in ,

Anneler Günü kepenk açtırdı

Korona virüs sürecinde büyük yara alan sektörlerin başında gelen çiçekçiliğe Anneler Günü can suyu oluyor. Bugünlerde çiçekçilerde tatlı bir telaş yaşanıyor

anneler-gunu-kepenk-actirdi

Zor bir süreç yaşayan İzmirli çiçeklere Anneler Günü dopingi. 10 Mayıs Pazar günü kutlanacak olan Anneler Günü nedeniyle kepenk kapatma noktasına gelen dükkanlarda tatlı bir telaş yaşanıyor.

‘MERHEM OLACAK’

İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, anneler gününden beklentilerinin her zamankinden de yüksek olduğunu belirterek “Anneler gününden bu yıl beklentimi her zamankinden çok daha yüksek. Çünkü salgın sürecinde, çiftçisinden satıcısına kadar çiçek sektörü olarak ciddi bir krizin içinde kaldık. Düğünler iptal oldu, cenazelere çiçek gönderilmiyor, dükkanlar açık ancak içine adım atan dahi yoktu. Yaklaşık 50 milyon dal çiçek mezatlarda çöpe gitti, 50 milyon dalda tarlalarda kaldı. Havalar nedeniyle bu yıl çiçekler çok iyi durumdaydı, patlama yapmıştı. Ancak satılmadığı için esnaf da cidden zarar etti ve kimi arkadaşlarımız kapatma noktasına geldi. Bu nedenle anneler günü bizim için merhem olacak gündü” dedi.

HAREKETLİLİK BAŞLADI!

Son günlerde bu özel günün hareketliliğinin yaşanmaya başladığını belirten Kış, “Ufak ufak birkaç gündür dükkanlarda işler açılmaya başladı. Annesini göremeyecek durumda olan ya da virüs nedeniyle yanına gitmekten korkan insanlar çiçekçilere yöneliyor şu süreçte. Beklentimiz doğrultusunda, olumlu bir hareketlilik var. Ufak ufak insanlar Anneler Günü havasına girmeye başladı. Hem üretici hem tüccar için biraz can suyu olmuş oluyor bu bir haftalık süreç. Tatlı bir telaş yaşıyoruz” diye konuştu.

PAZAR GÜNÜ DE AÇIK

Pazar günü sokağa çıkma yasağı olması nedeniyle 8 Mayıs’ı Anneler Günü ilan etmek üzere girişimde bulunduklarını hatırlatan Kış “Böyle bir fikirle İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) başkanlarımızla görüştük. Koordineli olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Pazar günü sokağa çıkma yasağı nedeniyle kuryelerde çalışamayacaktı. Biz de ‘Annelerimiz evde kalsın, biz çiçekçiler olarak çiçeklerini ayalarına götürelim’ dedik. Kimse annesini gidip göremiyor, bu vesileyle en azından biz annelerimizin gönüllerini almış oluruz dedik. Pazar günü çalışmak için izin istemiştik bu da İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla kabul edildi. Odalarımıza çalışacak arkadaşlarımızın, araçlarının, dükkanların kimlik bilgilerini, plakalarını vs. verdik. Pazar günü arkadaşlarımız tüm sağlık önemlerini alarak çiçek dağıtımı yapacak evlere” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

tarihi-kemeraltinda-normallesme-takvimi

Tarihi Kemeraltı’nda normalleşme takvimi

mendereste-cok-uyumlu-takimiz

‘Menderes’te çok uyumlu takımız!’