in ,

Anadolu’nun heyecan veren kenti: Nevşehir

Dünyaca ünlü Kapadokya’ya ev sahipliği yapan Nevşehir, doğal, kültürel ve tarihi birikimiyle ziyaretçilerini heyecanlandıran bir merkez… Özellikle mevsim geçişlerinde görsel şölen yaşatan kentte ziyaret edilecek onlarca tarihi, turistik ve doğal güzellik bulunuyor

anadolunun-heyecan-veren-kenti-nevsehir

Türkiye’nin dünyaca ünlü turizm şehirlerinden Nevşehir, doğanın kendi elleriyle yarattığı muhteşem kaya oluşumları, Milattan Önce 7 bin yıl öncesine dayanan görkemli tarihi ve geleneksel yüzüyle Orta Anadolu’nun popüler turizm noktalarından.

Göz kamaştıran doğa harikaları, el sanatları, tarihi dokusu derken her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Nevşehir’in kuzeyinde Kırşehir ve Yozgat; doğusunda Kayseri; batısında Aksaray, güneyinde Niğde şehirleri yer alıyor.

Bir kültür ve doğa cenneti olan Nevşehir, doğal, kültürel ve tarihi birikimiyle ziyaretçilerini heyecanlandıran bir destinasyon.

Tarih boyunca Hititler, Frigler, Asurlular, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi sayısız imparatorluğa mesken olan Nevşehir, günümüzde dünyada mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Göreme ilçesiyle oldukça ünlü.

Şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, kaya blokların içindeki kiliseler ve şapelleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Nevşehir gezilecek yerler denildiğinde Kapadokya bölgesi akla ilk gelen yerlerden. İlginç şekilleriyle öne çıkan peri bacalarının en yoğun olduğu yer olan Zelve Tepesi, şehrin altında metrelerce uzanan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Özkonak Yeraltı Şehri, Osmanlı döneminden kalma tarihi eserlerin sergilendiği Nevşehir Müzesi, dünyaca ünlü Hacı Bektaş Veli Türbesi ve Kapadokya’nın en yüksek tepesinde yer alan Uçhisar Kalesi de şehrin görülmeye değer noktalarından.

Nevşehir’in muhteşem görüntüsünü kuşbakışı izlemek isteyenler Kapadokya balon turlarına katılarak bu eşsiz güzelliğin tadını çıkarabilir.

KÜLTÜR-SANAT YAŞAMI

Nevşehir ve Kapadokya bölgesi yılın her dönemi hareketli bir kültür sanat yaşamına sahip. Cappadox Festivali, Kozaklı Termal Kaplıcaları Festivali, Kültür Şenlikleri ve Kaymak Festivali, Hacıbektaş Veli’yi Anma Törenleri, Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali, Ürgüp Bağbozumu Şenlikleri, Kapadokya Geleneksel Yemek festivali şehirde binlerce kişiyi buluşturan etkinlikler arasında.

Çok zengin bir yemek kültürüne sahip Nevşehir, Anadolu’nun merkezinde yer alması nedeniyle farklı kültürlerin izlerini taşıyan bir görünüme sahip. Ağırlıklı olarak et kullanılan yemeklerin yanında bölgede yetiştirilen üzümlerden üretilen şarap tamamlayıcı olarak sunuluyor. Tarhana, sütlü çorba, patatesli çorba, Nevşehir tavası, testi kebabı ağpakla yerel lezzetlerden.

NASIL GİDİLİR?

Nevşehir’e yapılan sivil uçuşlara ev sahipliği yapan Nevşehir – Kapadokya Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 1998 yılında faaliyete geçen bu havalimanı her gün bölgeye gelen binlerce turiste hizmet veriyor. 2017 yılında yaklaşık yedi ay süren bir tadilattan geçen havalimanı, uluslararası standartlara uygun bir görünüme kavuştu. Nevşehir Kapadokya Havalimanı’nın yanı sıra Kayseri ve Konya havalimanlarını da kullanarak şehre ulaşım sağlamak mümkün.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

faciadan-donuldu

Faciadan dönüldü! İnşaat alanındaki 2 katlı bina çöktü

dr-hakan-sirek-covid-19-nedeniyle-hayatini-kaybetti

Dr. Hakan Sirek Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti