in ,

‘Bu sistemin adı köleliktir!’

  Kıdem düzenlemesine ilişkin bir tepki de Tüm Emekli Sendikası’ndan geldi. Sendikanın MYK Üyesi Yılmaz, tasarının en çok EYT’lileri etkileyeceğini söyledi

emekliler-eylem

Hazırlıkları devam eden kıdem tazminatı ve tamamlayıcı emeklilik sistemine yönelik yeni değişiklik tasarısına tepkiler artarak sürüyor. Tüm Emekliler Sendikası taslağı kölelik sistemine benzetirken, hazırlanan model ile kayıt dışı ve güvencesiz çalışmanın resmiyete kavuşturulmak istendiğini savundu. Tüm Emekliler Sendikası MYK Üyesi İbrahim Yılmaz, “Bu sistem kaçak işçi çalıştırmayı yasallaştıracak ve güvencesiz çalışma ile emek sömürüsünü arttıracak” derken, sendika olarak düzenlemeye karşı sokaklarda olacaklarını belirtti.

Tum-Emekliler-Sendikasi--MYK--uyesi--İbrahim-Yilmaz

Tasarı hakkında Ege Telgraf’a konuşan Yılmaz, düzenlemeyi şöyle yorumladı: “Bu tasarıyla birlikte 50 yaş üzeri vatandaşları çalıştırıp kıdem tazminatı ödememeyi hedefliyorlar. Bu en çok da emeklilikte yaşa takılan arkadaşlarımızı etkileyecek. Onlar zaten işsiz kaldılar ve çalışmak zorundalar. Şimdi o arkadaşlardan iş bulup çalışmak isteyen de sigortasız çalışmak zorunda kalacak. Kısa çalışma denen bu sistemde kıdem tazminatı ya da güvence diye bir şey yok. Bunun adı köleliktir. Getirilmek istenen en kaba tabiri ile kölelik sistemidir. Zaten baktığınızda 50 yaş üzeri vatandaşların büyük bölümü de bugün zorunlu olarak çalışmaktadır. Ya yaşa takıldığından ötürü, ya sigorta prim günlerini tamamlamak için, ya da maddi olarak ihtiyacı olduğundan dolayı çalışmak mecburiyetinde kalmaktadırlar. Emekli maaşı yetmediğinden ötürü bir işe girip çalışmak zorunda olan dünya kadar insan var. Emekli olursam aldığım maaş bana yetmez diyerek işe girip çalışanlar da var. Şimdi onların alacakları tazminata da göz diktiler. Hangi işveren 50 yaş üzerinde birine kolay kolay iş veriyor? Bu insanlar şimdi sigortasız ve kıdem tazminatsız, hiçbir güvencesi olmaksızın adeta köle gibi çalışmak zorunda kalacak. Patron yaşlıya ‘Al ben sana bin 500 lira veriyorum, bu paraya çalış’ diyecek. Güya işsizliği bu yolla engelleyecekler. Yeni istihdam alanları yaratacaklarına nelerle uğraşıyorlar. Bu tasarı ile düşük ücretle, sigortasız, güvencesiz çalışacak milyonlarca yeni ucuz işçi yaratıyorlar ve bu vesileyle işverenlere kıyak yapıyorlar. O yaşta insanı patronun iki dudağı arasına ve insafına bırakıyorlar. ‘Bugün gel, yarın gelip çalışma’ dediklerinde ne olacak? Baktığınızda Suriyeli mültecilere bile bizden daha fazla imkan ve daha iyi koşullar sunulmaktadır. Bu düzenleme en az 2-3 milyon insanı olumsuz etkileyecektir.”

‘AFRİKA İLE YARIŞ’

Düzenlemeyi kölelik sistemine benzeten Yılmaz, tasarıya karşı sokaklarda, alanlarda olacaklarını vurguladı ve şunları dile getirdi: “Bu tasarı hayata geçerse şöyle bir risk var. 50 yaş üzeri yaşlı bir vatandaş işyerinde çalışıyor. Herhangi bir iş kazası geçirdi ve yaralandı ya da sakatlandı diyelim. Çalışanın sigortası yok, güvencesi yok. Tamamen patronun insafına kalacak. Hastaneye götürmeyip, tedavi ettirmeyip, ölüme terk ederse ne olacağız? Yeni iş kazalarının önü açılacak. İş güvenliği ve iş sağlığı tedbirleri hiçe sayılacak. İşveren zaten bizleri en başında gözden çıkarmış olacak, bu adam ha var, ha yok, bir şey olmaz diyecek. Bugüne kadar çıkan tüm paketler işverenden yana değil miydi? Şimdi kölelik sistemiyle çalışacak 3 milyona yakın insan yaratıyorlar. Tasarının zamanlaması da manidardır. Hükümet tükenmiş durumdaki ekonomiye bir çare arıyor. Kaynak bulamayınca kıdem tazminatlarına göz diktiler. Devlet insanlarına bakamaz duruma geldi. Pandemi döneminde bunu bir kez daha gördük. Daha beş tane maskeyi dağıtamayanlar bizim iyiliğimizi nasıl düşünsün?  Yurt dışında böyle bir sistem var mı? Güvencesiz, sigortasız çalışma mümkün değil. Daha adam fabrikaya girmeden sigortalı, sendikalı yapılıyor. Yurt dışından örnek verirken, bizi geri kalmış ülkelerle karıştırıyorlar. Çalışma sisteminde sondan birinciyiz. İşsizlik, güvencesiz çalışma, iş kazalarında karnemiz çok kötü. Ve bugün ne yazık ki bu alanda ülke olarak Afrika ülkeleriyle yarışıyoruz. İngiltere, Amerika, Hollanda, Fransa, Almanya, İsveç’te durum böyle mi? Bu sistem kaçak çalışmaya resmiyet kazandıracak. Sömürü artacak. Kayıt dışı çalıştırma yasallaşmış olacak. Bunun adı devlet eliyle, sigortasız, güvencesiz, kayıt dışı işçi çalıştırmaktır. Biz yaşlılar olarak getirilmek istenen bu sisteme karşı günlerdir sokaktayız, haykırıyoruz, tepkimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Kıdem tazminatına el uzatacak olurlarsa gereken cevabı veririz. Biz sadece kendimiz için değil, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için de bu sisteme karşı çıkıyoruz.”

Erman Şentürk / Özel Haber

 

kolonyaya-hayat-veren-sehir-koln

Kolonyaya hayat veren şehir: Köln

izdenizde-yaz-seferleri-basliyor-ilk-seferler-4-temmuzda

İZDENİZ’de yaz seferleri başlıyor: İlk seferler 4 Temmuz’da…