in ,

Bornova’da “akaryakıt istasyonu” tartışması

Bornova Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumu Belediye Başkanı  Mustafa İduğ’un başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste belediye ortaklığının bulunduğu İZBAŞ’a akaryakıt istasyonun on yıllığına 2 milyon 500 bin TL’ye kiraya verilmesine AK Parti’den “hayır” sesi yükseldi.

bornovada-akaryakit-istasyonu-tartismasi

Bornova Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumu Belediye Başkanı  Mustafa İduğ’un başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste belediye ortaklığının bulunduğu İZBAŞ’a akaryakıt istasyonun 10 yıllığına 2 milyon 500 bin TL’ye kiraya verilmesine AK Parti’den “hayır” sesi yükseldi. Mecliste ayrıca 2021 Yılı Performans Programı ve 2021-2023 Mali Yılı Bütçe Tasarısı görüşüldü.

Akaryakıt istasyonu tartışması

AK Parti’li Fatih Taştan,  belediyenin akaryakıt istasyonunu kiraya vermesi konusunda çekinceleri olduğunun altını çizerek, “Belediyenin buranın gerçek değerini belirleyecek bir yöntemle kiraya vermesinin kamusal yarar açısından daha doğru olduğunu düşünüyoruz” ifadesine yer verdi. CHP Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Kahya da, Kiraya verilen yerle ilgili ticaret mahkemesinin değerlendirmesi olduğunu ifade ederek, “Kararda istasyon üstünde yapılan yapının vasfını yitirdiği belirtildi.  Arsa değeri olarak tespiti yapıldı. Verilen değer yerindedir. İZBAŞ’ın daha rahat hareket edeceği yönünde görüş var. Belediye iştiraki olan bir şirket. Bilgi alamıyoruz denilen yerde gözetmen olarak İZBAŞ’ın bu işi nasıl yaptığını görebiliriz. Her partiden temsilcilerle bu sağlanabilir. Belediyemizin şeffaflığı açısından da önemlidir” sözlerine yer verdi.

SİZİN ŞİRKETİNİZ OLSA BU FİYATA VERİR MİSİNİZ?

Bunun üzerine söz alan Taştan da, “İstediğiniz gibi rahat hareket etmek istediğiniz için İZBAŞ’ı tercih ediyorsunuz. Geçmişte bunlar söylenmedi. Sadece ve sadece akaryakıt istasyonuyla ilgili konuşuyoruz. Burası işletilebilir, satılabilir. En yoğun araç noktalarından biri. Biz böyle bir yerde özel şirketlerin iştahının kabartıldığı yerde yıllık 250 bin liraya bir akaryakıt verilmez. Biz akaryakıt istasyonu veriyoruz. Biz daha önce de bunları söyledik. Ticaret mahkemesinin gerçekçi piyasayla alakası yok. Eksper çağırdık. Dört beş katı bir fiyat verdi. Satacak kişi de bulduk. Sonrasında gerçekleşmedi. Şart ne olursa olsun böyle bir mülkü İZBAŞ kara girsin diye böyle bir yola girmesin. Bu iş herkesin önünde resmi bir şekilde yapılsın. Açık ihale yapılsın. Herkes hazırlığını yapsın. Siz daha sonra İZBAŞ’a para yardımı vermek istiyorsanız yine yardım edilir. Siz burayı (belediyeyi) şirket mantığıyla yönettiğiniz söylüyorsunuz. Sizin şirketiniz olsa siz bu paraya verir misiniz? Dolayısıyla sabaha kadar konuşurum; ama biz burada kamunun menfaatini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Her koşulda hesap verebilecek durumdayız

Konuyla ilgili konuşan Belediye Başkanı İduğ da, şirketin Bornova’ya ait olduğunun altını çizerek, “ İZBAŞ Bornova’nındır. Hızlı hareket edecek bir sistem olmalı. Elde edilecek para İZBAŞ’ın kasasına girecek. İZBAŞ hepimizindir. Şirkete sermaye borcumuz var. Bunu ayni olarak aktarma konusunda yapacak başka bir yolu yok. İZBAŞ, Sayıştay denetimine tabidir. Hızlı hareket edebilen şirkettir. Kazanç vergisi ödedi. Kar etti. Şeffaflık ilkesi açısından her partiden iki gözlemci olması faydalı olacaktır. Her koşulda hesap verebilecek durumdayız” görüşüne yer verdi.

TASARRUF DEĞİL TÜKETİM BÜTÇESİ

Mecliste 2021 Yılı Performans Programı ve 2021-2023 Mali Yılı Bütçe Tasarısıyla ilgili AK Parti adına Grup Sözcüsü Sait Tatlı konuştu. Tatlı,  “Tasarrufa değil, harcamaya yönelik bir bütçe hedefi var” dedi. Tatlı, bütçelerde yaşanan artışa dikkat çekerek, “Özel kalem bütçesinde yüzde 30 artış söz konusu. Temsil tanıtımındaysa yüzde 25 artış görünüyor. Bilgi işlem müdürlüğünde yüzde 80 artış, mal ve hizmet kaleminde neredeyse on kat artış, tüketime yönelik mal ve hizmet kalemindeyse 25 kat artış var. Yazı işleri mal ve hizmet kalemindeyse 6 kat artış söz konusu” bilgisini verdi. Tatlı, basın ve halkla ilişiklerde 4 kat kültür işlerinde yüzde 40 artış olduğunu belirterek, “Kent Konseyi için 55 bin TL ayrılırken önümüzdeki yıl sıfıra düşürülmüş.   Yayın için 100 bin TL ayrılırken  2021’de sıfır bütçe ayrılmış.  Kent içi yolların bakımına 17 milyon ayrılmış. Bu sevindiricidir; ama Mandaçay üzerinde yapılan köprü gibi yerlere harcanmaz.  Ücret artışları yüzde 30’lardan yüzde 400 oranında artış var. Dolayısıyla bütçede bir tasarruf görmüyoruz” açıklamasını yaptı.

İDUĞ: GELİRİMİZ DÜŞTÜ

Başkan İduğ Tatlı’ya tepki göstererek “Tasarruf yok eleştirisini kabul etmiyorum. Denk bir bütçe yaptık” diye konuştu. İduğ, gelirlerinin düştüğüne de işaret ederek, “Gelirimiz düştü mü düştü. 2020 yılında 60 milyonluk gelir kaybımız var. Ama 2021’e borçsuz giriyoruz. 100 milyon da bütçede artış var. Ne demek başarısızlık! 2021 yılında 90 milyonluk yatırımla tasarrufun yansımasını halkımıza daha da göstereceğiz. Tüm Türkiye’de belediyeler dökülürken Bornova Belediyesi’nin tasarruf yapmadığını kabul etmiyorum.  Başarısız bir tablo olduğunu asla kabul etmiyorum. Her türlü eleştiriyi alırım, iyileştirme yaparım. Ama söyledikleriniz ve olanlar arasında tutarsızlık var” sözlerine yer verdi.

Mazlum VESEK

izmirde-saganak-ve-dolu-yagisi

 İzmir’de cadde ve sokaklar göle döndü, araçlar hasar gördü

igrenc-olay-3-yasindaki-cocuk-cinsel-istismar-gordukten-sonra-oldu

İğrenç olay! 3 yaşındaki çocuk cinsel istismar gördükten sonra öldü!