in ,

Başkan Erdoğan: Meyve veren ağaç taşlanırmış…

Karaburun’da göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmaları anlatan Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, “Başarılı olmak zorundayım, olacağım” dedi

baskan-erdogan-meyve-veren-agac-taslanirmis.fw

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Ege Telgraf Web TV’nin canlı yayın konuğu oldu, Gündem Özel programında Yunus Karakaya’nın sorularını yanıtladı. Göreve geldiği günden bu yana geçen 10 aylık süreyi değerlendiren Erdoğan, “Çok azimliyiz, Karaburun bir marka olacak” dedi.
“Başarılı hizmetler yaptınız ama çok da eleştirildiniz. Bunun nedeni nedir?” sorusunu da yanıtlayarak sözlerini sürdüren Erdoğan, “Aslında çokça konuşulmuyor, konuşmak isteyen konuşuyor. Yansıyan konuları yarımadada yaşayan vatandaşımızla beraber okuduğumuzda aslında gülüyoruz. ‘Bu bölgeden mi bahsediliyor?’ diyoruz. Karaburun’da kargaşa olduğu, insanların tepki gösterdiği iddia ediliyor. Bu da sadece o çıkan haberlerde var. Yaklaşık 1.5 ay önce bu haberler doğrultusunda AK Partili meclis üyeleri ve haberleri yaptıran ilçe başkanı şikayette bulunmuş. Bir müfettiş incelemesinden geçtik. Raporu da heyecanla bekliyorum. Herhalde müfettişleri bu kadar gülerek ve samimiyetle karşılayan bir tek benimdir. ‘Çamur at izi kalsın. Ben ne kadar bir durum olmadığını söylesem de sizin raporlarınız bunu kesin olarak da ortaya çıkaracaktır’ dedim. Ben kendimden eminim, vatandaş da her şeyi biliyor. Bölgede basında gösterildiği gibi bir tepki yok. Aldığım yüzde 59 küsurluk bir oy var. Bugün seçime girsem inanın çok daha fazla bir yüzde ile Karaburun’dan çıkarım. Meyve veren ağaç taşlanırmış, ben belki de çok iddialı konuşuyorum” ifadelerini kullandı.

‘ÜZÜLÜYORUZ…’

Eğlenhoca Köyü’nde yapılan meydan düzenlemesine ilişkin ortaya atılan, “Eski mezarlığın üzerine eğlence alanı inşa ediliyor, insan iskeletleri ortaya saçıldı” iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti, “Yerel seçimlerinde Karaburun’da bütün siyasi parti adaylarının ortak bir söylemi vardı: Bugüne kadar yapılmayan, tadilat gerektiren ve meydanı olmayan mahallelerde meydan düzenlemesi yapmak. Ben de Eğlenhoca Mahallesi’ndeyken vatandaşa bir söz verdim. Burada bir şeyler yapmaya çalışan, ürettiklerini satmaya çalışan çok fazla kadınımız var. Bir binamız vardı eskiden kalma, onun da köşe kısmı ayrılmıştı yani tadilatı mümkün değildi. O bölgede de değil karşısında, şu anda kemiklerin çıktığı iddia edilen eski meydan alanı… O meydanda düzenleme yaptık. Mevcut olan bir meydan ve Karaburun Belediyesi’ne ait olan, tapuda zeytin ağaçları ve tarla olarak görülen bir yer… Mevcutta tabanı taş döşeliydi. Yani yine meydandı, biz bir düzenleme yaptık. Atatürk büstü yolun kenarında, mezbelelik bir yerdeydi. O yüzden Atatürk büstümüzü uygun bir yere aldık. Taşı kaldırdık, istinat duvarının devamını yaptık. Köylü pazarlarını da eğlence mekanı olarak nitelendiriyorlarsa da, bilemiyorum. Zaten gittiğinizde görüyorsunuz. Çalışmalar yaparken birkaç kemik çıkmış. Onu da tutanak tutarak mezarlıklar müdürlüğüne teslim etmişler. Bunun haricinde herhangi bir durum yok” dedi.
Önümüzdeki günlerde bölgede yapılması planlanan nergis festivalini tam da bu alanda yapmak istediklerini belirten Başkan Erdoğan, “Amacımız şuydu: Gelen turlar ve turistleri bu alana yönlendirelim. Hem orada yörenin ürünlerine ulaşılabilsinler. O köye özel lezzetleri tatsınlar… Hem de ilçemize bir katkı sağlansın. Şimdi ne oldu? Durduruldu. Kazı yapmak için alan durduruldu. Siyaset yapılmalı ama yeri geldiğinde. Bölgeye katkı koymak istiyorsak çalışmalarımızla gösteririz. Karalamakla olmuyor bu iş. Halk da her şeyi biliyor. Biz meydanı paylaştığımızda durdurulmamıştı. Bu yapılan şikayetler Karaburun’a zarar verdiği gibi bu şikayeti yapanların siyasi gruplarına da zarar veriyor. Hayırlı olsun, sonuçta gerçekler ortaya çıkar. Kaybeden Karaburun oluyor, ona üzülüyoruz” diye konuştu.

