in ,

‘Azı karar, fazlası zarar’

Diyetisyen Deniz Zünbülcan, sağlıklı beslenme ve kilo vermenin püf noktalarını paylaştı, özellikle denge kurulması gerektiğini vurguladı

azi-karar-fazlasi-zarar

Ege Telgraf Web TV ekranlarında hayata dair pek çok konunun keyifli ve renkli bir şekilde işlendiği programın bu haftaki konuğu Diyetisyen Deniz Zünbülcan oldu. Ege Telgraf Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aycan Suphandağlı’nın ‘Hayatın İçinden’ programında yaz yaklaşırken merak edilen sorulara yanıt veren başarılı diyetisyen beslenmeye yönelik çok önemli tüyolar verirken özellikle bağışıklık sisteminin nasıl korunacağını vurguladı.

ABARTILMAMALI’

Yaz yaklaşırken kışın alınan kiloları değerlendiren Zünbülcan, özellikle düğün ve plaj sezonunun kiloları hatırlattığını belirtti. Başarılı bir kilo dengesi için yapılması gerekenleri aktaran Zünbülcan, “Ne zaman kıyafetler dolaptan çıkıyor, herkesi bir telaş sarıyor. Kışın daha rahat davranabiliyor kişiler. Sağlık problemi yoksa eğer zaten kilo yazın fark ediliyor. Diyetin mevsimi yok ama deniz mevsimi açıldığında, yazla beraber düğünler artınca daha çok kişiler kendini yönlendirebiliyor. Kış dönemi boyunca akşam atıştırmalıkları arttı. Kış mevsiminde enerji ihtiyacı artıyor kişinin. Yağ vücut ısısını koruyan bir dokudur. Bu nedenle kışın daha zor kilo verildiği konuşulur. Akşam atıştırmalıkları artık geri plana atılmalı. Bizim istemediğimiz aslında yenmemesi, doğal koruyucu hücrelerin artırılması için biz akşam yemeği sonrası bir şey yenmemesini talep ediyoruz. Evde kendimizin kuru meyvelerle yaptığı bir takım atıştırmalıklar yenebilir. Fakat bu anlamda ‘Sağlıklı besleniyorum’ diyerek yenenlerin abartılmaması gerekiyor. Abartıldığında yine kilo alımına neden olabilir. ‘Ben sağlıklı besleniyorum yine de kilo alıyorum’ diyenler bu nedenle kilo alıyor” dedi.

LEZZETSİZ ALGISI VAR’

Diyetten uzak durulmasının nedeninin lezzetsiz ürünler algısı olduğunu vurgulayan Zünbülcan, diyetin vazgeçilmez üçlüsünü de sıraladı. Zünbülcan, “Besini ve tarifi görmek çok önemli. Biz diyeti zorlaştırıyoruz. Lezzetsiz şeyler olacağını düşünüp diyetten kaçıyorlar. Diyet beslenmenizi yaşam tarzı olarak şekillendirirseniz, artık hayatınız bu oluyor. Kilo vermeye yardımcı üç besinin başında yumurta var. Örnek bir protein. Kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca altın değerindedir, yumurtalı günlerde enerji durumuna bakılırsa, yumurtalı günler daha etkili. Ara öğünlere kefir eklerim. Ne kadar ekşiyse o kadar probiyotiktir. Kilo vermede kişilerin yanlış diyette en çok yaşadıkları şey kabızlık. Yaşanıyorsa kefir yardımcı olacaktır. Zencefil kilo verirken vazgeçilmezlerden. Taze ve kurusu kesinlikle kullanılmalı. Kullanma şekilleri farklı. Kaynatılarak tüketilirse daha çok etki görebilirler” dedi.

YETERLİ VE DENGELİ’

Grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmak için neler yapabilirim?’ sorusu ise pandemiyle beraber herkesin merak ettiği başlıklardan… Bu anlamda sorunun yanıtını veren Zünbülcan, “Bağışıklık güçlendirme için son 2 senedir daha önce dikkatimizi çekmiyordu. Burada en önemlisi yeterli ve dengeli beslenmek. Ekstra neler tüketmeliyim konusunda ise kan tahlillerimize bakılması lazım. Herhangi bir hastalığımız var mı? Vitamin ve minerallerimiz ne durumda diyerek bir şeyler oluşturuyoruz. Çinko minerali önemlidir, D vitamini önemlidir. Bu anlamda genelde dışarıdan takviye alınması gerekebiliyor. Probiyotik ürünlerle bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmiş oluyoruz. Besin takviyesi ise hem kuvvetlendirmede hem zayıflamada önem arz ediyor. Bunu yaparken bilinçli olunması gerekiyor. Eksikliği zarar, fazlası zarar. Besinlerimiz yirmi yıl öncekiyle aynı değil. Bu nedenle bu dengeyi güzelce kurmalıyız”diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK / ÖZEL HABER

Tire Süt kooperatifi Başkanı Osman Öztürk: “Çiçek getirmeyin, Ayaz’a destek olun!”

kemalpasa-arabada-baskan-var-ridvan-karakayali

‘Partimin iktidarında bir dönem’