in ,

Asgari mutluluğa ‘500’ liralık artış!

Binlerce çalışanın beklediği 2021 yılı asgari ücret net rakamı belli oldu. Yüzde 21,56 oranında artış gören asgari ücretin ocak ayı itibariyle çalışanlara 2 bin 825 lira olarak ödeneceği açıklandı

asgari-ucrete-500-tl-zam-yapilmisti-agi-ne-kadar-iste-detaylar

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün dördüncü ve son kez toplandı. Toplantının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücret miktarını duyurdu. Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre; Buna göre asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. Böylelikle, asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmış oldu ve yüzde 21,56 oranında yükseldi.
Asgari ücret artışıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, “2020 yılı tüm dünyayı etkisi altına alan salgına karşı mücadele ile geçti. Bu vesile ile salgınla mücadelemizi etkin bir şekilde sürdürebilmemizi sağlayan çalışan mesai arkadaşları olmak üzere tüm emekçi kardeşlere bir kez daha teşekkür etmek isterim. Hükümet olarak bu süreçte önceliğimiz vatandaşlarımızın sağlığını korumak oldu. Çalışma hayatını salgın önemli ölçüde etkiledi. Hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız liderliğinde ilk aydan itibaren birçok teşvik ve destek programı başlattı. Biz de bakanlık olarak sosyal koruma kalkanını hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Asgari ücret tespit çalışmaları 5’er üye ile temsil edilen bağımsız bir komisyon tarafından yapılmakta. Sendikalarımızın temsilcilerinin görüşleri, teklifleri kapsamlı şekilde ele alınıyor. Bugün son toplantıyı bakanlığımız ev sahipliğinde gerçekleştiriyoruz. 2021 yılında uygulanacak asgari ücreti karara bağlandı. 1 Ocak’tan itibaren brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmiştir. Geçen yıla göre 500 lira artmıştır” dedi.

İTİRAZ VE ‘ZOR’ VURGUSU
Komisyonda işçi kesiminin temsil eden Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Karara muhalif kalıyoruz, katılmıyoruz. Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır” açıklamalarında bulundu. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise, “Zorlu bir süreci tecrübe ettik. Bu durum en başla çalışan kesim, işçiler için zor aynı zamanda işveren için de zor. Enflasyonun 7 puan üzerinde bir refah payıyla asgari ücrete karar verilmiş oldu” dedi.

İZMİR’DEN İLK DEĞERLENDİRME
Asgari ücrete yapılan artışa İzmir’den de ilk yorumlar geldi. Konuyla ilgili Millet İttifakı ortakları CHP ve İYİ Partili vekillerden ‘Tahminimizin altında kaldı’ değerlendirmeleri gelirken, AK Parti ve MHP’li Cumhur İttifakı’ndan ise ‘Milletimize hayırlı olsun’ mesajı geldi. Asgari ücret tahminlerinin 3 bin 100 lira olduğunu belirten İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, “Ancak rakam 2 bin 875 lira olarak açıklandı. Yetmez ama ‘Evet’ denilebilir” ifadelerini kullandı. CHP’li belediyelerin asgari ücreti 3 bin 100 lira olarak belirlediğinin altını çizen CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de, “Daha da altında bir rakam hesaplanıyordu aslında. Fakat baktığımızda yine asgari ücretli açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edildi” dedi.

‘DAĞ FARE DOĞURDU’
Asgari ücrette yaşanan artışa ilişkin CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da, şu açıklamalarda bulundu: “Dağ fare doğurdu. 3 bin 100 liranın altında rakam insanları mutlu etmeyecektir. Mutfaktaki yangın sönmedi. Bir nebze alt limit 3 bin 100 olsun dedik ama yandaş medya yapılmış en büyük zam denecek 500 lira bazında aktarılacak. Oysa 500 liranın 1 yıl önceki alım gücüyle, bugünkü alım gücüyle arasında dağlar kadar fark var. 50 lirayla dolan pazar filesi 200 lirayla dolmuyor. Orada kelime oyunu yapılacak. Yoksulluk sınırının altında. Brüt 3 bin 500 vergisi ciddi rakam. Eline net geçen rakam olmadı. İşçi yine gariban, perişan. Mutfakta yangın devam ediyor” diye konuştu.
“Saray ve AKP Hükümeti kendinden bekleneni yapmış; “iş, aş” diyen yurttaşları bir kez daha açlığa, yokluğa mahkum etmiştir” diyerek açıklamalarda bulunan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da, “Aileleri ile birlikte milyonlarca asgari ücretlinin değil patronların yanında saf tutmuştur. Asgari ücret 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmiş. Milyonlarca yurttaş yine kuru ekmeğe muhtaç edilmiştir! Bu ‘kuru ekmek’ düzenini ilk seçimde gönderecek, yurttaşlarımızı açlığa mahkum edenlerden bunun hesabını soracağız” dedi.

‘CUMHUR’ NE DEDİ?
Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, “Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücretin, brüt 3 bin 577 Lira 50 Kuruş, net 2 bin 825 Lira 90 Kuruş olarak belirlendiğini açıkladı. Hayırlı ve bereketli olsun” mesajını paylaştı. AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, “Geçen yıla göre net asgari ücret 500 lira artmış, yüzde 21,56 oranında yükselmiş oldu. Hayırlı olsun” açıklamalarında bulundu. MHP Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu ise, “Şehit cenazemize katılacağız… Öncelikle tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Açıklanan asgari ücret hayırlı uğurlu olsun milletimize” dedi.

