in ,

Bergama’ya hem proje hem sürpriz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla ilçede birçok projenin hız kazandığını söyleyen Bergama’nın Ak Partili Belediye Başkanı Hakan Koştu ve İlçe Başkanı Sebahattin Güzel, “Vatandaşımızın daha iyi bir hizmet alması ve huzuru için çalışıyoruz” dedi

Bergama’ya hem proje hem sürpriz! https://www.egetelgraf.com/bergamaya-hem-proje-hem-surpriz/

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir’e gelişinde ziyaret ettiği Bergama’da atılacak adımlar netleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelişinin ilçede coşkulu bir hava estirdiğini belirten Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve AK Parti Bergama İlçe Başkanı Sebahattin Güzel önümüzdeki dönemde atılacak adımları Ege Telgraf‘a anlattı.
“31 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve gelir gelmez bizler, seçimlerde vaat ettiğimiz projeleri gerçekleştirmek için çalışmaya başladık” diyen Belediye Başkanı Koştu, “Bugüne kadar da geçmişin ihmalini ortadan kaldırabilmek, son 10 yılın ihmal edilmiş Bergaması’nı yeniden ortaya çıkarabilmek için birçok alanda çalışmalarımız oldu. Tabii, bu projeleri gerçekleştirebilmek için de bunların detaylı bir altyapısının hazırlanması gerekiyordu. Bu altyapı hazırlıklarını biz geçtiğimiz 9 ay içinde tamamladık. Ancak tabii ki bir dokunuş gerekiyordu, projelerin hayata geçirilmesi için bir hız kazanmaları gerekiyordu” dedi.

‘EN VERİMLİ ŞEKİLDE…’

Bergama Belediyesi olarak 2020 yılını ‘uygulama yılı‘ olarak deklare ettiklerini hatırlatan Başkan Koştu, “Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti‘nin en yetkili ağzı olarak buraya geldi ve projelerimizi Bergama’da ilan etti. Projelerimizde ilçemizin menfaatine olacak, Bergama’nın gelecek vizyonunu şekillendirecek önemli projelerdi. Bizim için çok değerliydi. Yaptığımız proje çalışmaları karşılık buldu, Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul gördü. Bergamamız zaten bu hizmetleri bekliyordu. Ayrıca vatandaşlarımız da Cumhurbaşkanımızı büyük bir coşku ile karşıladı, bu da bizim için çok önemliydi. Yurt içinden ve yurt dışından bununla ilgili tebrik telefonu da aldık. Cumhurbaşkanımıza da belediye ziyaretinde birçok konuda bilgi verme imkanımız oldu. Bergama adına, Cumhurbaşkanımızın ilçe ziyareti içinde bu süreyi en verimli şekilde değerlendirmeye çalıştık. Umarım bundan sonra Bergama için yatırımların hayata geçtiği bir dönem olacak ve 2024’e kadar verdiğimiz tüm vaatleri tamamlayacağız” diye konuştu.

‘GELECEĞİN MEYDANI’

Bergama’da büyük bir otopark ve trafik sorunu yaşadıklarının altını çizen Koştu, şehir merkezindeki stadyumla ilgili atılan yeni adımları anlattı. Bu hafta içinde mevzu bahis stadın Spor Bakanlığı’nca belediyeye devredileceğini ve her iki kurum arasında bir tapu değişimi olacağını söyleyen Başkan Koştu, “Yaklaşık 7 aydır bu proje üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı nezdinde görüşmelerimiz olmuştu. Projemize son şeklini verdik. Bundan sonra inşallah orada, altında ilçemizin trafik ve otopark sorunlarını çözecek bir yeraltı otoparkı olan, üzerinde de çok güzel, her türlü ihtiyaca cevap verecek belki de Bergama’nın gelecekteki 50 ila 100 yıllık meydanını oluşturacağız. Bundan sonraki işimiz bu” ifadelerini kullandı.

