in ,

AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın: Yatırım yok

Seferihisar AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın, Seferihisar Belediyesi’nin borçları nedeniyle vatandaşın büyük bir mağduriyet yaşadığını söyledi, ayrıca belediye çalışanlarının maaşlarını alamadığını ve sürecin uzundur devam ettiğini iddia etti.

ak-parti-seferihisar-ilce-baskani-ahmet-aydin-yatirim-yok

Seferihisar Belediyesi’ne ilişkin iddialar daha önce AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe tarafından gündeme getirilmişti. İzmir Büyükşehir Meclisinde ise Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “İşçi ve memurlarının maaşlarını 2 buçuk aydır ödeyemiyoruz, borcu meblağını söylemem ama borcumuz var” açıklamasında bulunmuştu.

Ardından AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın, “ Somut olarak belediyenin ilçeye yapmış olduğu herhangi bir yatırım yok. Maaşları ödeyemedikleri için başka bir şey yapabilecek durumları da kalmadı. Somut olarak belediyenin yapmış olduğu herhangi bir yatırım olamıyor doğal olarak. Vatandaş ise mağdur. Konunun akıbetini merakla bekliyoruz. Bu Ocak 2020’den beri süregelen bir süreç. 4 ay kadar personel alacağı var ve ciddi bir borçlanma içerisindeler. Ödeneceği ile ilgili bir planlama da üzülerek söylüyorum ki yok. 2019 yılında denetim komisyonu kuruldu. O sırada pandemi başladı ve ötelendi. 2019 denetim komisyonu raporu Temmuz ayı pandemiden sonra yapılan ilk mecliste sunuldu. O zamana kadar tamamlandı. AK Parti Meclis Üyesi ve iki kişi CHP Meclis üyesi arkadaşlar bu komisyonda, aynı konuda hem fikir oldu.  Bu kadar personel giderimizin olması doğru değil dediler. Bu şekilde sürdürülebilir bir ekonomi mümkün değil. 2019’da borç 131 milyondu şuan 160 milyonu buldu. 8 ayda da borçlanmalar oldu. Yakın zamanda borcun 350 milyona ulaşacağını ön görüyoruz. Herhangi bir yatırım yok. Vatandaş belediyeyi arayıp hizmet için talepte bulunduğunda ise topu Büyükşehir Belediyesi’ne atabiliyorlar. Böyle bir çözüm bulunmuş” dedi.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR PROJE YOK’

Borç olduğu halde Nisan ayında yaz sezonu ile birlikte nüfus artışı kaynaklı eleman alımının devam ettiğini dile getiren Aydın, “Ciddi sayıda personel var. Borç var ve Nisan ayında mevsimlik işçi alıyorsun. Ama maaşlar ödenmiyor. Hiç tepki verdiniz mi? Biz seçimden sonra 1 sene süre tanıdık hemen muhalif olmanın anlamı olmaz dedik. 1 sene geçtiğinde ise zaten pandemi süreci oldu. Pandemi bittiğinde belediye başkanı bypass ameliyatı oldu o anlamda kimse muhalif fikirleri dile getirmiyor. İnsanlar ev geçindiriyor, borçları var ama maaş alamıyorlar. Bayram öncesi başkan olmadığından bayram sonrası ödeme yapacaklarını söylüyorlardı ama henüz bir gelişme yok. Sanıyorum işçilerden bir grev bekliyoruz. Bu süreç aslında 1 yıldır var. Vatandaş 3 bin lira alacaksa örneğin 500 alıyor. Ufak ufak veriyor ama totalde bir personelin ortalama 3 ila 5 aylık birikmiş maaşları var. Sürdürülebilir bir projeleri yok. Keşke sokakta vatandaşa sorsak. Bugün sattın ödedin, yarın neyi satacaksın. Bu anlamda sürdürülebilirlik sayesinde bir çözüm bulunabilir ancak” diye konuştu.

 Rana Beyza Öztürk/ Özel Haber

Gelecek-partisi-izmirin-yeni-baskani-Mustafa-Serhat-sener

Gelecek Partisi İzmir’e yeni başkan: Mustafa Serhat Şener

meles-cayi-yarisma

Yarışmada son proje teslim tarihi 15 Eylül