in ,

‘Ayakkabılarım bile içeride kaldı’

Vatandaş yıkım kararı alınan binalardan, eşya alamadığını söylüyor. Deniz Apartmanı sakinlerinden Mevlüt Dikili, “Hiçbir eşyamızı alamadık” dedi

ayakkabilarim-bile-iceride-kaldi

Depremin ardından İzmir genelinde 200’e yakın ağır hasarlı yapının acil yıkımına karar verildi. Yıkım kararı alınan depremin ardından özellikle Bayraklı’nın Mansuroğlu, Manavkuyu ve Adalet mahalleleri gibi pek çok semtte ne yapacağını bilemeyen vatandaş deprem korkusunun ardından bir de uğradıkları maddi zararı nasıl telafi edeceğini sorguluyor. Yıkımı başlayan Mansuroğlu Mahallesi 24 nolu Deniz Apartmanı sakini Mevlüt Dikili, “Bize 1 saniye bile vermediler eşyalarımızı almamız için, battaniye alırken hırsız muamelesi gördük adeta” diyerek isyan etti.

‘PERİŞAN VAZİYETTEYİZ’

Hiçbir eşyasını kurtaramadığını ve apartmanlarının şiddetli sarsıntılara rağmen yıkılmadığını belirten Dikili, “ Eşya tahliyesi ve yıkım kararı alındı. Bir iki eşyamızı almak istedik. Hırsız muamelesi yaptılar. Depo gibi bir yerimiz vardı. Bir iki aldığımız eşyayla yaşamaya çalışıyoruz. Bazı ailelere bir iki saat müsaade edildi. Bazı ailelere 10 dakika müsaade edildi bize bir saniye bile izin vermediler. Apartman yıkıldı ve moloz haline geldi. Eşyalarımız da molozların altında işe yaramaz hale geldi. Biz perişan bir vaziyette yaşamaya çalışıyoruz. İşi paraya dökmüşler. Komşumun başına geldi. 10 dakika için vinç 200 lira para istemiş. Ben eşya bile çıkaramadım isterseniz çıkardığım eşyaları size vereyim demiş. Bu yapılan vicdana sığar mı?” dedi.

‘ÜMİDİMİZ KALMADI’

Bahsi geçen 30 bin liralık yardımın ise belirsizliğini sürdürdüğünü söyleyen Dikili, “30 bin lira vereceğiz diyorlar. Bu parayla ne alınır? Verecekler mi o da belli değil. Henüz cebimize gelen bir kuruş yok. Terliklerim ayakkabılarım kalmış, elbiselerim kalmış. Sağlığımızda bir sorun yok, sinir sistemimiz harap oldu. Ruh gibi dolaşıyoruz ortalıkta. Ümidimiz kalmadı. Bizim apartmanda eşya alan bir veya iki aile var. Oda beyaz eşya, kombi, klima değil… Alabilenler ufak tefek giysi battaniye aldı. Oda balkondan aşağı atarak. Yaşananları atlatamıyoruz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

16-gundur-aranan-ciftin-cesedi-bulundu

16 gündür kayıp olarak aranan çiftin cesedi su kuyusunda bulundu!

buyuksehirin-giyim-otobusu-depremzedelerin-hizmetinde

Büyükşehir’in giyim otobüsü depremzedelerin hizmetinde