‘YAŞLILARIMIZA SÖZ VERDİK’

Nergis Kafe’de kaçak inşaat iddialarının da asılsız olduğunun altını çizen Erdoğan, “Orası bizim yıllardır faaliyet yapılan, mülkiyeti belediyeye ait fakat üçüncü derece kişide kiralanan bir alan. Hatta taraflar arasında dava konusuydu. Nergis Kafe’nin işleticisine derdimizi anlattık, Karaburun için nasıl fayda sağlayacağını söyledik. Beyefendide sağ olsun, gayet uyumlu yaklaştı ve alanı devraldı. Binanın bitişiğinde camekanlı küçük bir alan yaptık. Burada bir imar kirliliği yapmadık ya da yapılaşma oranının üzerinde ya da yapı olarak sayılabilen bir şey… Sadece tadilat yaptık. Sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında bu alanda yaşlılarımıza yemek dağıtımı yapacağız. Zaten bu fikrimizi de çok önce açıkladık. Burada pişecek yemekleri hem dışarıdan gelenler ücretsiz yiyecek hem de çok fazla olan yaşlı nüfusumuza katkı sağlayacağız. Söz vermiştik… Sözden öte yaşlılarımıza sahip çıkmamız ve bizim de bir gün yaşlı olacağımızı unutmamamız gerekiyor” açıklamalarında bulundu.
Karaburun’un birbirinden leziz yöresel tatları olduğunu ancak şu anda bu lezzetlere ulaşılabilecek bir alan olmadığını ifade eden Erdoğan, “Çalkama, dede sarığı, öküz köftesi… Bir sürü lezzetimiz var. Ben aday olduğum günden beri kadınların ekonomik özgürlüğü olduğunda diğer özgürlüklerinin de beraberinde geleceğini söyledim. Önemli olan hiç olmazsa, kadının cebine bir yere gittiğinde kendi ihtiyacı olacak şeyi alabileceği bir miktar kazandırmak. Ben seçildiğim günden bu yana her ay kadınlarımızı davet ettim. Sonra her ay bir köyümüzü ziyaret ediyoruz. Muhtar eşlerimiz köydeki birkaç kişiyi getiriyor ve onlara misafir oluyoruz. Yanımızda eğitmen götürüyor, jimnastik hocası, doktor, ziraat mühendisi götürüyoruz. Sorunları neler, biz ne yapabiliriz… Sonuç olarak çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu toplantılarla birlikte kadınlarımıza ‘Siz yetiştirin, biz alacağız’ dedim. Ben Nergis Kafe’de yapılacak her şeyi kadınlarımızdan satın alacağım. Bende fabrika yok. Onlara da bir şey sunmam lazım… O yüzden böyle şeyler üretmeye çalışıyorum” dedi.

