in , ,

AK Parti İzmir’den Büyükşehir’e: 18 aylık süreci göz boyama ile geçirdiler

AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları değerlendirdi, “Cemreler düşecek diye beklerken küme düştük” dedi

ak-parti-izmirden-buyuksehire-18-aylik-sureci-goz-boyama-ile-gecirdiler

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından görev gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminin ilk 18 ay içerisinde yaptığı çalışmaları değerlendirdi. AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nda yapılan toplantıda Sürekli’ye, İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Furkan Katmerci, AK Parti İzmir Tanıtım ve Medya Başkanı Dilaver Kişili eşlik etti. Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i eleştiren Başkan Sürekli, “18 ayı laylaylom ile geçirdiler” dedi.

Konuşmasına, korona virüs salgını ile ilgili açıklamalarda bulunarak başlayan Sürekli, “Bugüne kadar vefat eden tüm yurttaşlarımıza cenabı Allahtan rahmet, hastalarımıza geçmiş olsun diyoruz. Bize düşen temizlik, maske, mesafe kurallarına özen göstermek. Bugüne kadar devletimiz elinden geleni yaptı, bizler de vatandaş olarak dikkat edeceğiz. Ülkemiz virüs mücadelesinde en başarılı ülkelerden ilimiz de en başarılı illerden biri. Son zamanlarda bir yükseliş olmuştu ama bunu da atlattık” diye konuştu.

‘4 AY 45 BİN ÜYE’

Pandemi döneminde ağırlık verilen Gönül Seferberliği programının Ekim ayında sonlanacağını söyleyen Başkan Sürekli, “Pandemiden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız’ın da talimatlarıyla Gönül Seferberliği programına başladık. Bu programlarla geçmiş ve geleceği buluşturduk. Halkımızı ve esnafımızı ziyaret ettik. Daha önceki üyelerimize vefa, yeni üyelerimize de hoş geldin ziyaretinde bulunuyoruz. 4 ayda 45 bin üyemiz oldu, hepsi ailemize katıldı. Bu programımız Ekim ayı sonunda nihayete erecek. Bizlerde bugün itibariyle İzmir’in çeşitli yerlerini ve il binamızı pankartlarla donattık. Ekim ayını topyekün gönül seferberliği programına ayıracağız. Bugüne kadar her gün İzmir’in onlara sokağında yüzlerce vatandaşımızı ziyaret ettik. Dertlere çare, umutsuzlara umut oluyoruz. Kendi gölgesinde korkanların bazıları sürecin başında bizim zorla üyelik yaptığımızı söyledi. Bilmiyorlar ki biz her gün evlerdeyiz, tarladayız, sokaktayız. Bu saldırılara, yaralamalara asla prim vermeyeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 18 ay sürecinde yaptığı çalışmalara yönelik eleştirilerde bulunan Başkan Sürekli, “18 ayı göz boyama ile geçirdiler. Cemrelerin düşmesini beklerken küme düştük. 18 ay önce İzmirliler’den muhalefet görevini aldık ve bu görevi layığıyla yapmak için elimizden geleni yapıyoruz. İktidar olma gücünü ise ilimizin yararına kullanmaya çalışıyoruz. Belediyeler hizmet makamımız masal evi değildir. 184 spota yer verdiği kitapta kriz yönetimi adı altında pandemi durumu anlatmış. Bisikletin şehri İzmir gibi projelere 10 sayfa yer vermiş ki içi boş projeler. Yatırım ve kooperatif destekleri ise kendinden önce başlatılmış işler. Korona virüs ülkeye uğramasa yapacak bir şeyi yokmuş” dedi.

“İzmirli artık hizmet görmek istiyor” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Başkan Sürekli, “Geriye dönüp baktığımız da Aşkla İzmir gibi soyut başlangıcı görüyoruz. Ve Aşkla İzmir adı altında Büyükşehir Belediyesi yeleği giymiş birileri yardım dağıtıyor. Kıbrıs problemi Soyer’in gündemi ama su değil, kayyum Soyer’in gündemi ama körfez kokusu, alt yapı sorunları değil. Yeri gelmişken koku problemi yıllardır devam ediyor. Israrla dile getiriyoruz ama Soyer, bu sorun ile ilgili talimat verildiğini açıkladı ve müjde verip, ‘Sorunu çözüyoruz’ dedi. İzmir’in 4 yerine koku giderici takmış, buna herkes güler. Bununla bilimsel çalışmalar yapılmalıydı ki geç bile kalındı” ifadelerini kullandı.

Kentteki çöp sorununa yönelik de eleştirilerini sıralayan AK Parti İzmir İl Başkanı Sürekli, “Bir bertaraf tesisi kuracaklarını ve entegre bertaraf tesisi kurarak geri dönüştüreceklerini söylediler ama sorun hala devam ediyor. Ciddi çöp sorunları var. Menderes bir yılan hikayesi halinde… Halkın tepkilerine rağmen projeyi sürdürmekte ısrar ediliyor. Doğa ve sağlık tehdidini öne sürerek ortalığı yıkan CHP etsisi kurmaya nedense ısrarcı” dedi.

‘HAK GASP EDİLİYOR’

Geçtiğimiz ay İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde tartışmalara da neden olan ulaşımda aktarma sistemi tartışmalarına yönelik de açıklamalarda bulunan Sürekli, “İzmirliler 90 dakika isyanında. Aktarmalar ücretli kendi araştırmalarına göre üçüncü aktarmayı kullananlar yüze biri geçmiyor. Vatandaşa verilen halk gasp ediliyor. Dört bir yanda 90 dakikama dokuma diye kampanyalar düzenliyor ama nafile. Biz bu işi takip ediyoruz karardan dönün diyoruz. Önerge verdik ama reddettiler ve kararlarından dönmediler. Hukuki haklarımızı arayacağız. Bu düzenleme büyükşehir belediyesinde değil UKOME’den alınması gerekirdi. Biz İzmirlilerin hakkını geri alacağız” diye konuştu.

