in ,

Avrupa’nın en yeşil başkenti Stockholm

İsveç’in başkenti Stockholm kültür, sanat, ekonomi ve tarihi miras konularında Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biri. İskandinav coğrafyasının merkezinde yer alan ve Stockholm takımadaları olarak bilinen 14 adanın üzerine kurulu olan kent topraklarının yüzde 40’tan fazlası park ve yeşil alanlardan oluşuyor

avrupanin-en-yesil-baskenti-stockholm

‘Su üzerindeki kent’ olarak bilinen Stockholm’de ağır sanayi olmadığından şehrin havası oldukça temiz. Kent, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, kendine has tarihi binaları, doğal güzellikleri, sanat galerileri ve müzeleriyle yüksek bir yaşam standardına sahip.

İsveç’in başkenti ve en büyük şehri Stockholm’ün tarihi geçmişi 13. yüzyıla uzanıyor. 13. yüzyılda savunma amaçlı olarak kurulan Stockholm, Hansa Birliği üyeleri ile girdiği ticari ilişkiler sayesinde kısa süre içerisinde ekonomik güce kavuşmuş. Yükselişi 15. yüzyılın ortalarında İskandinav Krallığı’nın başkenti olmasıyla başlayan kentte, ilk yerleşim Gamla Stan Adası’na inşa edilen bir kaleyle başladıktan sonra zamanla 14 adaya yayılarak bugünkü halini almış.

Stockholm’un tarihi de eski şehir yapıları da etkileyici ancak şehri bu kadar baştan çıkarıcı yapan özellikleri ise yaratıcı enerjisi ve pozitif bir hayat tarzını benimsemiş olması. 16. yüzyılda Danimarkalılar tarafından işgal edilen kent, Kral Gustav Vasa tarafından geri alınmış ve yükselişi kaldığı yerden devam etmiş. 1634’te başkent ilan edilen Stockholm, 13. yüzyıldan beri İskandinavya’nın kültür, siyaset, medya ve ekonomi merkezi. Aynı zamanda yıllık 1 milyonu aşan ziyaretçi sayısıyla İskandinavya’nın en çok ziyaretçi alan şehri unvanını elinde bulunduruyor.

Tarihi Şehir (Gamla Stan): Tamamıyla 17. yüzyıldan kalma nostaljik yapılarla dolu, başlı başına mimari bir hazine olan Tarihi Şehir (Gamla Stan), Stockholm’ün ilk yerleşim yeri ve şehrin kalbi. Başlı başına mimari bir hazine niteliği taşıyan Gamla Stan’da, 13. yüzyıl tarihli Storkyrkan Katedrali ve Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere, pek çok müze ve tarihi doku yer alıyor.

Şehrin mimari açıdan en ikonik ve en eski tarihi dokularından biri olan Riddarholmen Kilisesi, 1200’lü yıllarda inşa edilmiş. Çeşitli restoran, kafe, bar, mağaza ve otellerle donatılmış, başkentin romantik ruhunun hissedebileceğiniz bölgenin her köşesi, mükemmel bir fotoğraf fonu oluşturacak denli bir büyüleyiciliğe sahip.

Kraliyet Sarayı: Kraliyet Sarayı (Kungliga Slottet), 1760’ta inşa edilen İsveç kraliyet ailesinin resmi konutu. Avrupa’nın en büyük kraliyet saraylarından biri olan büyüleyici yapı, bir Orta Çağ sarayının yıkıntıları temel alınarak barok stilinde yeniden inşa edilmiş. Devlet Salonu, Kraliyet Hazineliği, Şövalye Birlikleri, III. Gustav Antika Müzesi, Kronor Müzesi ve Kraliyet Şapeli gibi bölümleriyle 608 odası bulunuyor.

Gamla Stan’daki Stadsholmen (Şehir Adası) üzerinde bulunan Stockholm Kraliyet Sarayı, İsveç Parlamentosu Riksdag’ın yanı başında. İsveç Kralı, Kraliyet Ailesi ve İsveç Kraliyet Divanı’nın makamları sarayda yer alıyor. Saray, İsveç Devlet Başkanı makamını temsili olarak kullanan kralın kabul törenlerinde kullanılıyor. Kraliyet Sarayı ziyaret saatleri nisan – eylül döneminde 10.00-17.00, ekim – mart döneminde 10.00-16.00. Kraliyet Sarayı giriş ücreti 180 SEK, öğrenci 90 SEK.