‘FARKLI BİR KARABURUN’

Karaburun’un bakir bir bölge olduğunu, kendisinin de ilçeyi ‘Saklı cennet’ olarak adlandırdığını söyleyen Erdoğan, “Çok azimliyiz, Karaburun bir marka olacak. Asla doğal güzelliği bozmayacağız. İlçemizde yamaç paraşütü başladı, çok da başarılı gidiyor. Bunun yanında tarımsal faaliyetlerimiz de var. Ziraat müdürlüğü kurduk, atıl durumdaki seralarımızı canlandırdık. Köylerden tohum topladık, baharda yerli tohum olarak üreteceğiz. Artık bölgemize hibrit tohumun girmesine izin vermeyecek, fidanları da bedava dağıtacağız. Bu gönül işi… Nergis diktik, şimdi festivalde hasat yapacağız. Mersin de nergis yetiştiriyor ama koku yok. Bu koku bizim toprağımıza has… Gerçekten gelecekte herkes çok daha farklı bir Karaburun ile karşılaşacak” diye konuştu.

‘HİZMET GÖNÜL İŞİDİR’

“Peynir fabrikamızda geçen sene keçi peyniri ürettik” diyerek sözlerini sürdüren Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Dışarıdan da büyük talep gördük. Öğrenciler geldi, nasıl peynir üretildiğini izledi. Peynirimizde bir gram dahi katkı yok. Dışarıdan da süt almıyoruz. Tamamen bölgemizin çobanlarının açıkladığı bir rakam var. Biz onun bir tık daha üstünde alıyoruz. Hem çobanımıza katkı sağlıyor hem de şırdan mayası ile peynir üretiyoruz. Bu sene sezona ek bir soğuk hava deposu daha yaptık, üretim kapasitemizi daha da artırıyoruz. Bölgede, kendi çapımızda sosyal belediyecilik gereği iş imkanları yaratmaya çalışıyoruz. Kadınlarımıza mümkün olduğunca istihdam sağlıyoruz. Bir de kadın şoför istihdam edeceğiz. Siyaset ve hizmet tamamen gönül işidir. Eğer bir şeyler yapabiliyorsanız bundan daha mutluluk verici bir şey yok…”
İktidara giden yolun yerelden geçtiğinin altını çizen Başkan Erdoğan, “Ben görevimi yapamazsam ‘Kadınlar bu işi beceremiyor’ derler. Zaten Türkiye’de 10 taneyiz… Hizmet verirken rozeti bir kenara koyuyoruz ya, eğer yapamazsam, başaramazsam “CHP’nin belediye başkanı” derler. O yüzden başarılı olacağım, olmak zorundayım. Karaburun tarihindeki ve şu andaki hak ettiği yere getirmek için ekibimle beraber çokl güzel işler yapacağız. Ben biliyorum ki ne kadar eleştirilsem de vatandaşımız hiçbirinin doğru olmadığını biliyor. Benim için önemli olan halkın gönlündeki yerim. İnanıyorum ki yarımadada çok güzel işler yapacağız” dedi.

FESTİVALE DAVET ETTİ

Son olarak 26 Ocak Pazar günü düzenlenecek Nergis Festivali’ne herkesi davet eden Başkan Erdoğan, “Kucağımızı, kapılarımızı açtık… Farklı bir Nergis Festivali ve farklı bir Karaburun görmek istiyorsanız gelin. Biz çok misafirperveriz. Katiyen hiçbir zorlukla karşılaşmayacağınıza inanıyoruz. Kötüler çabuk unutulur… Herkesi bekliyoruz. Hemen ardından da levrek avımız olacak. Heyecanımız büyük” diye konuştu.

Yağmur GÜLÜ / Özel Haber

izmirde-zincirleme-kaza-1-agir-6-yarali

İzmir’de zincirleme kaza: 1’i ağır 6 yaralı

makam-degil-gorev-icin-variz

‘Makam değil görev için varız’