in ,

Berlin’in eşsiz kültür durağı: Müzeler Adası

Berlin’in en ünlü müzelerinin bir arada bulunduğu Müzeler Adası, kenti ziyaret eden turistlerin uğrak noktası. Spree Nehri’nin üzerinde konumlanan küçük bir adanın kuzeyindeki müzeler kompleksi, yıl boyunca hareketin merkezinde…

berlinin-essiz-kultur-duragi-muzeler-adasi

Almanya‘nın başkenti Berlin, Avrupa’nın en renkli şehirlerinden. Kültür, sanat, festival gibi etkinliklerin yanı sıra renkli gece hayatıyla da öne çıkan şehri her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor. Şehirde 440’dan fazla sanat galerisi, 3 binden fazla sergi, konser, tiyatro, opera ve bale gibi etkinliklerle sanatseverler için bolca alternatif bulunuyor. Berlin’in dört sanat yüksek okulunda genç sanatçılar eğitim görüyor.

Müzeler Adası, Berlin’i ziyaret eden kültür sanat aşıklarının mutlaka uğradıkları yerler arasında. Müzeler Adası ile birlikte Kültür Forumu ve Dahlem müzeleri ve koleksiyonları şehirde kültür sanat yaşamının yapı taşlarından.

SANAT DOLU BİR KENT

Bu yapıların dışında Berlin’de 3 opera binası, bir filarmoni salonu, çok sayıda tiyatro ve konser salonu ile yüzlerce kütüphane bulunuyor. Yılın belirli dönemlerinde düzenlenen festival, tiyatro organizasyonu ve konserler ile Berlin dört dörtlük bir sanat kenti.

Müzeler Adası (Museumsinsel), Berlin’in Mitte bölgesinde yer alıyor. Bu bölgeden geçerek kenti ikiye ayıran Spree Nehri’nin üzerinde konumlanan küçük bir adanın kuzeyindeki müzeler kompleksi hem Almanya’nın hem de Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan noktalarından biri.

Müzeler Adası Kompleks yapısının içerisinde 5 farklı bina bulunuyor. Müzeler Kompleksi’ndeki müzelerde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan dünyanın farklı bölgelerinden birçok şehirden onlarca eser sergileniyor.

Müzeler Kompleksi’nde yer alan müzeler ise şöyle:

Eski Ulusal Galeri: 19’uncu yüzyıl tablo ve heykellerinden oluşan koleksiyona sahip.

Bergama Müzesi: Bergama Antik Kenti’nden kaçırılan mihrap, Zeus Sunağı, Milet Roma Pazar Kapısı ve Babil İştar Kapısı gibi Anadolu’nun en önemli arkeolojik eserleri sergileniyor.

Eski Müze: Yunan, Roma ve Eturyalılar’dan günümüze uzanan heykel ve sanat eserlerinin bulunduğu müze.

Bode Müzesi: Bizans sanatının en seçkin eserleri sergileniyor.

Alman Tarih Müzesi: 2 bin yılı aşkın zengin tarihi geçmişe sahip olan ve dünyanın en güçlü ülkelerinden olan Almanya’nın tarihine tanık olabileceğiniz bir müze.

Berlin Yahudi Müzesi: Alman Yahudilerine adanan müze, Almanya’da yaşayan Yahudilerin kültürü ve yaşamından izler taşıyor.

DDR Müzesi: Sosyalizm döneminde Berlin’deki yaşamı yansıtan zengin eserler sergileniyor.

Doğa Tarihi Müzesi: Dünyadaki en büyük dinozor iskeletine ev sahipliği yapan müzede bilgisayar simülasyonları aracılığıyla geçmişte dünyadaki yaşamın nasıl olduğu gözler önüne seriliyor.

Alman Teknik Müzesi: Geçmişten günümüze teknolojideki gelişmeler ve Almanya’nın bu alandaki başarılarını yansıtan bir müze.

Avrupa’nın zengin kültürel yaşamına tanık olabileceğiniz şehirlerinden Berlin, göz kamaştıran müzeleriyle keşfedilmeye değer…

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

koruyucu-ekipman-en-cok-onlarin-hakki

Koruyucu ekipman en çok onların hakkı

marketlere-korona-duzenlemesi

Marketlere müşteri sınırlaması: Yeni genelgede neler var?