in ,

Başkan Kayalar’dan çöp açıklaması

Ege Telgraf’ın sorularını yanıtlayan Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçede yapmayı planladığı ancak çeşitli tartışmalara yol açan katı atık bertaraf tesisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

baskan-kayalardan-cop-aciklamasi

Tesis projesi için ÇED raporunu bekleyeceklerini ve süreçte izleyecekleri yol haritasını da buna göre belirleyeceklerini vurgulayan Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “Öncelikle düşünülmesi gereken şey ulaşım. Bu çöpler bu tesise nasıl gidecek? Şehir merkezinden, köylerden nasıl geçecek, trafik ne olacak? Açıklamaları izliyorum, ancak burası anlatıldığı gibi olmayacak. Bizim buranın bahsedildiği gibi açık bir çöplük olmayacağını vatandaşa anlatmamız lazım. Belki de 5 yıl sonra bizi gelip tebrik edecekler.

baskan-mustafa-kayalardan-ege-telgraf-ziyaretinde-cop-aciklamasi

ÇED raporunu bekliyoruz

Buranın vatandaşa da faydası olacak. Su faturaları düşecek, belki halktan katı atık bedeli alınmayacak. Turistik açıdan ilçemizin zarar göreceğine inanmıyorum. 320 hektarlık bir alanın içerisinde tamamen kapalı bir tesis olacak. Etrafı da sera olacak ve üretim yapılacak. Burada çiftçilere yer tahsis edip onları destekleyeceğiz. En az 200 kişi burada işe girecek. Tesiste kompost gübre üreteceğiz. Bunun çöplük değil, bir fabrika olarak düşünülmesi lazım. Dışarıda bir tane bile atık olmayacak. Harmandalı‘daki gibi olmayacak. Ayrıca burada cam, kağıt ve diğer evsel atıklar ayrıştırılacak ve ekonomiye kazandırılacak. Biz şu anda ÇED raporunu bekliyoruz. Bu rapor olumlu çıkarsa halka bunu anlatacağız. Olumsuz çıkarsa proje tamamen iptal olacak. Tunç Soyer bu konuda bize söz verdi. İlçemizde tüm partiler ve bürokratlarımızla bir toplantı yaptık, tesisle ilgili bize sunum yapıldı. Ama kimse karşı çıkmadı. Sadece “Neden Menderes?” diye soruldu. Alternatif proje varsa sunun dedik. Kimse bir şey diyemedi. Tabii ki ilçeme kötü bir şey olsun istemem, aksi halde karşısında olurum. Halkı, sivil toplum örgütlerini, muhtarları çağırdık ve toplantı yaptık. Projeyi anlattık. Keşke biz bu çöpleri evde ayrıştırsak da tesis kurmaya gerek kalmasa” dedi.

Bir tane AK Parti’li geldi mi?

Avrupa’daki benzer tesislerden örnekler veren Başkan Kayalar, katı atık tesisi projesinin İzmir’in çöp sorununun çözümünde önemli bir rolü olacağının altını çizerek şunları kaydetti: “Menderes’te şu anda on tane taş ocağı açılmak isteniyor. Biz bunların hepsinde milletvekilleri, meclis üyeleri, ilçe yönetimi, muhtarlar ve halk olarak her köyde birer eylem yaptık. Bir tane AK Parti’li geldi mi? Menderes’i bu kadar seviyorlarsa, doğayı ve ilçemizi bu kadar düşünüyorlarsa, bizimle eyleme katılsınlar. Bölgedeki su kaynakları ve barajlarla ilgili bilimsel açıklama da istedik. Burası Tahtalı Barajı havzasına 9 kilometre. İzmir’in içme suyu açısından hiçbir sıkıntısı yok. Tamamen sızdırmaz, kapalı bir tesis alanı yapılacak. Burada depolama yok. Çöpler dökülecek ve ayrıştırılıp imha edilecek. Almanya’da, İngiltere’de bu tesisin örnekleri var. Muhtarlarımızı, ziraat odalarımızı Harmandalı’ya götüreceğiz. Yine Ankara’da AK Parti’nin yaptığı buna benzer bir tesis var, oraya götüreceğiz. Tesisleri görmeleri için meclis üyelerimizi yurt dışındaki örneklerine götüreceğiz. ÇED raporu olumlu çıktığı takdirde, tesisin 2021 yılı sonu gibi tamamlanması bekleniyor. Yaza kadar ÇED süreci belli olur.

İzmir’de 4 tane benzer tesis yapılacak

Şu anda İzmir’de 4 tane benzer tesis yapılacak. İlki Ödemiş’te başladı. İkincisi Bergama’da. Sonuncusu da Urla’da. Ödemiş’te hiç itiraz yok, inşaat devam ediyor. Bergama’da AK Parti’li başkan bunu destekliyor ve bir tane itiraz yok. Menderes’te ucuz siyaset yapılıyor. Bunu siyaset malzemesi olarak kullanıyorlar. Genel Başkanımızla bunu konuştum, o da destekliyor. Kasaba siyasetini bırakın dedi. İlçenize fayda getiriyorsa projeyi destekleyin, arkasında durun, bunu halka anlatın dedi. Bu 4 proje İzmir’in çöp sorununu çözecek. ÇED raporu bu projeyi zararlı görürse, dik duracağız, Büyükşehir de olsa karşısındayız. Olumsuz bir şey varsa, Menderes’e zararı varsa, tamamen karşısında dururum. Benim hiç kimseden korkum yok. Yanlışsa tamamen karşısındayız. Gerekirse kendimi feda ederim. Ben Mederesliyim, burada doğdum ve büyüdüm. Doğruysa, çevreye zararı yoksa yine dik duracağız bu sefer de projeyi halka anlatacağız. Önce ÇED süreci sonuçlansın. Şu anda süreci bekliyorum. Halka anlatmadan olmaz. Şu anda sosyal medyada bir algı yayılıyor, Menderes çöplük olacak deniyor. Eski Harmandalı fotoğrafları, vahşi depolama alanının fotoğrafları paylaşılıyor. Ama bu tamamen farklı bir şey.”

Erman ŞENTÜRK/Özel Haber

chp-aliagada-gorev-dagilimi-belli-oldu

CHP Aliağa’da görev dağılımı belli oldu

bosandigi-esini-dovup-pompali-tufekle-oldurdu

Boşandığı eşi tarafından darp edilen kadın hayatını kaybetti