in ,

Asya’nın şehir devleti: Singapur

Dünyanın en gelişmiş ve refah seviyesi yüksek ülkelerinden Singapur, Malezya Yarımadası’nın güney ucunda bulunan Günay Asya adalarında kurulu. Benzer coğrafyadaki ülkelerin karakteristik özelliklerini taşımayan Singapur, yüksek standarttaki yaşam kalitesi sunan bir şehir devleti

Singapur

1965 yılında bağımsız bir cumhuriyet olarak kurulan Singapur, Asya ile Okyanusya arasında köprü konumunda. Sadece bulunduğu coğrafyada değil, tüm dünyada önemini koruyan ticari ve turistik bir yer olan Singapur, serbest ticaret politikası ile bu özelliğini güçlendiriyor.

Düzenli ve gelişmiş şehir yapısıyla dikkat çeken Singapur, 1000 alışveriş merkezli ada olarak anılıyor. Bir zamanların balıkçı kasabası Singapur, 1819 yılında İngiliz şirket temsilcisi Sir Stamford Raffles tarafından ticari bir durak olarak kurulmuş. Elmas şeklindeki ada, günümüzde başarı öyküsü olarak gösteriliyor. Aslanlı şehir olarak da bilinen Singapur, yüksek refah sunan sınırlarında Avrupalı, Çinli, Malay, Hint, Arap ve Türklerden oluşan nüfusu ile kozmopolit bir yapıda.

Singapur’daki etnik çeşitlilik şehri ziyaret edenler için farklı bir deneyim yaşatıyor. Giyimden yemeğe, aksandan fiziksel özelliklere kadar her renk ve görüntü, şehir için oldukça sıradan.

Farklılıklar beraberinde çok kültürlülüğü, hoşgörüyü ve tüm zevklere hitap eden renkli bir dünyayı da beraberinde getirmiş.

Şehir içi otobüsler ve gelişmiş metro ağı şehirde gezmenin en kolay yollarından ikisi. Tek biletle aktarmalı biçimde ulaşım imkanı sunuluyor olması da işleri kolaylaştırıyor.

Her mevsim yağışlı bir iklime sahip olan Singapur’da bu duruma karşı önlem almak gerekiyor. İnce bir yağmurluk ve taşıması kolay şemsiye tüm seyahat boyunca işinizi kolaylaştıracak. Dışarıdaki nemli ve sıcak havaya karşın kapalı mekanlardaki aşırı soğuk hava dalgasına karşı şal ya da ince bir polar taşımalısınız.

Orchard Road 1830’lu yıllarda adada bulunan orkide ağaçlarından ismini almış. Şehrin en önemli alışveriş bölgesi olarak bilinen bu yerde büyük oteller, çok katlı alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar ile lüks mağazalar yan yana sıralanıyor. Bahçe süslemeleri, heykelleri ve rengarenk çatılarıyla göz alıcı AVM’ler birer cazibe merkezine dönüşmüş. Günün her saati, yılın her dönemi insan hareketliliğinin sürdüğü caddede kendinizi akışa bırakın.

Şehirde görülmesi gereken en güzel yerlerden Marina Bay, panoramik görüş için oldukça ideal. Swiss Otel’in en üst katındaki restoran bu manzarayı gözlemlemek için en güzel noktalardan biri. Ancak ilgi ve yoğunluktan dolayı rezervasyon yaptırmakta yarar var.

Şehrin en önemli bölgeleri arasında, Arab Street, Chinatown, Colonial District, Orchard Road ve Little India bulunuyor. Asya’nın en büyük tüp akvaryumunun bulunduğu Sentosa Adası, dünyanın en ünlü eğlence parklarından biri. Tropikal deniz canlıları, köpekbalıkları, dev kaplumbağalar ve pirinaları yüzerken görebilirsiniz.

Marina Reservoir yanında konumlanan Gardens By The Bay, eşi benzeri olmayan bir yer. Büyülü atmosfere sahip bu yerde yeşilin her tonuna tanıklık edebilirsiniz. Bitkilerin insanlarla ilişkisi ve türlerin ekosistem içerisindeki çeşitliliğini konu edinen iki farklı bölümden oluşan tematik parkta tüm gün geçirmek mümkün.

Adanın kuzeyinde bulunan Botanik Bahçeler ve Gece Safarisi, 3600 çeşit hayvana sahip bir hayvanat bahçesi. 28 hektar genişliğindeki yağmur ormanlarının içerisindeki bitki ve hayvanlar zihninizden çıkmayacak.

Her geçen gün modernleşen ve gelişen Singapur’da Çin ve Hint mahalleleri geçmişin izlerinin görülebildiği son yerler olarak koruma altında. Yasalarla korunan bu yerler Uzakdoğu ve New York’un ara sokaklarından esintiler taşıyor. Bu mahalleler kaliteli Çin malları, uygun fiyatlı elektronik eşyalar ve otantik havasıyla mutlaka görülmeli.

Singapur Nehri’nin iki yakasından biri olan Clarke Quay’de sıralanan restoranlarda özel içkiler, yerel lezzetler ve farklı çeşit dondurmalarla keyif yapabilirsiniz. Bu noktadaki tüm yapılar eskiden Çinli tüccarların depolarıymış. Her biri restoran, kafe, bar ve eğlence merkezine dönüştürülen depolardan oluşan bu yer hoşça vakit geçirmek için bir alternatif.

NE YENİR?

Singapurlular yemek yemek için yaşar” sözü oldukça anlamlı. Yemek cenneti olan Singapur’da basit sokak atıştırmalıklarından lüks yemek seçeneklerine kadar geniş bir yelpaze bulunuyor. Dünya mutfaklarından Fransa, Brezilya, İtalya, İrlanda, Japonya, Kore, Tayland, Vietnam, Endonezya, Nepal, Çin, Hindistan ve Malezya’nın yanı sıra Peranaken (Singapur Yerlisi) mutfağı da seçenekler arasında.

Uygun fiyatlı deniz ürünleri ile Singapurluların yemeklerinde sıkça kullandığı zencefil, sarımsak, acı biberle kızartılmış yengeç yerel lezzet olarak öne çıkıyor.

Tropik meyvelerden papaya, rambutan, mangosteen, chiku ve durian denenmeli. Taze sıkılmış meyve suları da hemen hemen her köşe başında sizi bekliyor.

A. BUĞRA TOKMAKOĞLU / KEŞFETSEK/ÖZEL HABER

sekerde-gizli-zam

Zam kapıda esnaf sokakta

unlu-oyuncu-hayatini-kaybetti

Ünlü oyuncu Yunus Güner hayatını kaybetti