SOYER DE GECİKMEDİ
2021 yılı asgari ücret açıklamalarının ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Tunç Soyer de, belediyede uygulanacak ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu. Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Asgari ücret 2 bin 825 lira olarak açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerinde çalışan personel için asgari ücret 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren net 3 bin 100 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanlarımıza hayırlı olsun.”

İŞ DÜNYASI KONUŞTU
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Bugün açıklanan 2021 yılı için geçerli asgari ücretin herkese hayırlı olmasını dileriz. Açıklanan asgari ücretteki artış oranı yüzde 21.56. Enflasyon en son Kasım sonunda yüzde 14 olarak açıklanmıştı. Reel olarak yüzde 7’lik bir artış söz konusu. Bu durumu, pandemi dönemindeki artan gelir eşitsizliğinin daha da vahim sonuçlar doğurmaması için dar gelirli kesim için atılmış doğru ve olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Öte yandan asgari ücret artışı, birçok diğer ücretlendirme ve fiyatlandırmalar için de bir baz oluşturuyor. Açıklanan yüzde 21.56’lık asgari ücret artışının diğer fiyatlamalarda yukarı yönlü bir enflasyonist baskı oluşturmaması adına, sıkı ve ihtiyatlı bir para politikası izlenmesi 2021’de enflasyonu düşürmek için daha da önemli bir hale geldi” dedi. Ekonomist Uğur Civelek de, “Burada yüzde 21’in üzerinde bir oranda artırılmış. Bu asgari ücretli çalışanlar açısından bakarsanız az bile olmuş. Piyasa kuralları içinde kalacağız, enflasyonla mücadele edeceğiz diyorsanız problem var. Enflasyon hedefi ile uyumlu bir rakam değil. Emeklilerin yüzde kaçının ücreti bu asgari ücretin üzerinde olabilecek diye düşünürüm. Emeklilere ne kadar yapacaklar asıl soru burada? İktidar oy kaybından çok endişeli tepkisel şekilde bunu yukarıda tutmuş ama sonuçların altından kalkabilme olasılığı çok yüksek değil” yorumunda bulundu.

DİSK’TEN ASGARİ ÜCRET TEPKİSİ:
KABUL ETMİYORUZ!
Asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen yeni ücret açıklandığı esnada İzmir’de basın açıklaması yapmak üzere Konak’ta toplanan DİSK ve bağlı sendikaların üyeleri 2021 yılı asgari ücret artış oranına tepki gösterdi. Açıklanan 2825 lira tutarındaki asgari ücreti kabul etmediklerini ve taleplerinin 3800 lira olduğunu hatırlatan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı şunları söyledi: “Biz en başından beri asgari ücret talebimizin net 3800 lira olduğunu dile getiriyorduk. Sokaklarda, meydanlarda, gerekse yaptığımız açıklamalarla, gerekse afişlerimizle bu talebimizi defalarca duyurduk. Bugün yapılan son toplantıda asgari ücret belirlendi. Ama ne yazık ki, bu insan onuruna yakışır bir ücret değil. Biz açıklanan bu ücreti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehre Zümrüt Selçuk’un çoklu yoksullaştırma programının bir parçası olarak görüyoruz. Çoklu yoksullaştırma programı ile herkesi yoksullaştıracak bir ücretle çalıştırarak kendilerine biat edecek bir toplum peşinde koşan AKP iktidarı yine yapacağını yaptı. Ve asgari ücretli insanların yaşam standardını yükseltmedi. Ama emekliler, asgari ücretliler, işçiler, işsizler kendilerine bu ücreti reva görenlere, yani AKP iktidarına önümüzdeki süreç içerisinde sandıkta hesap soracaktır.”

2021 YILI AGİ TABLOSU! KİM NE KADAR AGİ ÖDEMESİ ALACAK?

En çok merak edilen konuların başında gelen bekar, evli ya da çocuk sayısına göre asgari geçim indirimi (AGİ) ne kadar olduğu konusu oldu. Bekar, evli ya da çocuk sayısına göre değişen 2021 AGİ tablosu şöyle:
Bekar 268,31 TL
Evli eşi çalışmayan 321,97 TL
Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu 362,22 TL
Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu 402,47 TL
Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu 456,12 TL
Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu 456,12 TL
Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu 456,12 TL
Evli eşi çalışan 268,31 TL
Evli eşi çalışan 1 çocuklu 308,55 TL
Evli eşi çalışan 2 çocuklu 348,80 TL
Evli eşi çalışan 3 çocuklu 402,47 TL
Evli eşi çalışan 4 çocuklu 429,30 TL
Evli eşi çalışan 5 çocuklu 456,12 TL

Rana Beyza Öztürk – Kaan Ülkü

bakan-koca-acikladi-korona-virus-93-can-daha-aldi

15 bin 197 kişinin testi pozitif çıktı, 257 kişi hayatını kaybetti

otelciler-seve-seve-hizmet-verir-ama-mehmet-isler-etik-turofed

ETİK Başkanı Mehmet İşler: ‘Çabalarımız boşa gitti’