in ,

‘Bu Kurban Bayramı başka olacak’

Kurban Bayramı yaklaşırken, halk sağlığı uzmanları, “Vatandaş tedbirlere uymak zorunda, aksi takdirde büyük bir bulaş riski bizleri bekliyor” diyor

bu-kurban-bayrami-baska-olacak

Her yıl binlerce vatandaşın özlemle beklediği Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, bulaş riskini azalmak için Sağlık Bakanlığı ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberine’, ‘Kurban Bayramı ve öncesinde hayvan satış yerlerine yönelik önlemler’ başlığını ekledi ve bu çerçevede hareket edileceğini söyledi. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince yapılan açıklamaya göre, önlemler şu şekilde: “ Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi (müşteri ve satıcı beraber) olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanacak. Hayvan satış alanının giriş kapılarına ve uygun yerlerine, salgından korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılırken yine bu bölge ziyaretçilerinin ateşi ölçülecek. Vücut sıcaklığı 38 derecenin üstünde olanlar satış alanına alınmayacak. Alanda insan kalabalığı ve belirli yerlerde yoğunluğu önlemek için uygun hayvan satış üniteleri oluşturulacak. Bu üniteler arası mesafe en az 2 metre olacak. Kurban Bayramı süresince, özellikle bayramın birinci ve ikinci günü fazla sayıda kurban kesimi talebi olmaktadır. Yerleşim birimlerinde bulunan kesimhaneler bu talebi karşılamakta yetersiz kalabilir. Bu yetersizlik veya fazla kesim talebi, kontrolsüz ve hijyenik olmayan ayrıca kontrolsüz kesim yapılan yerlerin önünde kurallara uymayan, kontrol edilemeyen, sosyal mesafeye uymayan bir kalabalık oluşumuna yol açacaktır. Bu amaçla Kurban Bayramları’nda İl ve İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonları’nın belirlediği alanlarda hayvan kesim yerleri oluşturulacak”

‘SMS İLE RANDEVU’

Alınacak önlemlere dikkat edilmesinin sağlık açısından önemini bir kez daha vurgulayan Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, “Önce mesafeyi korumak mecburiyetindeyiz. SMS ile randevu alınmasını istiyoruz. Bunlara dikkat edecek, çadırın başına 200 kişi çökmeyecek, hisse sahipleri yalnızca kurbanlarını almaya gelecek. Sırası gelen kestirip alıp gidecek. Kimse ‘Önce ben, hemen kesilsin’ yapmasın, derdimiz öncelikli olarak o. Kurban için makbuz kestiğimizde telefon numaralarına , “36 no saat 10.30’da burada ol” diyeceğiz. Gelip kurbanlarını alıp gidecekler. Tüm kasaplarımıza korona virüs testi yapılacak. Koruyucu giysi giyecekler. Üç gün içerisinde eşit randevu dağıtmaya çalışacağız. Kurban parçalanacaksa en fazla maske ile üç kişi 1,5 metre kuralına uyarak yapabilecek” açıklamalarında bulundu.

RİSK KAVRAMI

Bayram boyunca büyük risk oluşabileceği uyarısında bulunan İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu Başkanı ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Soysal, “Kademeli geçiş ile normalleşmediğimiz için, ‘Tehlike geçti, bulaş riski yok’ gibi algılandı. Vatandaş hiç bir şey yok gibi kendini dışarı atmaya başladı. Vaka sayımız bin 500’lere çıktı. Bu anlamda henüz bizlere Avrupa kapıları açmadı. İnsanlar en ufak tatilde bir yere hareketlenme eğiliminde. Bayramda turizm tesislerine gidecek bir sürü vatandaş var. Kamu spotları ‘evde kal’ diyor ama aynı ekranlarda ‘tatile git’ reklamı da var. Bu anlamda vatandaşın öncelikli evde kalmasını diliyoruz. Bulaşma ihtimali çok yüksek bir dönem bayram, tatile gidecek vatandaş güneye indiğinde, hastanelerin yatak durumu nedir? Bu büyük bir risk. Bodrum Belediyesi, “10 yatak var gelmeyin” demişti hatırlayalım. Rakamlar artarsa, insanları tekrar karantinaya almak neredeyse imkansız. Bu nedenle risk kavramını anlatmak ve toplum eğitimi vermek zorundayız. Sosyal mesafeyi koruyamayacağımız alana girmemek, kurallara uymak hala çok önemli. Kurban kesimleri ise insanların bir araya geldiği sarıldığı bir halde bizde. Kurban kesiminde çok iyi önlem alınmak zorunda. Her kurban başında en fazla bir kişi olmalı. Ziyaretlerden kaçınmak lazım. Telefonla bayramlaşmak daha uygun. Diyarbakır ve Gaziantep’te vaka sayısı arttı. Çünkü seyahat yasağı kalktığında ölenler için kentin dışındaki akrabalar taziye ziyareti yaptı ve bulaş arttı. Kalabalıktan kaçalım, bayramlaşmaya gitmeyelim. Kurban keserken mesafeye dikkat edilmeli. Kesim yerlerinin alt yapısı sağlanmalı. Halk Sağlığı’nın çözümü kamuya aittir. Pandemi halk sağlığı sorunudur. Bu anlamda gerekli önlemler eksiksiz bir biçimde alınmalı” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

bastonlu-eylemle-5-75lik-zamma-tepki

Bastonlu eylemle 5.75’lik zamma tepki

yangir-hayatimiz-hep-vur-patlasin-cal-oynasin-degil

Yangır: Hayatımız hep ‘Vur patlasın çal oynasın’ değil!