu izolasyon sağlıksal açından da tehlike yaratıyor. Zaten çoğumuz emekliyiz. En büyük lüksümüz çıkıp şöyle bir yarım saat yürüyüş yapmak. Gideceğimiz en fazla market, pazar olur, gıda ihtiyaçlarımızı karşılar, alışverişimizi yaparız. Böyle kalabalık toplu alanlar için gereken tedbirler zaten uygulanmıyor mu? Bu sürecin en kötü yanı da manevi olarak yaşadığımız kayıptır. Hayatımızın baharını yaşayacağımız bu günler geçip gidiyor, hayattan koptuk. Neredeyse beş haftadır evlerimize hapsolmuş durumdayız. Artık sıkıldık.”

‘HAFTA İÇİ DE GELSİN’

Hafta içi de izin talep ettiklerini duyuran Başkan Ekşioğlu, “En azından hafta içinde de bir gün olsun dışarı çıkabilirsek işlerimizi hallederiz. Herkesin çocuğu, torunu yok. Vefa guruplarının ulaşamayacağı kimseler de oluyor. Yalnız başına yaşayan vatandaşlar özellikle bu süreçte çok zorlandı. Ekonomik durumu iyi olmadığından ikinci işinde çalışıp mesaiye giden insanlar işlerini bırakmak zorunda kaldı. Onlar bizlerden daha büyük bir mağduriyet ile karşı karşıya. Tedbirler açıklanırken, ilk önce bizleri eve kapattılar. Herkes hafta içinde alışverişini yapıyor, hafta sonunda da evinde oturuyor. Ama biz öyle değiliz. Çünkü hiç çıkamıyoruz. Virüs salgını Türkiye’ye geldiğinden bu yana hiçbir şeyi yoluna koyamadılar. Süreç iyi yönetilemedi. 65 yaş üstüne getirilen bu yasak dünyanın başka hiçbir yerinde yok. Sadece bizde kısıtlı yaş gurupları evde. Umarız bu düzenleme bir an önce hayata geçer de rahat bir nefes alırız” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

izmirde-bes-bin-lira-fidye-icin-adam-kacirma

İzmir’de 5 bin lira fidye için adam kaçırdılar!

bucadaki-ev-yangininda-yasli-adam-hayatini-kaybetti

Buca’daki ev yangınında yaşlı adam hayatını kaybetti