in ,

Buca Metrosu’nda vites yükseltildi

Geçtiğimiz günlerde 80 milyon liralık kredi anlaşması imzalayan Büyükşehir, projenin kalan kısmında kullanılması planlanan 6 milyar liralık finansman için de düğmeye bastı

buca-metrosunda-vites

İzmir tarihinin en büyük yatırımı olarak görülen Üçyol-Buca Metro hattı için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önümüzdeki Temmuz ayında temelini atacaklarını duyurduğu dev raylı sistem yatırımı için yeniden kredi kuruluşlarının kapısı çalınacak.

 

6 milyar liralık anlaşma yolda

İzmir Metrosu’nda Fahrettin Altay-Narlıdere hattından sonra yapımına başlanması planlanan Buca Metrosu için Büyükşehir Belediyesi’nden kritik bir adım daha geldi. Kent içi ulaşımdaki en büyük yatırımının finansmanı için ilk büyük adımı atarak Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 80 milyon Euro tutarında kredi anlaşması imzalayan Büyükşehir Belediyesi, toplam maliyeti 800 milyon Euro’yu bulacak projenin kalan bölümü için de kolları sıvadı. Üçyol ile Buca’yı birbirine bağlayacak ve toplam uzunluğu 13,3 kilometreyi bulan metro projesinde kalan yüzde 90’lık maliyet tutarı için kaynak arayışlarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, uluslararası finans kuruluşları ile görüşmelere başlayacak.

 

Soyer’e meclisten onay

Önümüzdeki üç yıllık bütçe programında da yer alan raylı sistem projesinde kullanılmak üzere toplam 6 milyar 165 milyon 852 bin liralık tutar için meclisten borçlanma yetkisi isteyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, aldığı onayın ardından önümüzdeki günlerde İzmir ulaşım tarihinde devrim sayılacak proje için yurt dışında çeşitli temaslarda bulunacak.

 

İlk kazma Temmuz’da

Yine döviz üzerinden borçlanacak Büyükşehir Belediyesi, yatırım için kritik öneme sahip uluslararası krediyi uzun yıllara yayılacak şekilde ve düşük faiz tutarlarıyla çekecek. Hazine garantisi olmaksızın kredi kullanacak olan Büyükşehir, 6 milyar lirayı geçen kaynağı projenin inşaatı için harcayacak. Proje için ikinci kredi protokolünün imzalanmasının ardından, tüm bürokratik onayları alınan raylı sistem yatırımı için uluslararası ihaleye çıkılacak ve Haziran ayında yer teslimi yapılarak Temmuz 2020’de de ilk kazma vurulacak.

 

İzmir’in en büyük projesi

Üçyol ve Buca Metro Projesi, geçtiğimiz yaz aylarında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 2019 Yılı Yatırım Programı’na dahil edilmişti. Projenin finansman ihtiyacı için Hazine garantisi olmaksızın 6 milyar 165 milyon 852 bin TL tutarında dış finansman sağlanması konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı da uygunluk vermişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imzaladığı ilk protokol ile aldığı 80 milyon Euro’luk kredi, 4 yıl geri ödemesiz, toplam 12 yıla uzanan vadeyle ödenecek. Projenin geri kalan finansmanı için de aynı formülün uygulanması hedeflenirken, hizmete girecek metro hattından elde edilecek gelir ile proje yaklaşık 6-8 yıl arasında kendi kendisini amorti edecek. Yani, finansmanı dış kredi gelirleriyle sağlanacak Buca Metrosu belediyenin 150 yıllık tarihinde öz kaynakları ile hayata geçirdiği en büyük ulaşım projesi olacak.

Erman Şentürk / Özel Haber

okul-kantinlerine-siringa-cikolata-denetimi

Okul kantinlerine şırınga çikolata denetimi

hayaller-hayat-dernek

İşsizliğe hep birlikte yardım eli uzattılar