Millesgården: 20. yüzyılda İsveç’te yaşayan en ünlü heykeltıraşlardan biri olan Carl Milles’ın Lidingö Adası’ndaki evi olan Millesgården, antik Yunan ve Roma dönemine ait resim ve heykellerden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Günümüzde müze olarak halka açılan İtalyan stilindeki bu villa, büyüleyici güzellikteki 18 bin metrekarelik bahçesi ve benzersiz sanat eserleriyle ziyaretçilerine doyurucu bir sanat deneyimi vadediyor.

Millesgården ziyaret saatleri yaz dönemi haftanın 7 günü (Nisan – Eylül) 10.00-17.00, kış dönemi (Ekim – Mart) pazartesi hariç haftanın 6 günü 11.00-17.00. Millesgården giriş ücreti 200 SEK, öğrenci 150 SEK.

Vasa Müzesi: Vasa Müzesi (Vasamuseet), 16. yüzyılda Büyük Vasa Kralı Gustavus Adolphus’un isteği üzerine döneminin en güçlü savaş gemisi olarak inşa edilen Vasa gemisinin müzeye dönüştürülmüş hali. 1628’de henüz ilk seferindeyken Stockholm Körfezi’nde batan Vasa, 1961’de körfezden çıkarılarak içerisi müze şeklinde yeniden düzenlenmiş. Djurgården Adası’nın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan yemyeşil bir bahçesinin de bulunduğu müze şehrin en popüler turistik çekim merkezlerinden.

Vasa Müzesi ziyaret saatleri ocak – mayıs ve eylül – aralık dönemlerinde 10.00-17.00, çarşamba günleri 10.00-20.00, hazirandan ağustosa kadar 08.30-18.00, aralık ve 1 Ocak’ta 10.00-17.00, 24 ve 31 Aralık’ta ise 10.00-15.00. Vasa Müzesi giriş ücreti 150 SEK, 18 yaş altına giriş ücretsiz.

Stockholm Takımadaları ve Gotland: Stockholm’ün gözbebeği olan takımadalar adacıklar, kayalar ve 24 bin adadan meydana geliyor. Bu takımadaların çoğu ıssız ve gür ormanları, kaya oluşumları ve muhteşem manzaralarıyla doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. İsveç’in en büyük adası olan Gotland ise Baltık Denizi’nin tam ortasında yer alan, ince kumlu sahil şeridine ve turkuaz sulara sahip. Orta Çağ’da ait kiliseleri, çiftlikleri, kaleleri ve surları ile cezbeden Gotland Stockholm’ün 200 kilometre güneyinde yer alıyor.

Norrmalm: Gamla Stan’ın kuzeyinde kalan Norrmalm bölgesi, Stockholm’ün ünlü Opera Binası’nın yanı sıra pek çok müzeye ev sahipliği yapan kentin en büyük bölgesi. Akdeniz ülkelerinden ve yakın doğudan getirilen antik buluntuların sergilendiği Akdeniz ve Yakın Doğu Antikaları MüzesiDans Müzesi, Stockholm’ün bir Orta Çağ şehrinden modern bir Avrupa şehrine dönüşme sürecini anlatan Stockholm Şehir Müzesi bölgede ziyaret edebileceklerinizden bazıları. Aynı şekilde, Hamngatan Caddesi üzerinde yer alan ve Hallwyl ailesinin sarayı olan Hallwyl Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

Skansen Açık Hava Müzesi ve Skansen Akvaryumu: İsveç’in doğal yaşamının korunması amacıyla kurulan Skansen Açık Hava Müzesi, Stockholm’ün en popüler turistik gezi duraklarından biri. İsveç doğal yaşamını destekleyen merkez içerisinde yüz altmış tarihi odun çiftliği, İsveç kır evleri, hayvanat bahçesi, çiftlik, doğal yaşam parkı, sirk, oyun parkı ve Skansen Akvaryumu yer alıyor. Deniz kenarındaki Aquaria ile birlikte deniz yaşamının pek çok üyesiyle tanışabilir, oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Skansen Açık Hava Müzesi ziyaret saatleri 10.00-20.00. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık. Skansen Açık Hava Müzesi giriş ücreti 275 SEK, indirimli bilet 200 SEK.

Ahmet Buğra Tokmakoğlu / KEŞFETSEK

torbali-icin-canla-basla-calisacagiz

‘Torbalı için canla başla çalışacağız’

cesmede-boceklere-karsi-savas

Çeşme’de “sivrisinek balığı” ile sivrisinek mücadelesi