KOZAKLILAR’A MÜJDE!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilçeyi ziyaretinde Kozaklı çam fıstık üreticisini sevindirecek bir istekte de bulunduklarını söyleyen Başkan Koştu, “Kozak‘taki fıstık üreticileriyle ilgili üretimle alakalı yaklaşık 10 yıldır yaşadığımız doğal bir sorun var. Bununla ilgili Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli çalışıyor. Daha önce de çalıştaylar yapıldı ve birçok bilim insanı bir araya geldi… Dünyada da net bir çaresi yok ancak 10 yıldır yaşanan hastalığın bitmesi için anlayacağınız bilimsel anlamda da elimizden gelen her türlü çalışma yapıyoruz. Özellikle çam fıstığı organik desteklemesiyle ilgili geçtiğimiz yıl azalma söz konusuydu. Bu sıkıntımız da giderildi. Yine eski haline geldi. Daha önce Kozak’ta üretilen çam fıstığı ile ilgili bir dönem primler 10 liraydı. Daha sonra geçtiğimiz yıllarda bir dönem 100 liraya kadar çıkarılsa da, son dönemde yapılan düzenleme ile çam fıstığının prim fiyatı tekrar 20 liraya düşürülmüştü. Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımıza bu konuda yaşanılan sıkıntıları ilettiğimizde, çam fıstığı konusundaki desteklerin yeniden 100 liraya çıkarılması talimatını verdi. Sürprizimiz buydu; bizim Kozaklılar’a müjdemiz olsun” dedi.

DOĞALGAZ COŞKUSU

Doğalgaz çalışması Bergama için çok önemliydi ve bu çalışma 2020 yılının Şubat ayında başladı” diyen Koştu, “Cumhurbaşkanımız da bunu dile getirdi. Biz de bu hizmetin yaygınlaştırılması ve ilçenin tamamında kullanım imkanı açılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu yıl içinde doğalgaz çalışmalarımız hızla devam edecek. Bu yıl birçok haneye, sokağa girme durumumuz olacak. Ayrıca ana iletim hattının İzmirgaz tarafından inşa edileceği de duyuruldu. Bu Bergama için gerçekten çok önemli bir konu. Çünkü altyapı çalışmalarından biri doğalgaz… Bu çalışmayı yapmadan da diğer çalışmalara geçmemiz mümkün olmuyordu. Bizler, 2020 yılını Bergama’da ‘çevre’ yılı ilan etmiştik. Doğalgazı tüm soka ve mahallelere ulaştırarak inşallah en önemli projelerimizden birini hayata geçirmenin sevincini yaşayacağız” diye konuştu.

‘ENERJİMİZE ENERJİ KATTI’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hem teşkilata hem de ilçeye ayrı bir enerji getirdiğini söyleyen AK Parti Bergama İlçe Başkanı Sebahattin Güzel de, “Gerçekten inanılmaz güzel bir atmosfer vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız arabada yaptığımız özel görüşmede Belediye Başkanımız Hakan Koştu’ya da bana da ‘Çok teşekkür ediyorum, müthiş bir katılım var’ dedi. Bu katılımdan dolayı da metnin dışına çıkarak uzun bir konuşma yaptı. Hakan Başkan’ın proje projelerini dinledi ve destekleyeceğini, bakanlara, genel başkan yardımcılarına, milletvekillerine de talimat vererek kesinlikle takipçisi olacaklarını söyledi” açıklamalarında bulundu.

‘HIZLA TAMAMLANACAK’

Bergama’da oluşturulacak Serbest Bölge’nin de bir an önce hayata geçmesi konusunda gereken talimatların verildiğinin altını çizen Başkan Güzel, ziyarette konuşulan projeleri şöyle anlattı: “Cumhurbaşkanımızın gelişi uzun sürede gerçekleşeceği düşündüğümüz projelerin daha kısa zamanda hizmete sunulmasının önünü açtı. Proje üretmede kaynak çok önemli. Cumhurbaşkanımız da kaynakların önünü açtı. Bergama ile ilgili bütün talepler yerine getirilecek. Örneğin, Selinos Deresi’nin ıslahı ile ilgili özellikle bütün bakanlıklara talimat vererek ‘En kısa sürede tamamlansın’ denildi. Biliyorsunuz, bu projenin altyapısı çok önemli, altı bakanlığın onayının alınması da gerekiyordu… Ayrıca statla ilgili de yeni bir gelişme yaşandı. Çok mutluyuz. Her adımımızı Bergamalı halkımızın daha iyi hizmet alması ve huzuru için atıyoruz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

cigliye-yilin-partner-sehri-odulu

Çiğli’ye Yılın Partner Şehri ödülü

kentteki-hizli-degisimi-kendime-dert-edindim

‘Kentteki hızlı değişimi kendime dert edindim’