in ,

Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel

Belçika’nın ve Avrupa Birliği’nin (AB) başkenti Brüksel, Batı Avrupa’nın en popüler turizm merkezleri arasında. Sayısız müzesi, enfes çikolataları, kanallarla bezeli kentleri ve dik çatılı mimari yapılarıyla şehir bambaşka bir dünyanın kapılarını açıyor

Belçika’nın başkenti Brüksel, Avrupa Birliği ve dünya siyasetinde öncü birçok kurumun merkezine ev sahipliği yapıyor. Köken olarak ‘bataklığın içinden’ anlamına gelen Brüksel, birkaç yüzyıl önce bataklıkların kurutulduğu bir bölgede kurulu.

Şehrin yüzölçümü olarak küçük ve yürüyerek gezilmesinin kolay oluşu Brüksel’e olan turist ilgisinin artmasında ana etken. Fransa, Hollanda ve Almanya gibi ülkelere yakın ve ulaşım açısından oldukça elverişli konumda oluşu Brüksel’deki ziyaretçi trafiğini artırıyor.

GEZİLECEK YERLER

Grand Place: Grand Place Brüksel’de görülmesi gereken ilk ve en önemli yer. Bu ünlü meydan, barok ve gotik mimari anlayışının merkezi. Yılın her dönemi kalabalık olan meydanın çevresinde, çok farklı seçenekler sunan kafe ve restoranlar bulunuyor. Bu mekanlarda; ister Brüksel’e özgü tatları keşfedebilir, ister keyifli bir kahve molası verebilirsiniz. Şehrin; Maison du Roi, Maison des Ducs de Brabant, Le Cornet, Hotel Ville gibi ünlü tarihi yapıları bu meydanı çevreliyor. Bu çekim merkezine araba veya metronun 1 ve 5 numaralı hatları ile Gare Centrale durağına inerek ulaşılabiliyor.

Mannaken Pis: Şehrin sembollerinden olan İşeyen Çocuk Heykeli (Mannaken Pis) 17. Yüzyıla tarihleniyor. Heykelin kimin tarafından yapıldığının bilinmemesi heykeli daha da gizemli hale getiriyor. Ünlü heykelin bir de gardırobu var. Özel günlerde işeyen çocuk bu kıyafetlerle giydirilip, süsleniyor. Heykel etrafında oluşan neşeli kalabalığa kendinizi kaptırıp, dünyaca ünlü Belçika birasının tadına mutlaka bakmalısınız.

Çikolata Müzesi: Eğer bir çikolata düşkünüyseniz, Brüksel Çikolata Müzesi tam size göre. Brüksel, çikolataları ile meşhur bir şehir. Müze, 1998 yılından beri meşhur Brüksel çikolatalarına ev sahipliği yapıyor. Müzede, çikolatanın nasıl yapıldığını öğrenirken çeşit çeşit çikolatalar arasından harika tatları deneyebilirsiniz.

Atomium: Brüksel’in bir diğer sembolü de, Atomium. 1958 yılında Dünya Fuarı için Andre Waterkey tarafından inşa edilen bu yapı oldukça ilgi görüyorr. Atomium’un son katında bulunan restoranda şehrin muhteşem manzarasına tanık olabilirsiniz.

Cathedral of St. Michael and St. Gudula: Gotik mimari anlayışı ile şekillenen Cathedral of St. Michael and St. Gudula, 11. yüzyılda inşa edilse de; unvanına 20. yüzyılda kavuşmuş. Kraliyet ailesi üyelerinin özel günleri bu kilisede kutlanıyor. Kilisenin görkemine kapılıp, gotik mimarinin en güzel eserlerinden birini görmek için mutlaka buraya uğrayın.

NE YENİR, NE İÇİLİR?

Brüksel ve bira bir bütün gibi. Şehirde, her restoranda çok farklı bira çeşitlerine rastlarsınız. Patates kızartması, waffle, kum midyesi Brüksel denildiğinde ilk akla gelen lezzetlerden.

Midye konusunda iddialı olan Chez Leon kaşarlı, domatesli, pesto soslu, soğanlı midye çeşitleriyle uğranması gereken mekanlardan. Brüksel’de gidebileceğiniz en popüler ve en çok bira çeşidine sahip yer Delirium. Waffle severlerin uğrak noktası ise Le Pain Quotidien. Sabah erken saatlerde mekan önünde uzayan kuyruk da buranın işini iyi yaptığının göstergesi.

NASIL GİDİLİR?

Brüksel, Belçika’nın başkenti, aynı zamanda Brabant Yönetim Birimi’nin merkezi. Senne Irmağı’nın üzerinde, Charleroi ve Willebroek kanallarının kesiştiği noktada kurulu olan şehir, Avrupa’nın batısında Hollanda, Almanya ve Fransa’nın geçiş noktasında konumlanıyor.

Karasal bir iklime sahip olan Brüksel’de kışlar genellikle soğuk geçiyor. Daha keyifli bir tatil deneyimi için şehri en iyi ziyaret edebileceğiniz zaman ilkbahar ayları.

Türkiye’den Belçika’ya en kolay ulaşım yöntemi hava yolu yolculuğu. İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarından farklı hava yolu şirketlerinin Brüksel’e direkt uçuşu var. Avrupa’nın farklı kentlerinden aktarmalı bir şekilde ulaşım da bir diğer seçenek.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

Kemeraltı’na yağmur yağmadı ama su bastı…

para,lira

Evde bakım yardımı bayram öncesi hesaplara yatacak