in ,

Akhisar, ‘Leziz Akhisar’ ile dünya vitrinine çıkıyor

Akhisar, muhteşem lezzetleriyle ziyaretçilerine farklı deneyimler sunan bir merkez. Belediyenin hayata geçirdiği ‘Leziz Akhisar’ projesiyle ilçenin lezzetleri sosyal medya fenomenleri ve dijital medya aracılığıyla dünyanın dört bir yanında duyurulacak

akhisar-lezzetleri-tadim

Bazı yerler vardır, her yolculukta yepyeni anılar, köşeler, deneyimler keşfetmenize olanak sağlar. Hemen her defa önünden geçip gittiğiniz bir binanın yanı başında bambaşka bir ayrıntıyı yakalatır size, heyecana düşürür. Akhisar, tam da bu cümlede tarifini ettiğim yerlerden.

Türkiye’nin birçok şehrini geride bırakan çok kültürlü izler taşıyan dinamik nüfusu, zeytin ağaçlarıyla bezeli coğrafyası, sakatattan çorbaya enfes sokak lezzetleri ve tatlıları, yakın tarihin izlerini taşıyan mimari yapıları ve eşsiz manzaralı sokaklarıyla Akhisar, her adımında ziyaretçisini tarihin farklı dönemlerine götürmeyi başarıyor.

İzmir’e yalnızca 1,5 saat, yeni tamamlanan İstanbul-İzmir Otoyolu ile de İstanbul’a 2,5-3 saatlik bir mesafeyle ulaşılabilen Akhisar’da mola vermek için onlarca farklı sebep var.

Zeytin ve zeytinyağı üretimiyle Türkiye’yi bu alanda sırtlayan bir merkez olan Akhisar, gelişmiş sanayisi, tarımsal üretimi, geleneksel esnaf ve zanaatkar ve sanatkarları, asırlık çınarlarla bezeli tarihi sokakları ile dünyanın en kendine has yerlerinden bir tanesi.

Manisa’nın en kalabalık ikinci nüfusa sahip olan ilçesi Akhisar’ın tarihi geçmişinin bölgede yapılan araştırmalarla MÖ 3 bin yıllarına kadar uzandığı anlaşılıyor. Antik dönemlerde bilinen ilk isminin Pelopia olduğu Akhisar, daha sonraki yıllarda Thyateira ismiyle anılmaya başlamış.

Thyateira, Lidya Krallığı’nın yıkılmasının ardından sırasıyla Pers, Makedonyalı İskender, Selevkos, Bergama, Roma ve Bizans yönetiminde kalmış. Anadolu beyliklerinden biri olan Saruhanoğulları’nın yönetimine 1307 yılında geçerek Akhisar ismini alan kent, Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim yeri haline gelmiş.

Akhisar’ın isminin hem Türkiye hem de dünya çapında duyulmasının en önemli sebeplerinden biri de ilçe ekonomisinde hatırı sayılır bir paya sahip olan tarım üretimi. Sadece Akhisar’da 14 milyon zeytin ağacı bulunuyor. Akhisar’ın çevresiyle birlikte zeytin ağaçlarının sayısı 20 milyona ulaşıyor. Bu da Akhisar ve çevresini Türkiye’nin en fazla zeytin ağacı varlığına sahip bölgesi haline getiriyor.

Her yıl ekim ayının sonundan itibaren başlayan zeytin hasadında yemyeşil zeytinlerin mis gibi kokusuna tanık olabilir, bin 500 yıllık geçmişe uzanan tarihi anıt ağaçların etrafında müthiş keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlçe genelinde 80 bin hektarı aşan tarım alanlarında onlarca farklı türde meyve ve sebze üretiliyor.

Cumhuriyet’in ilan edildiği 1923’e kadar Saruhan Sancağı’nın kazası olarak yönetilen Akhisar, 1927’de Saruhan’ın Manisa vilayetine dönüştürülmesiyle Manisa’nın ilçesi haline geldi.

Akhisar’ın Birinci Dünya Savaşı öncesindeki nüfusunun 12 bin civarında olduğu biliniyor. Bu nüfusun yüzde 25’ini oluşturan Rum ve Ermeniler’in önemli bir kısmı Yunan işgali ve Mübadelenin ardından Akhisar’dan ayrıldı. Akhisar’dan ayrılan Ermeni ve Rumların yerine Rumeli Türkleri ile Yugoslavya’dan gelen Türk göçmenler yerleştirildi. 1927 yılına gelindiğinde Akhisar’ın nüfusu 18 bine ulaşmıştı. 2021 yılı verilerine göre Akhisar’ın nüfusu 176 bin civarında.

AKHİSAR LEZZETLERİ

Akhisar’da tadına bakabileceğiniz onlarca farklı sokak lezzeti bulunuyor. Birçoğu yürüme mesafesinde olan restoranlar daha önce yaşamadığınız bir deneyimi yaşamanıza olanak sağlıyor.

Pideli paça çorbası Akhisar’ın hayatıma kattığı en lezzetli yemeklerden. Paçacı Önder ve Şen Kardeşler pideli paça çorbası için rotanızda olmalı. Kuzu kokoreç, dana kokoreç, uykuluk, kelle, dalak gibi sakatat ürünleri için Şölen Kokoreç, Saray Kokoreç, Söğüşçü Doğan ve Şen Kardeşler öne çıkan mekanlar.

Akhisar denildiğinde akla ilk gelen lezzet ise kuşkusuz Akhisar köfte. Can Köfte, Köfteci Demo, Köfte Ahmet ve Köfteci İlksen’de Akhisar köftesi yiyebilirsiniz. Dayıoğlu Kasabı Muhtar’ın Yeri ise kasap köfte, sucuk köfte ve et çeşitleri için mutlaka uğramanız gereken yerler.

Eski Kasaplar Hali, günümüzde Egea Zeytin ve Zeytincilik Müzesi olarak hizmet veriyor. İçerisinde şahane bir restoran kafe de var. Ortamın ambiyansına hayran kalacaksınız. Piramit Dondurma, hem bozası hem de dondurma çeşitleriyle mola verebileceğiniz leziz bir pastane.

1923 As Kurukahvecisi cilveli kahve sunumu ve içecek çeşitleriyle Akhisar’ın göz bebeği. Akhisar Kadın Kooperatifi tarafından işletilen Akhisar Belediyesi Uğur Mumcu Kültür-Sanat Merkezi’ndeki Kafe Koop, kadın emeğinin değerlendirildiği, belediyenin de destek olduğu bir işletme.

Şemsiye Kafe ise Akhisar Kadın Derneği’nin iktisadi işletmesi. Sura, sarma ve yöresel mutfak çeşitleri ile dayanışmanın yaşatıldığı bir yer. 1935’ten bu yana katmer yapan Yıldız Katmer ise Akhisar’ın en değerli markalarından biri.

AK Partili Mahir Ünal, Grup Başkanvekilliği görevinden istifa etti

havadan-ve-karadan-tam-hayatin-icinden

Havadan ve karadan: Tam Hayatın İçinden!