in ,

‘Bütün kuyumcular kepenk kapatmalı!’

Altında yükseliş yaşansa da kuyumcuların kepenk indirdiğini söyleyen Başkan Baransel, “Açan esnafa da haksız rekabeti önlemek için ‘Kapatın’ diyoruz” dedi

butun-kuyumcular-kepenk-kapatmali

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını, Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Vaka sayılarının artışı nedeniyle tüm ülkede geniş önlemler alındı. Durumdan sektörlerde bir hayli etkilenirken, gözler dünyada yaşanan gelişmelerden en çok etkilenen altına yani kuyumculara çevrildi.
Son günlerde altın fiyatlarında yükseliş yaşansa da kentteki kuyumcu esnafının yüzde 90’ının kepenk indirdiğini söyleyen İzmir Kuyumcular Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Baransel, “Valiliğe yazı yazarak, ‘Bütün esnafımız en azından 15 gün dükkanları kapatsın’ dedik ama olumlu bir dönüş alamadık. Birkaç esnafımız hala umutla kepenk açıyor. Ancak ne olursa olsun işler zaten şu durumda çok kötü. Esnafımızın alım ve satım yapacağı toptancılar, Türkiye genelinde bu ticareti İstanbul Kapalıçarşı toptancılarıyla yapıyor. Devletimizin aldığı karar neticesinde Kapalıçarşı’da da faaliyetler durmuş durumda. Bu durum şu an ticaret yapmak isteyen perakende esnafının fahiş fiyatlarla alım ve satım yapmasına yol açıyor. Müşterilerimiz reel fiyatlarla satış yapılmadığı hususunda odamıza şikayette bulunuyor. Daha yeni Bostanlı’da bir döviz bürosunun fiyatı 564 lira olmasına rağmen 575 liraya altın sattığını öğrendik. Kurallara riayet ederek toplum sağlığını riske atmak istemeyen vatandaşlarımız da dükkanını açan diğer esnafların doğal olarak kepenk açmamasını talep ediyor. Bizler de, hem üyelerimizi hem de toplum sağlığını korumak adına tüm perakende kuyumcu dükkanlarının kapatılmasının en doğrusu olacağını düşünüyoruz” dedi.

‘BOZDURMAK İÇİN…’

Açık dükkanların da iş yapmadığını söyleyen Başkan Baransel, “Toptancılar kapalı, esnaf zaten elinde tuttuğunu satıyor. Şu anda her türlü düğün sezonu mola verdi. İnsanlar düğün yapmıyor. Nikah yapanlar da kimseyi davet edemiyor. Kuyumcuların kapısını sadece altın bozdurmak isteyenler çalıyor. O da sadece ihtiyacı olan kadar bozduruyor. Alanımız küçük, müşterilerle aramızdaki mesafe kısa. Buna istinaden altın ve paralara dokunarak iş yapıyoruz. O kadar uyarı yapmamıza rağmen çalışanlardan telefon alıyoruz. Personel, ‘Biz sokağa çıkmak istemiyoruz ama patronlarımız işe gitmezsek haftalığımızı kesecek’ diyor. Şimdi bu insanlara da günah. Biz onların sağlığından da sorumluyuz. Dükkanların açık olmasının gerçekten kimseye yararı yok” diye konuştu.

gaziemirde-ekmek-firinlarina-korona-virus-denetimi

Gaziemir’de ekmek fırınlarına korona virüs denetimi

koronaviruse-ragmen-otel-kapatip-parti-yaptilar

Koronavirüse rağmen otel kapatıp, parti yaptılar!