in ,

Alsancak trafiğinde ‘yayalara özgürlük’

Alsancak’taki en işlek alanlardan olan Bornova Sokağı’nda yapılacak düzenleme ile güzergah araç trafiğine kapatılarak yayalara öncelik sağlanacak

alsancakta-yaylastirma-calismalari

İzmir’de eğlence mekanları kültürel alanların yoğunlukta olduğu Alsancak’ta “Yaya dostu” dönem resmen başlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından alınan karar doğrultusunda yapılacak yeni düzenleme ile Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile Alsancak Gar arasındaki mevkide erişim sağlayan ana güzergahlardan bir tanesi olan Bornova Sokağı (1469 Sokak) araç geçişlerine kapatılarak sevgi yolu olarak yeniden düzenlenecek. Hayata geçirilecek bu yaya dostu uygulama ile eğlence mekanları ve çeşitli işyerlerine ev sahipliği yapan ana sokaklardan bir tanesi olan alanda 10.00 ile 04.00 saatleri arasında araç giriş ve çıkış yasağı uygulanacak.

alsancakta-bariyer

KEMERALTI MODELİ

Uygulama ile esnafın ve yörede yaşayan vatandaşların mağdur olmaması adına bazı ek tedbirler alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı’nda uygulanan bariyerli sistem ile araç sahiplerinin ve işletmelerin istisna olarak sokağa giriş çıkışlarına ise izin verecek. Acil durumlarda itfaiye, ambulans, emniyet araçlarına İzmir Ulaşım Merkezi (İZUM) sistemi sayesinde ayrıca sokağa giriş çıkış izni de verilecek. Sistemin kurulması ve çalışmaya başlaması ile eş zamanlı olarak, sevgi yolu olarak düzenlenecek sokak ayrıca özel aydınlatma ve yenilenmiş yaya kaldırımları ile yepyeni bir çehreye kavuşacak.

ESNAF TEMKİNLİ

Karar, esnaf ve vatandaşların büyük kısmı tarafından memnuniyetle karşılanırken, uygulamaya temkinli yaklaşan bazı işletmeciler ise bazı önemli taleplerde bulundu. Kararı olumlu bulduklarını ancak yolun tamamen trafiğe kapatılması yerine alternatif olarak yaya kaldırımlarının genişletilebileceğini dile getiren Kıbrıs Şehitleri Caddesi İş Adamları Derneği Başkanı Hami Torcu, “Uygulama henüz başlamadı. Orayı trafiğe kapatamazsınız, çok zor bir şey. Bazen polisler geceleri bariyer ile kapatmaya çalışıyor. Orası yaya trafiği açısından çok yoğun bir hal aldı. İlla herkes dışarıya masa, sandalye, tabela koymak zorunda değil. Bir reklam yönetmeliği var. Zaten daracık bir kaldırım var, kapanıyor, haliyle yaya da geçemiyor. Bizim belediyeden böyle bir talebimiz yoktu. Oradaki araç trafiğini görmezden gelemezsiniz. Yolu kapatıp geçmek yerine, önce işgalleri engellemek gerekiyor. Buradaki sorun yolu trafiğe kapatmak ile çözülecek bir şey değil. Eğer o sokağın alternatifi yaratılamazsa, araç yolunu daraltıp kaldırımlar genişletilebilir, işgaliye ve park yasağı uygulanabilir. İZBAN’a ana çıkış burası. Burası sıkıntılı bir alan. Öncelikle buradaki esnafla görüşüp bir karara varılmalı” dedi.

TALEP DOĞRULTUSUNDA

Hayata geçirilecek uygulama ilişkin bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, ulaşım ana planı kapsamında yapılan bu düzenlemenin en kısa sürede hayata geçirilmesi için hazırlıkların sürdüğünü açıkladı. Alanın belli saatler dahilinde trafiğe kapatılacağının altını çizen belediye yetkilileri, Kemeraltı’nda uygulanan sistemin benzeri olan düzenlemenin esnaftan ve vatandaşlardan gelecek talepler doğrultusunda hayata geçirileceğini aktardı. Yapılacak ek düzenleme ile bölgedeki yaya yolunun da elden geçirileceğini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Sokağı‘nın kentin en işlek yaya trafiğine ev sahipliği yaptığını ve bölge sakinleri ile işletmelerden gelen yoğun talep üzerine söz konusu düzenlemeye başlanacağını duyurdu.

Erman Şentürk / Özel Haber

 

halk-ege-eti-bagrina-basti

‘Halk’ Ege Eti bağrına bastı

izmirde-alevlerin-arasinda-kalan-11-yasindaki-kucuk-kiz-hayatini-kaybetti

İzmir’de alevlerin arasında kalan 11 yaşındaki küçük kız hayatını kaybetti