in ,

‘Beyaz eşya esnafı yazı göremeyebilir’

Türkiye’deki ekonomi çarklarını neredeyse tamamen durduran korona virüs, beyaz eşyacıları da köşeye sıkıştırdı. Başkan Aztekin, “İzmir’de durum parlak değil” dedi

beyaz-esya-esnafi-yazi-goremeyebilir

Korona virüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında beyaz eşya geliyor. Türkiye’nin inşaat ve otomotivden sonra en büyük çarklarından biri olan beyaz eşyada durum üretimden tüketime tam anlamıyla durmuş durumda. İzmir’de faaliyet gösteren yaklaşık 1500 beyaz eşya firması da bu durgunluktan nasibini aldı. İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi ve İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Metin Aztekin, kentte yaklaşık 1200 firmanın büyük sıkıntı yaşadığını söylerken ‘Haziranı göremeyebiliriz’ uyarısında bulundu.
Korona virüs nedeniyle beyaz eşya esnafının çoğu ya mağazalarını kapattı ya da mesai saatlerini 12.00-18.00 arasında kısıtlayarak çalışmaya devam ediyor” diyen Aztekin, “Satışlar her anlamda dibe vurmuş durumda. Beyaz eşya insanların şu an yöneldiği ihtiyaçlar listesinde sonlarda yer alıyor. Sadece arızalanan ya da acil olarak ihtiyaç duyulan ürünler için vatandaşlar mağazalara geliyor. Dolayısıyla birçok tüccar eleman çıkardı. İnsanları evlerine gönderiyoruz. İzmir’de irili ufaklı beyaz eşya ve mobilya satışı yapan 1500 kadar firma bulunuyor. Bu 1500 firmanın belki de 1200’ü ciddi sıkıntı yaşıyor. Bu üçte ikiden fazlasına tekabül eder. Tüm sektörlerde böyle bir durum var. Ancak biz bir miktar daha şanssızız sanırım. Çünkü ihtiyaç listesinde çok geride kalıyoruz şu an” dedi.

‘GELECEK PARLAK DEĞİL’

Virüs nedeniyle düğünlerin de iptal edilmesinin sektöre son kurşunu sıktığını ifade eden Başkan Aztekin “Nikah kıyılmaya devam ediyor. Ancak evlenecek ya da evlenen kişiler de süreç nedeniyle taleplerini erteleyerek alışveriş yapıyor. Evine 150 ekran bir LCD alacağına 80 ekran alıyor, bir üst model alacağına bir alt model alıyor, yani insanlar ürünlerin ucuzuna, idare edecek olanına kaçıyor” ifadelerini kullandı. Sektörün içinde bulunduğu bu dar boğazdan geçmesinin kolay olmayacağını ifade eden Aztekin, “Üzerimizdeki yük ortada. Büyük firmalar, mağazalar kendi ceplerinden yiyerek ayakta durmaya çalışacak. Alacak ve borç ilişkisi içinde varlığını sürdüren görece küçük firmalar bu süreçte işlerini ayakta tutamaz gibi gözüküyor. Muhtemelen bunlar batacaktır, çok ayakta kalabilecekler gibi durmuyor maalesef. Türkiye’de virüsün yarattığı bu hal devam ederse tüm firmalar için gelecek çok da parlak durmuyor. Haziran’ı zor göreceğiz” diye konuştu.

‘DESTEK ARTMALI’

Hükümetin elinden geleni yaptığını ancak desteklerin sektöre yetmeyeceğini belirten Metin Aztekin şunları söyledi: “Leblebi, nohut gibi… Çok küçük rakamlardan söz ediliyor. Bunun yanı sıra bizim zaten krediyle iş çevirmemiz mümkün değil. Bu sürecin bir an önce çözülmesini, virüs belasının yok edilmesini bekleyeceğiz. Şu an kolay olacak gibi durmuyor ama bunun dışında şuan yapacak bir şey yok gibi gözüküyor.”

Utkucan Akkaş / Özel Haber

izmirli-taksicilere-maske-ve-eldiven

İzmirli taksicilere maske ve eldiven

buyuksehirden-saglikcilara-konaklama-destegi

Büyükşehirden sağlıkçılara konaklama desteği