in ,

AK Partili Sürekli’den ‘Urla’açıklaması: Süreç tamamen hukuki

AK Parti İl Başkanı Sürekli, tutuklanan Urla Belediye Başkanı Oğuz’un yerine kayyum atanmasına, “İzmirlilerin kafasında soru işareti kalmasın. Süreç tamamen hukukidir, siyasi değil” dedi

surekliden-carpici-urla-kayyum-ve-gokdelen-aciklamalasi

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Sonsöz TV’de yayınlanan Günaydın Ege programına konuk oldu ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Sürekli, Urla Belediye Başkanı CHP’li Burak Oğuz’un FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanması, görevden düşürülmesi ve yerine kayyum atanmasıyla ilgili de konuştu. Meclisin hala görev yaptığını ifade eden Sürekli, “Soruşturma gizli. Biz de basından öğreniyoruz. Süreci takip edeceğiz. Temennimiz şudur; süratle deliller toplansın, dava açılacaksa açılsın, dava şu veya bu yöndeki dosya kapsamına göre sonuçlansın. O adaletin takdiridir. Kayyum atanması konusunda ise; Türkiye’de örnekleri var. Kanuni düzenlemeyi yapmıştık. Sadece Doğu’da mı? HDP’ye karşı mı? Geçen dönemde AK Partili ve MHP’li belediyelerde yapıldı. FETÖ ve terör davalarında yapıldı. İlk defa da CHP’li bir belediyede, İzmir’de oraya çıktı. Şu anda yapılan uygulama kanuna dayanıyor. Dava biter, beraatla sonuçlanırsa ortada bir sorun kalmıyor. Ceza alırsa, kesinleşmesi gerekiyor, belediye başkanlığı düşüyor. O zaman mecliste seçim gündeme geliyor.

Süreç hukuki

İzmir’de farklı bir uygulama yapılmamıştır. Belediye meclisi görevdedir. İlçeyi meclis yönetir, bütçeyi meclis yapar, belediye başkanı icra makamıdır, meclisin aldığı kararları uygular. Oraya kaymamak atandı, geçmişte de kayyum olarak görev yaptı. Belediyenin rutin işlerinin takibini yapacak. Halkın iradesiyle seçilmiş olan meclis görevindedir. O bakımdan İzmirlilerin bu konuda kafalarında soru işareti kalmasın. Süreç tamamen hukukidir. Dosya üzerindeki gizlilik kalktığı zaman diğer konuları da tartışacağız” ifadelerini kullandı.

Gökdelen projesi yorumu

Kentte son günlerde tartışma yaratan ve özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ile Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’u karşı karşıya getiren gökdelen projesi için konuşan Sürekli, “Yatırımcı hazır ama İzmir hazır mı? İzmir bunu karşılayacak potansiyele sahip mi? İyi polisi ve kötü polisi oynuyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı 3 tane farklı açıklama yaptı. ‘İstemezükçü olmamak lazım’ dedi. Bunu biz de söyledik. Küstürdünüz, İzmir’e yatırımcı gelmiyor. Sonrasında ‘silüet bozuluyor ama elimden bir şey gelmez, yetkim yok’ dedi. Sonrasında ‘durdurmak için elimden geleni yapacağım’ dedi. Soyer’in hangi açıklamasına inanacağız? Abdül Batur ‘istemiyorum, kentin göğsüne saplanmış hançer’ dedi. Bunları çözmek CHP’li yerel yönetimlerin işidir. Bir gün söylediklerinizin ertesi gün aksini söylemeyi bırakın” dedi.

 

losev-hediyelikler

LSV dükkan ile iyilikler gelecek  

galatasaraya-izmirde-coskulu-kutlama

Galatasaray’a İzmir’de coşkulu karşılama