‘SU BURNUNDAN GELDİ’

“İzmirlilerin su burnundan geldi” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Sürekli, “Sosyal ve derman belediyecilik derken iki önemli sorunda sınıfta kaldılar. Göreve gelir gelmez suya gizli zam yaptılar. Tabloya bakıyoruz, 50 yıl öncesine dönülmüş. Foça, Dikili ve Kiraz’da insanlar su sırasına girer olmuş. Her gün İzmir’in dört bir yanında su kesintisi yaşanıyor. Engelleniyoruz demek kolaylarına geliyor. Biz üzerimizde düşeni yapıyoruz, yapacağız. Yıllardır var edilen en varsa elimizde kalıyor. 2010 yılların başında CHP’li vekiller ve başkanlar kentsel dönüşüme iktidar izin vermiyor derlerdi ama 2012 yılında birçok mahalleye kentsel dönüşüm izni verildi ama bir tane dönüştürüldü sadece. Kimin kimi engellediği tartışılır. Soyer bu konuda pek istekli görünmüyor kentsel dönüşüme yıllık bütçeden 27.1 milyon lira ve yaklaşık 4’te 1’i personel ihtiyacı… Sonra Büyükşehir Belediyesi icraatsızlığın faturasını hükümete atıyor. Biz İzmir’in yararına olacak projelere destek olmaya devam edeceğiz. Dayanışmadan kaçmayız. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Konak Tüneli’ne karşı çıktılar ama yaptık vatandaş kullanıyor. Buca Metrosu ve Çiğli Tramvayı’na destek oldu gerçekleşiyor” dedi.

“SIRA İZMİR’E GELDİ”

Soyer’in belediyede yaptığı borç konusuna değinen Sürekli, “Borç yiğidin kamçısı derler ama bu başka. Önce borç ve satışları açıklasınlar. Onlarca sayfa salgın ve yangın dayanışması var ama üretim borç ve satış hiç yok. Bunlardan bahsetmiyorlar. Seferihisar’da bir sürü gayrimenkulü sattığını ve 140 milyon borç bıraktığını biliyoruz. Seferihisar’ı iflas ettirdi, Sıra İzmir’e geldi. Belediyenin malı deniz değil ki, sat sat bitecek elbette. Binin üzerinde bir belediye başkanı için kim başarılı diyebilir. Göreve geldikten sonra belediyenin kasası boşaldı ve 600 milyon lira borç yaptı. Süt kuzu projesini güya sürdürüyor ama Tire Süt Kooperatifi’ni devre dışı bırakmaya çalışıyor. Eşinin başında olduğu Köy Koop’u başına salarak. Ama bu işin mantığına uygun adil bir yaklaşımla olmalı. Kayırmacı ve ayrımcı değil” ifadelerini kullandı.

Son olarak, İzmir’de ulaşım sorununa da değinen Sürekli, “Battı çıktı yapılacağını söylediler ama bunlardan haberiniz var mı? Bunlardan haber alamıyoruz. 18 ayı laylaylom diye geçirdiler” dedi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli daha sonra basının sorularını yanıtladı. Yüzülebilir Körfez projesiyle ilgili hatırlatmalarda bulunan Sürekli, “İzmir körfeziyle ilgili hükümet ve protokolü var. Sirkülasyon kanalını büyükşehir, yaklaşma kanalını ise bakanlık yapacaktı. Yıllarca ÇED çıkmadı diye dert yandılar ama Binali Yıldırım çabalarıyla ÇED raporu alındı. Ama başkan bundan vazgeçti. Kendi kendine temizleyecek dendi. Bilimsel rapor var yok” diye konuştu.

“İZMİR’İN YARARINA…”

Tarihi Havagazı Fabrikası’nın İzmir’e kazandırılması yönündeki çalışması ilgili, “Şahsi fikrim Elektrik Fabrikası’nın İzmir’e kazandırılması gerekiyor. Hukuki bürokrat engeller var. Genel başkan yardımcımız da açıklama yaptı. Buranın kesinlikle İzmir yararına kullanacak. Hükümet olarak müze olarak kullanacak. Sonuçta, İzmir’e hizmet verecek” açıklamasında bulundu. Alsancak Stadı’nın pandemi süreci sebebiyle bir yavaşlama yaşadığını belirten Sürekli, “Alsancak Stadı’nın ikinci yarıya ulaşılması için uğraşıyoruz. Ankara nezdinde ikinci yarıya yetiştirmesi elimizden geleni yapacağız. Kongre üyesiyim. Stadı da biz başlattık. Talihsizlikler yaşandı. Mahkeme süreci devam ediyor. Maliklerin açtığı davalar reddedildi. Konu temyiz aşamasında. Bir siyasetçi olarak değil bir vatandaş olarak söylüyorum” dedi.

ERTELENEN 4 KONGRE…

Ertelenen ilçe kongreleri ile ilgili soruya Sürekli, “4 ertelememiz var. Narlıdere’de aday olmaması yönünde son düzlüğe geldiğimizde böyle bir karar aldık. Konak’ta ilçe başkanımız korona virüse yakalandı. Selçuk ve Kemalpaşa farklı dinamikleri var. Orada da çalışmalarımız devam ediyor. Tek aday olup olmayacağı belli değil” yanıtını verdi.

Yağmur Gülü

izmirde-trafik-nefes-aldi

Soyer: “İzmir’de trafik nefes aldı”

cibem-kapilarini-aciyor

ÇİBEM kapılarını açıyor